Leto bez alkoholu? Zvládnete túto výzvu aspoň mesiac?
23. 7. 2020 | Redakcia

Leto bez alkoholu? Zvládnete túto výzvu aspoň mesiac?

Aký je váš vzťah k alkoholu? Dávate si v letné večery za odmenu pohár vínka či osviežujúceho piva? Alebo pijete častejšie než by vám bolo milé? Skúsiť abstinenciu, hoci aj krátkodobú nie je nikdy zlý nápad. Čo takto hneď teraz. Bude to mať mnoho pozitívnych účinkov, ktoré vás milo prekvapia!

Vynechať alkohol úplne môže byť ťažšie než sa zdá. Hlavne ak sa zúčastňujete mnohých spoločenských akcií, kde to tak povediac patrí k tradícii. Nevadí, zabávať sa môžete rovnako dobre aj bez alkoholu a s mnohými pozitívnymi účinkami. Ak zistíte, že vzdať sa alkoholu, či už v spoločnosti alebo aj keď ste len tak doma predstavuje pre vás skutočne problém – mali by ste zvážiť návštevu odborníka, zrejme ste už vo fáze funkčného alkoholizmu a budete potrebovať trochu pomoci, aby ste si poradili. Nie je to žiadna hanba, preto to začnite riešiť čo najskôr. 

scott-warman-rryf1rfotsm-unsplash_1594582073.jpg

Vaše telo bez alkoholu – veľké premeny

Ak deň či dva nepijete, na svojom tele si takmer žiadne zmeny nevšimnete. Alkohol však značne telo vysušuje, takže prvé zmeny po pár dňoch budú na pokožke. Jej kvalita sa zlepší a zmeny sa objavia aj v jej sfarbením, bude menej podráždená a začervenaná. Dobrou správou je, že sa zlepšia aj iné kožné problémy, napríklad suchá pleť či ekzémy. 

Zlepšia sa aj vaše mentálne schopnosti, vylepší sa sústredenie, dokonca budete mať čoskoro aj lepšiu náladu. Ak po niekoľkých dňoch pociťujete nervozitu, myslíte na alkohol a vaša nálada je na bode mrazu (či dokonca ešte hlbšie) ide o jeden z abstinenčných príznakov. Toto je chvíľa, kedy si treba priznať, že váš vzťah s alkoholom je ďaleko za zdravou hranicou, áno, zrejme sa jedná o problém, pri ktorom nepostačí pár dňové či pártýždňové abstinovanie. 

Spočiatku sa môže stať, že budete mať problémy s tuhšou stolicou. Svoje úsilie podporte pitím väčšieho množstva tekutín i regeneráciou črevnej mikroflóry probiotikami. 

sel-shotsoflouis-byzvm4j8ljw-unsplash_1594582075.jpg

Už po 14 dňoch...

Dva týždne sú dobou, kedy si skutočne všimnete prvé priaznivé účinky abstinencie. Vaše srdce je menej zaťažené, preto sa vám zlepší tlak, telo je lepšie zavodnené, zmenšia sa opuchy, lepšia by mala byť aj vaša nálada a psychické výkony. 

Ak ste alkohol nenahradili inou neresťou, napríklad nadmierou jedla či sladenými nápojmi, uvidíte na váhe prvý úbytok, zlepší sa vám aj PMS či priebeh menštruácie. A áno, dobrou správou je, že aj vaše šance otehotnieť sú omnoho vyššie. 

Ako to zvládnuť?

Nesústreďte sa na alkohol. Zacvičte si a svoje telo zásobte vitamínmi i minerálmi a samozrejme dostatkom tekutín, hlavne v teplých dňoch. Alkohol nie je zárukou zábavy, preto sa sústreďte na to, aby činnosti či komunikácia s priateľmi či blízkymi bola kvalitnejšia aj bez alkoholického opojenia. 

Ilustračné fotografie: unsplash.com

Redakcia

Tento článok pre vás pripravila naša redakcia. :) 

Ďalšie články od autorky Redakcia

Máš všetko, a predsa niečo chýba
Lucia Vlkovičová: Kozmetika mi pomohla splniť jeden z mojich snov
Ako začať podnikať online, keď som mama malých detí?
Ešte stále predávate svoj čas za peniaze?
Beauty trendy na leto 2023: 5 najlepších trendov v líčení, ktoré musíte vyskúšať
Ako naniesť matný rúž v 5 krokoch
Zakladateľka webu Nádherná.sk: Chcem, aby boli ľudia zdraví a finančne na tom lepšie
Bowa - najlepšie hodinky na každý deň

Ďalšie články na podobné témy

Ako sa starať o pleť v zime?
Trápi vás únava? Táto bomba je lepšia než energeťák!
Tipy ako sa starať o svoje telo počas zimy
Doprajte vášmu telu regeneráciu
Žena kvitne z lásky
Recenzia kozmetiky: BIOSILK Volumizing Therapy
Akné sa dá vyliečiť aj bez mastičiek a chémie. Na trhu je revolučný prístroj Face - Up.
4 chyby v starostlivosti o pleť počas zimy