Matcha čaj pomôže v boji s chrípkou a zároveň povzbudí. Spoznajte jeho ďalšie výhody!
10. 3. 2018 | Gabriela

Matcha čaj pomôže v boji s chrípkou a zároveň povzbudí. Spoznajte jeho ďalšie výhody!

Zima nám dáva v poslednom období dosť zabrať. Neustále zmeny počasia, teplôt a s tým spojené choroby, trápia nielen nás, ale aj našich blízkych. Okrem bežných, známych prírodných všeliekov, ako je cesnak, med či zázvor, skúste pri boji s chorobou vyskúšať aj matcha čaj.

Mnohé z vás už o ňom istotne niečo počuli. Matcha čaj je často je označovaný za kráľovnú zelených čajov. Je známy najmä v Japonsku, kde je historicky prepojený s budhistickými mníchmi a samurajmi. Postupne si však nachádza svojich priaznivcov aj v zahraničí.

Účinky matcha čaju na naše zdravie

Jeho zdravotné výhody spočívajú najmä v spôsobe, akým sa pestuje. Na posledné štyri týždne svojho rastu je rastlinka matcha čaju zatienená. Tým sa zvyšuje hodnota živín, ktorá je v ňom obsiahnutá. Potom sa zozbierané čajové lístky pomelú na veľmi jemný prášok. V podstate, to čo si zalejete vodou, je celá rastlina, nielen výluh.

Ak si chcete správne pripraviť matcha čaj, určite ho nezalievajte vriacou vodou. Použite vodu s maximálnou teplotou 70°C.

V porovnaní s bežným zeleným čajom je Matcha čaj výrazne silnejší. Dá sa prirovnať vypitiu 10-tich šálok zeleného čaju.

Podľa Marissy Lippertovej, šéfkuchárky a zakladateľky Nourisch Kitchen  + Table, Matcha obsahuje veľké množstvo antioxidantov. Tie podľa nej pomáhajú znižovať stres a slúžia ako prevencia rôznych chorôb (napr. rakovina, srdcové choroby). Samozrejme, všetky fakty treba brať s rezervou. Doposiaľ vykonané štúdie ale nepotvrdili, že by konzumácia matcha čaju zabránila vzniku rakoviny.

Ďalšia výživová poradkyňa Molly Rieger z New Yourku rovnako zdôrazňuje, že tento čaj obsahuje veľké množstvo antioxidantov, ktoré môžu byť účinné v boji proti rakovine. Okrem toho v sebe skrýva veľké množstvo vitamínu C, ktorý posilňuje imunitný systém a chlorofyl. Ten telo detoxikuje. Pomáha pečeni odstraňovať chemické látky a ťažké kovy z tela. 

Ak vás tieto fakty nepresvedčili, história hovorí sama za seba. Jeho blahodárne účinky sú známe už celé stáročia. V súčasnosti sa o jeho popularitu postarali i svetové hviezdy. Jednou z nich je aj Gwyneth Paltrow. Tí, čo sledujú jej Instagram účet vedia, že vo veľkom propaguje matcha kaviarne ako je napríklad Chalait a MatchaBar.

Nejde však len o celebrity. Stáva sa akosi trendom, že väčšina ľudí nahradilo svoju rannú šálku kávy práve týmto zelených zázrakom. Hoci môže byť takáto zmena najskôr veľkým šokom pre chuťové poháriky, neskôr sa vám vaše telo poďakuje a na jeho chuť si zvyknete.

Matcha čaj vs. káva

Matcha čaj v porovnaní s espressom obsahuje rovnaké množstvo kofeínu. Rozdiel je v postupnom uvoľňovaní kofeínu do ľudského tela. Kofeín z kávy zasiahne krvný obeh rýchlo, zatiaľ čo ten prijatý z čaju sa uvoľňuje pomaly a postupne. Navyše Molly Rieger nepovažuje matcha čaj za tak návykový ako kávu.

Navyše, ak vám pitie kávy nerobí dobre na žalúdok (káva je často príčinou prekyslenia organizmu), skúste porozmýšľať nad zmenou. Matcha čaj má narozdiel od kávy zásadité PH a navyše zásobuje telo minerálmi.

Dajte si však záležať na kvalite matcha čaju, či bol pestovaný v ekologickom poľnohospodárstve. Pijete totiž celý čajový list.

Okrem spomenutého má matcha čaj vplyv aj na chudnutie. Zrýchľuje metabolizmus, podporuje spaľovanie tukov a je vhodný pre tých, čo sa snažia o zdravý životný štýl.

Matcha čaj má ešte skvelú výhodu v tom, že ho viete použiť v teplej či studenej kuchyni. Pripraviť z neho polievky, koláče či rôzne raw špeciality (zachová sa viac jeho živín).

 pexels-photo-207323_1520706200.jpg

Neváhajte a pustite sa do objavovanie nových chutí.

Ilustračné foto: Pexels.com

Gabriela

Písanie je pre mňa relax a sebarealizácia popri každodennej práci psychológa a matky na plný úväzok. Vtedy sa môžem “skryť” za počítať a nič neriešiť.

Ďalšie články od autora Gabriela

Aj vy ste naleteli? Superpotraviny vám nezaručia zdravší a dlhší život
Kolagénom vyriešite mnoho problémov
Prečo neplatí jednoduché: Mysli pozitívne?!
8 tipov ako sa zbaviť kíl bez zbytočného trápenia
Ako na strašiaka s názvom strie?
Cvičenie neformuje len telo: TOTO bude bonus navyše!
Skvelé recepty na domácu horúcu čokoládu. A zima nemá šancu!
Novoročné ciele: Ako si ich nastaviť a konečne nezlyhať!

Ďalšie články na podobné témy

Tajomstvo raw dezertov
Pripravte si domáce smoothies do sychravého počasia!
Rýchle a chutné recepty pre jesennú barbecue party
Recept: Slaný raňajkový croissant
Jarné zdravie z byliniek
Cvičíte pre radosť... alebo?
Nečakané činitele v domácnosti spôsobujúce stres
Domáce pleťové masky pre žiarivú pleť