Mirka Števková: Snažím sa obklopovať ľuďmi, ktorí zdieľajú moje hodnoty
27. 11. 2018 | Bohumila Vrbovská Ďurišová

Mirka Števková: Snažím sa obklopovať ľuďmi, ktorí zdieľajú moje hodnoty

Mirka Števková, naša kreatívna chobotnica, je spoluzakladateľkou úspešného portálu jaspravim.sk a okrem toho je aj hrdou mamou dvoch krásnych detí. Mirka je ďalšou ženou, ktorá dokázala nájsť rovnováhu medzi podnikaním a rodinným životom. Dovoľujem si povedať, že patrí k sociálnym inovátorom, nakoľko sa snaží o moderné a inovatívne zmeny v mnohých oblastiach života, či už v podnikaní, v medziľudských vzťahoch alebo v oblasti zdravia. Prajem príjemné čítanie. 

1. Mirka, povieš nám prosím, kto si, čo si, niečo pekné napíš o sebe, s čím by si sa chcela podeliť?

Moje meno je Mirka Števková a som spoluzakladateľkou portálu jaspravim.sk, ktorý spolu s manželom intenzívne prevádzkujeme už viac ako 7 rokov. Je to portál, ktorý združuje kreatívnych ľudí od Tatier k Dunaju s cieľom niečo málo, alebo niečo viac si privyrobiť, či dokonca rozbehnúť seriózny biznis. Kreativite sa hranice nekladú. Sama si hovorím kreatívna chobotnica, pretože popri rodine, ktorú milujem, a bežnom živote (vstať, umyť, upratať, nakŕmiť…)  stíham dve svoje lásky. On-line svet (taký z môjho pohľadu dosť technický, neosobný, rýchlo sa meniaci) a aromaterapiu (voňavý, príjemný, tradičný, stabilný).

2. Prečo ste založili jaspravim.sk? Ako vlastne vznikol tento projekt?

Jaspravim.sk vzniklo cca pred siedmimi rokmi ako náš vlastný projekt z dôvodu, že nikde v širokom okolí neexistovalo nič podobné. Nevedeli sme nájsť grafikov, či tlmočníkov iba v rámci veľkých a drahých agentúr, na ktoré sme nemali prostriedky a vedeli sme, že sa šikovníci skrývajú doma za počítačmi a chceli sme ich vytiahnuť na svetlo sveta.

Áno, existovali v tom čase niektoré projekty mimo Európy, a verte, že sme skúšali komunikovať aj s inými národnosťami v rámci grafiky či programovania, ale vždy sa to niekde zaseklo a neboli sme schopní dokončiť tie malé projektíky. V súčasnosti sa nám podarilo expandovať do Čiech, kde prevádzkujeme nášho veľkého brata jaudelam.cz.
Neviem, či to vnímam ako svoje poslanie - vnímam to ako jednu z možných ciest, na ktorú som sa vydala.

3. Aké je tvoje životné motto, ktorým sa riadiš?

Óoo nemám iba jedno, mám ich niekoľko a v priebehu času sa neustále menia a vyvíjajú tak, ako sa mením a vyvíjam ja. Dôležité je pre mňa tak ako predtým, ale aj teraz napr. “Nerob to, čo nechceš, aby iní robili tebe”. Alebo také poetické “ako sa do hory volá, tak sa z hory ozýva”, posledné roky nadobudlo u mňa úplne iný rozmer. Snažím sa obklopovať ľuďmi, ktorí zdieľajú moje hodnoty, netreba ich “sledovať”, opravovať a riešiť každú 1 úlohu. Na to nemám čas, ani chuť. :)

4. Si úspešná žena? Bola si úspešná vždy? Aký bol tvoj sen? Ako si za ním išla, čo ťa viedlo?

Tak na toto budeme vedieť odpovedať asi až v mojich memoároch, ako napísala v 90-tke Vilma Jamnická. Teraz som na ceste, na ceste životom, ktorý sa organicky vyvíja a vždy prekvapí niečím novým. Pre mňa je veľmi dôležité byť a žiť v súlade so sebou samým, čo najviac v prítomnom okamihu. Niektoré veci sa dajú naplánovať, iné naplánované, ako sa hovorí, už sú. Či sa nám to páči, či nie, je na nás, ako sa k nim postavíme, ako zvládneme danú situáciu. Nie je dobré a nie je zlé. Proste je. A toto sú asi najvážnejšie aspekty, pri ktorých si nastavujeme sami sebe zrkadlo.

5. Ako by si ty sama definovala pojem úspešná žena? Ako má úspešná žena podľa teba vyzerať? S čím podľa teba súvisí úspech?

Otázka, na ktorú ani len netuším odpoveď. Záleží, z akého uhla pohľadu, kto sa pozerá, a kto hodnotí. Pre každého je to niečo úplne iné. Všetky sme úspešné ženy, len niektoré príliš zvláštne skromné na to, aby sme si to priznali, niektoré zase až prehnane instagramovo aktívne, aby sme to, či ono ukázali svetu. Neviem. A čím viac viem, tým menej viem. 
Včera som napríklad považovala za úspech to, že som stihla nakojiť, uspať dieťa a potom v extrémnej rýchlosti sa obliecť a vybaviť niekoľko e-mailov. Takže som úspešná :)

mirka-dlha_1543342392.jpg

6. "Objavila som svoje poslanie a zarábam si tým, čo ma baví" - čo to pre Teba znamená? Žiješ to? Si ohodnotená a platená za svoje poslanie? Ako si sa k tomu dostala? 

Hmm.. tak hlavne v tom, že môžem robiť kdekoľvek je to potrebné, nie som limitovaná priestorom a častokrát ani časom. Veľa vecí sa dá skĺbiť a naplánovať tak, aby ste mali čas aj pre iné aktivity. Veľa samozrejme nie. Všetko má svoje pre a proti. Toto má však stále pre mňa osobne viac pre ako proti a v krátkej budúcnosti, hoci sa už teraz niekomu môže zdať,  že pracujeme až príliš veľa za PC, to, čo príde, si ťažko dokážeme predstaviť.

Minule som dokonca čítala predikcie, že naše deti sa budú smiať na slove “práca” a “chodiť do práce”. Bude to vraj inak nastavené - ako si asi ani nedokážeme predstaviť. Tak ako som si ja keď som bola mini, nedokázala predstaviť, že ma bude živiť to, čo dnes. Apropo, moja stará mama si stále myslí, že pozerám celý deň TV a za to ma niekto platí. A to nie je pri tom až tak ďaleko od pravdy..

Spojenie "pracujúca matka" je zaujímavé slovné spojenie zlúčiteľné jedine na papieri. V rámci spoločnosti je nevyhnutné rýchle naštartovanie zmien týkajúcich sa pochopenia tohto pojmu a nastavenia inej percepcie, chápania a ohodnotia danej role nielen v rámci jednotlivcov, ale v rámci celej spoločnosti. Pretože model, ktorý bol funkčný a z nejakého zvláštneho dôvodu prežil desaťročia, pri zmene niekoľkých režimov v súčasnosti je viac ako nemožný.

mirka_1543342388.jpg

7. Čo by si poradila žene, ktorá chce zmeniť svoj život a nevie ako začať? Čo sú podľa Teba prvé kroky?

Keď nájdem odpoveď na túto otázku, budem nesmierne bohatá. Dôležité je však konzistentnosť, kontinuita a nestratiť sa vo vlastnom menštruačnom cykle očakávaní, demotivácie, aktivity a následne opäť úpadku. Muži to majú v tomto smere jednoduchšie. Ráno sa zobudia ako každé ráno a kontinuálne viac menej lineárne idú ďalej. My to máme ťažšie, preto nám to dlhšie trvá, preto sa akoby fiktívne vraciame stále dookola, veľa vecí začneme a nedokončíme. Jeden deň sme hore, druhý dole. Toto je dôležité prijať ako svoju súčasť. ”Nemeditovať nad tým zbytočne dlho”, a proste sa nadýchnuť a ísť.

8. Čo by si poradila svojej dcére, ak sa ťa opýta: "Mama, chcem byť v živote úspešná, čo mám robiť?

Tak, dcéra má už 7 rokov a tieto otázky sa začínajú nejako samy od seba vynárať. A vtedy analyzujem samu seba, svoje myšlienkové pochody, čo by som chcela povedať a čo nie. A zistila som, že najlepšie je nechať priestor, aby si vyskúšala toho čo najviac. Ak bude chcieť byť maliarka ako včera a o týždeň príde s tým, že mami už som zmenila názor, je to v poriadku. Sme tu na to, aby sme si vyskúšali čo najviac. Najsmutnejšie je, keď sami seba, následne svoje deti a svoje životy limitujeme a vytvárame hranice tam, kde žiadne nemajú byť.

Vesmír vraj nemá hranice, len naša myseľ sa rada limituje. Takže je mi to jedno. Nebudem jej dávať limity. Tým, čím chce byť dnes, nebude chcieť byť o rok, či dva. Nielen deti, ale aj my sa vyvíjame a podľa mňa je chybou ostať v tom “čo sme vyštudovali”, “čo nám niekto povedal, že toto vieme a toto nevieme”, a neskúsiť nič ďalšie, alebo to vzdať pri prvom oškretí kolena.

Takže - ak to uzavriem, ak chcem byť úspešná - nedávať si limity, byť trpezlivý, lebo veľa cieľov má časový dobeh - niekedy aj 2 roky - a to my už priebežne zabudneme, alebo sa priebežne vzdáme, alebo sme už aj tam, a vôbec to nezistíme, lebo predstava vykreslená v hlave bola úplne a pôvodne iná a v modifikovanej podobne sme ju nestihli rozpoznať.

9. Ak by si mala znovu 20 rokov a vedela vtedy, čo vieš dnes, čo by si si poradila?

Woooow toto je skvelé. Čo by som poradila svojmu mladšiemu ja - 20 ročnému. No jedine to, že iba veľmi malému počtu ľudí sa dá “radiť”. Ako sa poznám, samú seba by som asi vôbec nepočúvala. Ale asi to, že by som sa viac stretávala s ľuďmi z rôznych oblastí, nebála by som sa svojho mladého veku, zbierala skúsenosti, našla si “mentora”, človeka, ktorý by  mi v tom čase bol vzorom, aby som “nacucla” skúsenosti a informácie, nesedela by som už spätne na výške, kde som trávila hoooodiny a dni nasávaním informácií, ktoré som až následne vyhodnotila ako - nebojím sa priznať - totálnu stratu času a ,,mládí''.

Verím, že sú školy, ktoré sú iné, ale asi nie v našej tak blízkej geografickej lokalite. Sama hovorím, kebyže ten čas a energiu venujem napríklad sochárstvu, aspoň zanechám nejaké sochy. Takže to doháňam  asi teraz na rôznych workshopoch a kurzoch. Nenechala by som sa presvedčiť, že “musíš ísť na výšku...lebo” - minimálne nie hneď po skončení strednej školy.

Projekty: www.jaspravim.skwww.jaudelam.cz  | jomido.at
Mega pecka - strážca telefónov:  www.peehero.sk  | www.peehero.com 

jasrapvim_1543342395.jpg

Facebook: Jaspravim.sk  a Ministerstvo kreativity

Ilustračné foto: osobný archív

Bohumila Vrbovská Ďurišová

Zakladateľka a "mama" portálu. Zaujíma sa o osobný rozvoj, motiváciu, takisto je technologický geek. Miluje kvalitnú kozmetiku a oceňuje úprimný dialóg. Motto: Kde je vôla, tam je cesta. 

Ďalšie články od autorky Bohumila Vrbovská Ďurišová

HydrALOE letné osvieženie a zdravý pitný režim
Trápi vás bolesť chrbta alebo bolesť svalov? Vieme, ako sa jej zbaviť
Prečo sa neopúšťať a nestrácať zo svojej jedinečnosti?
Ako sa správne postarať o pokožku v lete?
Binna: Môj sen je šíriť dobré myšlienky a udržiavať pozitívnu myseľ
Recept na najlepšie moravské koláče, aké ste kedy jedli
Najlepšie tipy pre prácu z domu pre ženy a mamičky
Krásna a štýlová Alexandra vydáva prvú knihu! Na čo sa môžeme tešiť?

Ďalšie články na podobné témy

Markéta Kopčilová: Verím v silu prirodzenosti
Martina Valachová: Zaujímavé je, že keď sa pevne rozhodnete a veríte si, tak vám aj vesmír pomôže
Katarína Němcová: K čomu sú vám milióny, keď nevidíte v svojej práci hlbší zmysel a nebaví vás
Katarína Mayer: život je, podľa mňa, o zážitkoch a nie o výsledkoch
Natália Šultysová: Nakoniec som pochopila, že je oveľa dôležitejšie počúvať svoju intuíciu
Katarína Molnárová: „Manažuj svoju energiu, nie svoj čas“
Katarína Szárazová: Základ spokojného a naplneného života je rovnováha
Hoplea: Na "čo keby" sa v živote nehrá!