Máš všetko, a predsa niečo chýba
12. 7. 2023 | Redakcia

Máš všetko, a predsa niečo chýba

Aj teba sa niekedy zmocnil čudný pocit a nepríjemná otázka? Prečo cítiš prázdno, keď sa zdá, že inak je v tvojom živote všetko v poriadku? Kde sa to vzalo? Takmer všetky oblasti v tvojom živote klapú. Možno máš super prácu, si doma s deťmi alebo si dosiahla určitý štandard, a predsa niečo nesedí. Nie si v tom však sama. Prežívaš to, čo mnohé zo žien. A mužov. Možno si aj ty Klára. 

Niekedy okolo 40tky začíname pociťovať nespokojnosť bez ohľadu na to, ako dobre si žijeme, koľko svojich životných snov sme si splnili. Spochybňujeme, čo sme dosiahli, odmietame vlastný úspech a pýtame sa: „Toto naozaj chcem? Takto chcem žiť zvyšok svojho života?“

“Nie je to niečo, čo do svojho života vedome privolávame. Príde to samo. Je to v nás zakódované ako súčasť cesty životom, kedy sa s vekom mení zmysel a účel nášho bytia, naša rola v spoločnosti,” Píše Janka Bernaťáková, spoluzakladateľka občianskeho združenia Beelong community & networking a zároveň dlhoročná mentorka, koučka a lektorka v téme zmeny.

adela_1689158680.jpg

Nenápadne, pod povrchom sa niečo dalo do pohybu. Naše hodnoty sa menia, rekalibrujeme naše predstavy, meníme priority a očakávania od života, naše zmýšľanie sa mení. V súkromnej aj pracovnej sfére.

Možno si to ani neuvedomujeme, no opúšťame ambície, aby sme sa mohli posunúť k zmyslu. Chceme nájsť skutočný zmysel nášho bytia. Tak ako Klára.

Video: Maia Martiniak

Kto je Klára?

Klára je fiktívna postava v knihe, ktorá prežíva to, čo ty. Vzostupy aj pády, rôzne náročné, aj bežné situácie, s ktorými sa stretávaš aj ty. Je demotivovaná, vyhorená a stráca pôdu pod nohami. Jej príbeh písala autorka ušami, pretože podobné príbehy počúvala okolo seba a možno sa v nejakej podobe naozaj aj stali. Aby to ale nebol len taký obyčajný príbeh, Klára si k sebe zavolala na podporu expertky, aby jej vysvetlili, čo vlastne cíti, prečo sa jej tieto situácie dejú a čo má s nimi robiť.

Kniha je rozdelená do 15 kapitol, pročom každú z nich komentuje vždy iná psychologička, mentorka, koučka, terapeutka. Tým je iná.

Aby sa ale mohla dostať k čo najväčšiemu počtu ľudí, potrebuje tvoju pomoc. Aj ty ju môžeš teraz finančne podporiť, aby sa mohla dať vytlačiť a dostať sa na pulty kníhkupectiev do celého Slovenska. Veď ľudí v strednom veku u nás je až 900 000 a to nie je málo.

pisem_1689158680.jpg

Prečo kríza stredného veku?

“O tejto zmene po 40 sa v našej spoločnosti hovorí ako o kríze stredného veku. Hovorí sa o nej  buď málo alebo  neúctivo v štýle, že ju vyrieši nová kabelka, nejaké hobby či nová žena, muž. Preto ak cítime naliehavú potrebu zmeny, môžeme pociťovať pochybnosti, zmätok a pocity viny, že už nevieme čo so sebou. Môžeme mať pocit, že sa to deje len nám, a tým pádom, že niečo s nami nie je v poriadku,” pokračuje Janka, ktorá takisto prispela do knihy svojím odborným komentárom.

Opak je pravdou. To, čo sa nazýva krízou stredného veku, je v skutočnosti prirodzená a pre náš ďalší život prínosná transformácia, ktorá sa v tej či onej forme deje každému.

Túto fázu nemá význam popierať. Oveľa zdravšie je ňou zmysluplne prejsť a získať tak do života radosť, spokojnosť a pocit hlbokého zmyslu.

Z tohto dôvodu vznikla iniciatíva Reinventing yourself – Znovuobjav seba, ktorá si dáva za cieľ o zmenách okolo 40tky otvorene hovoriť, túto tému demystifikovať a aj poskytovať podporu ženám v tomto procese.

Adela Jasenovcová sa k tejto iniciatíve pripája práve napísaním knihy KLÁRA, ktorej tlač môžeš podporiť tu: www.donio.sk/klara

Ďakujeme!

Foto: Maia Martiniak, Katarína Varga

Fotogaléria k článku

Redakcia

Tento článok pre vás pripravila naša redakcia. :) 

Ďalšie články od autora Redakcia

Ako začať podnikať online, keď som mama malých detí?
DOD Centrum pohybu FitRužinov
Vianočná súťaž, ktorá poteší vaše srdce
Príbeh Markíza Moda Italiana: Rozhovor s Monikou Nemčokovou
Ako nosiť dámske členkové topánky: 6 nápadov na outfit na rok 2024
Lucia Vlkovičová: Kozmetika mi pomohla splniť jeden z mojich snov
Ešte stále predávate svoj čas za peniaze?
Beauty trendy na leto 2023: 5 najlepších trendov v líčení, ktoré musíte vyskúšať

Ďalšie články na podobné témy

Je vek len číslo?
Prestaňte sa porovnávať s inými ženami – HNEĎ!
Odborníci na imunológiu to už dávno vedia, naučte sa odpúšťať aj vy.
Ako si Olívia lásku hľadala
Rešpekt, sebaúcta a sebaláska vo vzťahu
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie VI
Aj vy máte túto úžasnú vlastnosť? Vie veľmi jednoducho odhaliť naše talenty
Princ si vzal Meghan. Kto si vezme mňa?