Kupujete nové reproduktory? Poradíme vám, ako vyberať
6. 3. 2019 | PR Servis

Kupujete nové reproduktory? Poradíme vám, ako vyberať

Ak hľadáte reproduktor, je veľmi pravdepodobné, že sa v tom obrovskom množstve informácií a rôznych typov zvukových systémov budete strácať. Dnešní výrobcovia produkujú stále nové a nové reproduktory, ktoré svojou kvalitou či dizajnom neustále predbiehajú svojich predchodcov.

Základnou vecou je účel

Ak plánujete nákup reproduktoru, základnou vecou, ktorú by ste mali zvážiť, je účel a spôsob využívania. Reproduktor do domácnosti, využívaný predovšetkým v byte, by nemal byť príliš nízkofrekvenčný či basový, vaši susedia by zrejme neboli nadšení. Naopak, do automobilov budeme potrebovať hlbšie a výraznejšie reproduktory.

V prípade, že budete reproduktory využívať v obývačke pri pozeraní televízie či filmov, správnou voľbou pre vás je domáce kino. Ideálna zostava sa skladá sa z dvoch predných, dvoch zadných a jedného stredného dialógového reproduktora. Ak vám poslúžia predovšetkým na počúvanie hudby, vyberajte zostavu, ktorá vám poskytne čistý zvuk vo všetkých tónových hladinách.

Výkon

Jeden z najdôležitejších parametrov reproduktora je jeho výkon. Tento údaj je bežne uvádzaný pod skratkou RMS a udáva, aký výkon reproduktory unesú bez toho, aby sa poškodili. Výkon štandardných reproduktorov je zväčša 20 W až 200 W, náročnejší poslucháči však môžu nájsť reproduktory s ešte väčším výkonom.

 reproduktory-basys-sk_1551824127.jpg

Umiestnenie a akustika

Nie každý druh reproduktora je vhodný pre každý priestor. Menšie reproduktory sa hodia do klasickej kuchyne či spálne, vo väčšej obývačke však môžu zaniknúť. Na obzvlášť veľké priestory je vhodný inštalovaný zvuk. Akustické vlastnosti zvuku ovplyvňujú najmä rozmery miestnosti a materiály, ktoré sa v nej nachádzajú. Prázdne steny či veľký nábytok zvuk odrážajú, koberce či závesy ho naopak tlmia. Ak chcete zistiť, aké silné reproduktory potrebujete, vyskúšajte malý test: postavte sa doprostred izby a zatlieskajte. Čím slabší je zvuk, tým silnejšie reproduktory budete potrebovať.

Ovládanie

Dôležitým faktorom pri výbere nových reproduktorov je aj spôsob ovládania. Ak ich plánujete umiestniť blízko k stene, myslite na to, aby nemali ovládače alebo zosilňovače zvuku v zadnej časti, ušetríte si tak vaše nervy. Ideálnou voľbou sú reproduktory s jednoduchým ovládaním na dostupnom mieste – hlasitosť, tónovú clonu, výšky či basy tak môžete upravovať kedykoľvek.

Dizajn

Pre niektorých nepodstatný, pre iných najdôležitejší. Hoci vzhľad reproduktorov neovplyvňuje kvalitu zvuku, na dizajn by ste nemali zabúdať. Reproduktory sa totiž stanú súčasťou vášho interiéru, preto by ste si mali vyberať nielen podľa ucha, ale aj podľa oka.

Ilustračný obrázok: pixabay.com

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autorky PR Servis

Lepok – zbytočný strašiak alebo tichý nepriateľ?
Šamorín bude hostiť majstrovstvá sveta v triatlone
Beháš, plávaš, bicykluješ? Tak poď vyskúšať svoj prvý triatlon!
Prečo a ako investovať do P2P pôžičiek
Kolekcia "99" - jar a leto v podaní Michaely Ľuptákovej
Influencerská kolekcia na jar a leto 2019 je tu!
Mama, nebo a ja: kniha nielen pre všetky deti sveta
CHICovný balíček do každej kabelky.

Ďalšie články na podobné témy

Solfeggio frekvencie, hudba ktorá lieči
Piesne, ktoré vás zbavia zlej nálady a podporia vytrvalosť
Neobyčajné vianočné skladby: V čom je ich čaro?

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.