Moje veľké pravdivé priznanie ohľadom MLM
8. 7. 2018 | Bohumila Vrbovská Ďurišová

Moje veľké pravdivé priznanie ohľadom MLM

S multilevel marketingom (MLM) som sa zoznámila niekedy na začiatku milénia. Kolegyne z IBM nosili do kancelárie katalógy Avon alebo Oriflame, a musím povedať, že v našom open space prostredí sa im celkom darilo. Všetky sme si objednávali kozmetiku za prijateľné ceny. Mala som obľúbené tiene, rúže, peny do kúpeľa a vôňu Individual Blue For Her. Bola som spokojnou zákazníčkou, ale nikdy ma nenapadlo spolupracovať. Myslím, že mi to ani nikto neponúkol. Koniec s touto kozmetikou nastal v apríli 2004, keď som začala trpieť periokulárnou dermatitídou. Navyše moja pleť nevyzerala najlepšie. Kožná lekárka mi silno odporučila prestať Avon používať. Neskôr aj moja vôňa bola vyradená z ponuky, a ja som začala hľadať niečo iné. 

Časť prvá - môj ružový život

V lifestylových časopisoch som vtedy často narazila na pútavú reklamu spoločnosti Mary Kay. Páčili sa mi diamantíky a trblietky a ružová farba. Snažila som sa na internete zistiť o firme čo najviac. Páčilo sa mi aj to, že kozmetika bola cenovo oveľa drahšia ako napríklad Avon. Vnímala som, že s Mary Kay môžem vstúpiť do sveta skutočného biznisu, exkluzivity a tiež som si sľubovala od výrobkov výborné výsledky. Len som vtedy nevedela nájsť žiadnu kozmetickú poradkyňu, nik v mojom okolí to nerobil. Tak som si na webe našla jednu, ktorej príbeh mňa oslovil, a napísala som jej. Na druhý deň sme sa stretli, hneď som podpísala zmluvu, zaplatila štartovací balíček (cca 250 EUR na dnešný peniaz). Mala som skutočne čo robiť, pretože hneď ďalší deň sa konalo veľké vizážistické školenie, ktoré som si nemohla nechať ujsť. A aj dnes po 14 rokoch to hodnotím tak, že som nevedela spraviť nič lepšie. To školenie dalo základ mojej vášni a koníčku.

Všetky tie “Marykayky” boli také krásne! Pripadala som si medzi nimi ako sivá myš. Mala som čiernu športovú sukňu a khaki športové sako. Oni mali krásne šaty, elegantné kostýmčeky a prekrásny makeup. Keď vidíte vyše 100 takýchto upravených, usmiatych žien, zanechá to na vás dojem. Školenie bolo intenzívne a prudko praktické. Učili sme sa líčiť navzájom. Nemala som tam žiadnu kamarátku ani žiadnu výbavu. Dievča, ktoré sedelo vedľa mňa, ma prichýlilo a požičalo mi aj svoje prípravky. Viete, ako som sa bála dotknúť jej tváre? Ako veľmi sa mi triasli ruky? Nevedela som nič!!! Nikdy predtým som sa nikoho cudzieho nedotkla!!! Ale ona ma podporila. Veď ako inak sa to vraj naučím? Ak to bude zlé, odlíčime to. Nalíčili sme sa veľmi decentne, no domov som išla s pocitom, že som veľmi krásna a elegantná. Aj som bola.

 photo-1525268771113-32d9e9021a97_1531077873.jpg

Na začiatku som sa musela veľmi učiť. Mala som 25 rokov, stálu prácu na plný úväzok, toto bola moja “zábavka” popri nej. Veľmi som túžila sa osamostatniť a uspieť, ale zároveň som mala strach opustiť istotu zamestnania a venovať sa MLM naplno. Viem, že som vtedy urobila chybu, lebo sa mi vtedy naozaj celkom darilo a bola som šikovná. Našla som si čas a vzdelávala som sa, ako som len mohla. Mali sme pravidelné týždňové stretávky, držala som sa rád a inštrukcií mojej sponzorky. Často ma brávala na firemné akcie, líčila som iné ženy a veľmi som si to užívala. Učila som sa o starostlivosti o pokožku, všetky produkty som sa snažila mať doma a používať ich. Výrazne sa mi zlepšila pleť. Naučila som sa starať o seba i o druhých.

Bola som doslova nadšená a posadnutá myšlienkou Mary Kay, darilo sa mi, začala som si budovať môj vlastný malý tím. Ľudia ma často odrádzali a nechápali. Smiali sa mi, “otravovala” som ich, odmietali ma. Nechápala som, prečo. Veď mám v rukách taký dar - keď to funguje na mne, a keď mám sama dobré výsledky, prečo to nechcú? Videla som sa ako riaditeľka tímu v ružovom kostýmčeku. Teraz viem, že som na to mala. Ale v tom čase mi chýbala jedna veľká vec - sebadôvera. Taká tá skutočná, hlboká sebadôvera. Mala som tím 9 ľudí a myslela som si, že som nič nedokázala. Stále som sa porovnávala s druhými. Boli podla mňa šikovnejšie, krajšie, úspešnejšie, profesionálnejšie… Mýlila som sa, no beriem to ako veľkú lekciu pre seba. Navyše, celé moje pôsobenie v Mary Kay malo pre mňa hlbší zmyseľ. Nebolo to len podnikanie s prvkami zábavy, ako sme to volali. Bola to moja súkromná misia robiť ženy krajšie a popri tom im ukázať cestu, ako si privyrobiť peniažky navyše.

makeup_1531074900.jpg

Môj najdojemnejší zážitok z celej kariéry Mary Kay

“U príležitosti  výročia narodenín zakladateľky značky, pani Mary Kay Ash, sme 12. mája 2005 líčili dámy v priestoroch biznis centra Apollo v Bratislave. V tejto budove mala vtedy firma Mary Kay svoju kanceláriu. Boli sme tam viaceré, ktoré si prizvala naša sponzorka ku spolupráci, a bola som veľmi hrdá, že tam môžem byť. Išlo o prezentáciu firmy a tejto udalosti sa mohli zúčastniť len šikovné poradkyne. Mne sa shodou okolností “ušli” vždy zrejšie dámy. Vduchu som sa trošku hnevala na moje kolegyne, že líčia mladé dievčatá, veď čo na nich pokazia… No keď už má tvár nejaké vrásky, chybičky, treba riešiť presušenú pleť a pod, už to nie je také ľahké. I ďalšia dáma, čo si ku mne prisadla na stoličku, bola pani okolo päťdesiatky. Sama povedala, že sa nikdy v živote nelíčila, ale chcela by to skusiť. Ťažký oriešok pre mňa, nuž ale dala som sa do toho. Zvolila som decentné líčenie a tiene vo fialkových odtieňoch, ktoré boli vtedy v móde a zároveň ladili aj s jej oblečením. Keď sa pani zbadala v zrkadle, rozplakala sa dojatím. “Nikdy v živote som nebola taká pekná…. viete, pred rokom ma opustil manžel… pre mladšiu a krajšiu…. viete, teraz sa vidím, aká som ja pekná…” Slzičky nám tiekli obidvom, vystískali sme sa tam silno. Pani sa tešila, že večer si vyrazí do mesta. Že musí svetu ukázať, ako dobre vyzerá. Keď som večer išla domov, nadšene som rozprávala tento príbeh môjmu kamarátovi, úspešnému obchodníkovi. Povedal veľmi múdro štýlom sebe vlastným: “Bobeš, vy...r sa na jakési AJTÝ, toto je tvoje cesta. Toto máš dělat. Malůvky, barvičky, ženské, to je tvoje, toho sa drž!”

Veľa pekného som s “Marykaykami” zažila, veľa som sa naučila a neskutočne si toho vážim. Skutočne som sa v tej dobe učila od najlepších a najúspešnejších žien na Slovensku i v Čechách. Neskôr však pre mňa subjektívne prišli menšie mráčiky, zažila som a videla som veci, s ktorými som sa nedokázala vnútorne stotožniť a ktoré vo mne vystavali akýsi blok.

Zažila som, ako jedna sponzorka a riaditeľka rozprávala svoj osobný príbeh tak, aby pol páčivý, ale vlastne nebol až tak pravdivý. Zamlčala podstatné veci, že si svoj štatút v podstate “kúpila” a nie odrobila… a viem o niekoľkých ženách, ktoré na základe tohto príbehu o sebe hlboko pochybovali, pretože nechápali, ako je to možné, že ONA to DOKÁZALA a im sa nedarí. Pritom to nebolo celkom tak. Druhé zaváhanie prišlo, keď som videla, ako jedna sponzorka motivuje nadšenú nezamestnanú ženu v siedmom mesiaci tehotenstva, ktorá silno túžila stať sa direktorkou, zobrať si vysoký úver a nakúpiť si tovar. Sponzorka ženu neprehovárala, ten impulz a túžba vychádzal z vízie tej ženy, ale pre mňa to bol čistý a nezodpovedný nerozum. Nerezonovalo to so mnou. Ja by som tú ženu naučila, ako si zarobiť, venovala by som jej viac času a naučila ju rýchlejšie všetko, čo viem, aby si svôj štatút zaslúžila a nie si ho “kúpila”. Pretože keď nevie, čo s tým tovarom, je to veľmi zlý krok z môjho pohľadu. Posledná kvapka pre mňa prišla paradoxne na školení pre líderky v Brne, ktorého sa účastnili teamleaderky a riaditeľky. Videla som, ako sa tam niektoré objímali, bozkávali, hlasno sa vítali, lichotili si, a ledva sa rozišli, škaredo sa poohovárali. Toto pre mňa bola konečná. Keď som prišla z tohto školenia domov, doslova zo dňa na deň som prestala Mary Kay robiť. Toto sa priečilo všetkým mojim hodnotám. Nikdy nikomu som pravý dôvod nepovedala, ani mojej sponzorke… Nechala som svoju zmluvu terminovať, neskôr som sa registrovala iba pre to, aby som si mohla nakupovať lacnejšie. Prešlo zopár rokov, skusila som sa znovu rozbehnúť, ale zistila som, že už nemôžem. Ten blok vo mne bol príliš veľký. Pritom princípy firmy aj produkty som milovala. Pochopila som, že je MLM u mňa o ľuďoch a o hodnotách. Nemôžem podporovať niekoho, s kým sa názorovo rozchádzame. To u mňa nefunguje. Áno, je to biznis. Mohla by som zatvoriť oči a prerátať si všetko len na peniaze, či sa mi to oplatí alebo nie. Nuž, ale toto som ja. Inak to neviem. Mňa peniaze nemotivujú.

 dream_1531076036.jpg

Časť druhá - na zelenej vlne

Nadviažem na moju predchádzajúcu vetu - “peniaze ma nemotivujú”, čiže keď mi niekedy v roku 2009 oboznámila známa s firmou LR tak, že povedala niečo v duchu “my to robíme, predáš babe výrobok, hned tisícka vo vačku, no veď super, nie?” urobila som si hneď negatívny postoj a viac som sa o firmu nezaujímala. Občas sa ku mne sprostredkovane doniesol na môj vkus príliš agresívny marketing firmy a vnímala som jej zástupcov ako namyslených panákov v saku. Spájala sa mi s nagelovanými chlapčekmi na mercedesoch a nevyvolávala vo mne žiadne pozitíva. Nič viac som o firme nevedela.

Niekedy na začiatku roku 2013 prišiel domov môj brat práve s registráciou LR. Priznám sa, myslela som, že ma porazí. Navyše si zobral profi balík, stálo to dosť veľa peňazí. Úprimne? Povedala som mu, že je debil. Brat zobral príležitosť vážne, vzdelával sa, učil, oceňovala som na ňom, ako sa dokáže ponoriť do novej problematiky, precízne sa naučil prezentáciu, získal hlboké vedomosti o produktoch v relatívne krátkom čase. Priznám sa, v niečom sa na neho nechytám doteraz. Kompletne vtedy zmenil životný štýl, zlepšil si zdravie, schudol, začal sa o seba starať. A všetkých nás  s “tým LRkom” otravoval. Celá rodina sa mu vyhýbala, aby nezískala nevyžiadanú prednášku zdarma. Môj brat je veľmi vytrvalý a húževnatý, keď chce. Vidno to aj na jeho ručne vyrábaných betonových črepníkoch, ktorým sa teraz plne venuje. 

Vtedy na jar 2013 som mu dosť nepekne povedala, nech mi s tým dá svätý pokoj. Hm, lenže mal ten profi balík a po celom dome boli produkty s aloe vera… a ja som si zabudla raz doniesť krém na tvár… Nenápadne som raz večer použila jemný pleťový krém s aloe vera. Ejha, ono je to celkom dobré. Nenápadne som ho použila aj ráno a zas i večer… “Nevieš náhodou, kto mi spravil dieru do toho krému?” prišiel za mnou brat. Och, no kto asi. “...a potom že “blbé LR”, však” smial sa mi. Zachutila mi i zubná pasta, mydlo bolo tiež príjemné. Sprej prvej pomoci som poznala už skôr, vedela som, že je skvelý. Uznala som, že niektorým výrobkom dám šancu. “Ale zabudni, že sa zaregistrujem!!!”

V auguste sme boli s ročným Danečkom na Morave na prázdninách. Áno, opäť som dostala LR informačnú sprchu. Ale zároveň som objavila niečo, čo sa mi zapáčilo - aloe vera gél s obsahom žihľavy. Potrebovala som telu dodať živiny, a teraz boli gély v zľave. Povedala som bratovi, nech mi to objedná. Ale objednávka bola cenovo vyššia, tak mi vraví, že sa mi už oplatí registrácia. Po polročnej masáži som mu to odkývala, len aby mi dal preboha pokoj. Viete čo? Neľutujem! :)

aloe_1531076516.jpg

Tak som sa stala v septembri 2013 LR partnerkou. Nechcela som však nič predávať, iba si kupovať produkty, ktoré sa mi páčili viac a viac. Zúčastnila som sa všetkých povinných i nepovinných školení a seminárov. Zistila som, že “LRáci” mojej štruktúri nie sú žiadni “macherkovia”, ale normálni ľudia od nás zo Zlínskeho kraja. Prekvapilo ma, že veľa z nich bolo  mamičkami na materskej, ako ja. Cítila som sa medzi nimi veľmi dobre. Mnohí sa špecializujú skôr na zdravotnú stránku LR, mňa chytila najmä kozmetika. Nakoľko som si v roku 2010 spravila rekvalifikačný kurz vizážistiky, myslím, že sa v dekoratívnej kozmetike celkom vyznám a kvalita LR kozmetiky naplnila moje očakávania. Navyše sa mi páčilo, že oproti Mary Kay viem obslúžiť okem žien aj mužov a deti. Aj cenové relácie sú rôzne. Kto nemá na prémiovú radu kozmetiky Serox, stále si môže za pár eur kúpiť zubnú pastu alebo deodorant.

Aloe vera postupne dávalo moje telo do poriadku, zaľúbila som sa tiež do ďalšieho produktu, a to je Mind Master, výživový doplnok proti oxidačnému stresu. Vypila som temer 200 fľiaš. Hlbokú skúsenosť s Mind Masterom mám. Ďalšou topkou pre mňa bol systém pre hĺbkové čistenie pleti Zeitgard. Je to moja stálica, mám všetky tri kroky starostlivosti a neviem si ich vynachváliť. Nakupujem za veľkoobchodné ceny, čiže dosť sa mi to vyplatí. Navyše od firmy dostávam spätné rabaty za mesačnú produkciu, čiže viem si zadovážiť produkty celkom lacno.

Ale o inom som chcela. Samozrejme LR ponúka aj kariéru, stretla som tu mnoho úspešných ľudí, počula mnoho inšpiratívnych príbehov. Pre mňa je super, že si “to” môžem robiť svojim vlastným tempom, tak ako mi je prirodzené a blízke. Rada zdielam možnosti a príležitosti, ale nie je mi príjemné komukoľvek čokoľvek nútiť a presviedčať. Keď ponúknem príležitosť a som odmietnutá, nerobím si z toho ťažkú hlavu. Veď poznám svoj príbeh. Nie neznamená vždy konečné nie. Páči sa mi nemecký dôsledný prepracovaný koncept. Páči sa mi, že firma je silná a viem sa o ňu oprieť a viem sa spoľahnúť, že na čas a spravodlivo odmeňuje. Páči sa mi tiež naša tímová platforma Helou!, ľudia za ňou a okolo nej. Oceňujem hlboké znalosti a skúsenosti našej štruktúry, ktoré si vymieňame. Páči sa mi aj autokoncept firmy aj podmienky, ktorými sa snaží uľahčovať a podporovať prácu svojich nezávislých partnerov.

imgp6451-copy-1_1531077095.jpg

Idem si v tom MLM svojim slimáčim tempom a vôbec mi to nevadí. Už mi to aj vadilo, pridala som v intenzite, nuž zistila som, kde sú moje hranice, čo ma až tak nenapĺňa a čo áno. Bojujem sama so sebou ohľadom stúpania po kariérnom rebríčku, časť mojho ja nechce opustiť rolu “pešiaka”. Páči sa mi zdieľať, komunikovať s ľuďmi, ukazovať, učiť… Som nadšený misionár v oblasti kozmetiky a líčenia. Takto ma poznáte. Je to prirodzená súčasť mňa a tu mám priestor ju vyživovať a rozvíjať.

To je presne to, čo chcem robiť - na čom mi v MLM záleží. Robiť ženy krajšie a zdravšie, informovať, zdieľať, motivovať. Ukazovať možno niečo nové, iné. Tieto výrobky si inde nekúpite, tak ako inak sa o nic ostatní dozvedia? Ako sa hovorí, MLM skutočne nie je pre každého. Je to tvrdá systematická práca na sebe, prekračovanie osobných blokov a červených línií. Je to aj dar aj radosť. Ja si neviem predstaviť, že by som to nerobila. I keď na čas nemôžem sa tomu venovať intenzívne, vždy sa to ku mne nejakým spôsobom vráti. Cítim, že je to moje poslanie. Keby som to nemala robiť, verím, že ten hore by nasmeroval moje kroky iným smerom.

Záverom - pred nejakým časom ma oslovil istý človek, prečo nerobím MLM, že by som bola skvelá. Poprvé, hneď mi bolo jasné, že sa ma snaží nahovoriť do svojej štruktúry inej značky. Podruhé, povedala som, že MLM robím. Tak, ako to cítim a že mi moja značka vyhovuje. Povedal, že si isto nezarobím toľko ako u nich. Nuž, skúsil to. Manipulatívne techniky na mňa neplatia. Zarobím si adekvátne svojmu úsiliu a som za to adekvátne odmenená. Viem presne, čo a koľko si za koľko práce zarobím. Viem presne, prečo som s LR a nemienim na tom nič meniť.

Áno, som v MLM. Nevidím na ňom nič zlé. Mám zároveň živnosť aj s.r.o. a MLM je najmenej rizikový biznis. Princípy dobrej MLM firmy mi prídu fér. Ostatné je o ľuďoch. Dobrí ľudia sú všade, aj horší ľudia sú všade. Záleží na tom, s kým sa spájaš a prečo.

Nemôžem nič zlé povedať na Mary Kay ani na LR. Podelila som sa s vami o môj hlboký osobný prežitok a o moju cestu. Každý z nás má iný hodnotový rebríček a prežíva veci inak.

Možno sa práve teraz rozhodujete, či do MLM ísť alebo nie. Verím, že vám môj článok pomohol, alebo vás inšpiroval.

Budem veľmi vďačná za spätnú väzbu. Ponúkam sponzorstvo a vedenie, ak vás môj článok oslovil a chceli by ste to skúsiť. V Bratislave a okolí si u mňa môžete nakúpiť výrobky. Mám pobočku aj v Martine a v Českej republike v okrese Uherské Hradiště. Radi sa rozšírime i do ostatných miest, dajte nám o sebe vedieť.

Krásne a úspešné leto, priatelia. Bohumila.

Ilustračné foto: Unsplash.com, oficiálny web LR, osobný archív

Bohumila Vrbovská Ďurišová

Zakladateľka a "mama" portálu. Zaujíma sa o osobný rozvoj, podporuje ŽENY na ceste ku ZMENE.  Miluje kvalitnú pleťovú kozmetiku a má slabosť pre pekné kabelky. Motto: Kde je vôla, tam je cesta. 

Ďalšie články od autora Bohumila Vrbovská Ďurišová

Dr. C. Tuna Age Reversist vyhladzujúci krém proti vráskam – revolučný krok v boji proti starnutiu pleti
9 tipov pre podnikanie a pasívny príjem pre ženy v roku 2024
Objavte čaro levandule s NOVOU Levanduľovou sadou od Farmasi
Midnight Touch Trio od Farmasi premení váš make-up z obyčajného na mimoriadny.
Nemôžete prehliadnuť ten jeden kúsok, ktorý zmení všetko. Áno, hovorím o červenom rúži!
Ste pripravené na absolútnu revolúciu vo vašej kozmetickej taštičke?
Nutriplus Beauty Shot Kolagén: dostupný elixír mladosti a krásy
Nutriplus Instantná káva s čakankou a kolagénom tajným spojencom na ceste za krásou a zdravím

Ďalšie články na podobné témy

Návrat do zamestnania po rodičovskej dovolenke - ako sa s ním vysporiadať?
Otvorte sa možnostiam
Koľko stojí výťah do neba?
Dve presvedčenia, ktoré už nám neposlúžia
Markéta Kopčilová: Verím v silu prirodzenosti
Dobrovoľní, digitálni nomádi, alebo sedím si na pláži a zarábam aj po 40-ke
Mikropráca, alebo práca z obývačky
Ako ne/zarábať na internete