Monika Jánošová: Moju prácu neberiem ako prácu, ale ako poslanie
7. 11. 2018 | Bohumila Vrbovská Ďurišová

Monika Jánošová: Moju prácu neberiem ako prácu, ale ako poslanie

Monika Jánošová je jednou z nás. Je ženou, ktorá síce nemá za sebou obrovské impérium, ale má v sebe vnútorný pokoj, ktorý rozdáva všetkým navôkol. Vnútorný pokoj a vyrovnanie sa samej so sebou je oveľa viac, ako prosperujúci podnik. Monika je ženou, ktorá svoju prácu berie ako poslanie, ktoré jej osud priplietol do cesty a snaží sa pomáhať tým, ktorí to potrebujú. 

1.Monika, napíš nám prosím niečo pekné o sebe. S čím by si sa rada podelila?

Som obyčajná žena, akých je na tomto svete veľa. Avšak vďaka láske a skúškam života som našla a stále ešte nachádzam samú seba. I keď ma občas život poriadne potrápil, patrím k ľuďom, ktorí pátrajú po tom, prečo sa im dané situácie prihodili a kam nás majú posunúť. Vďaka niektorým pádom som dnes tou osobou, akou som.

2. Čo robíš a ako si sa k tomu dostala? Čo pre teba táto práca znamená, čo ti dáva?  Prečo práve toto? Prečo to vnímaš ako svoje životné poslanie?

Zaujímavá otázka. Už od mala som sa odlišovala od mojich súrodencov. Vnímala som a cítila veci, na ktoré som chcela odpovede. Vždy ma to ťahalo akosi k ľuďom. Mám v sebe zakódovaný zmysel “Pomáhať iným.”

Preto som sa stala zdravotnou sestrou a moju prácu neberiem ako prácu. Vnímam ju ako poslanie. Nesmierne ma uspokojuje pocit, keď môžem niečo pre niekoho urobiť, alebo mu akokoľvek pomôcť. Takže tým, že dennodenne pomáham a ošetrujem iných, stále ma to ťahalo k väčším skutkom. Čím viac som niekomu pomohla, alebo vyčarila úsmev na tvári, cítila som väčšie a väčšie uspokojenie. Dlho som nevedela, ako docieliť svoj pokoj na duši, i keď dnes viem a  cítim, že sa uberám správnym smerom. Stále som “ešte niečo hľadala, ešte som to nebola ja...”

Tým, že som v živote zažila veci, ktoré ma najskôr veľmi boleli, chápala som, že niekde niečo robím zle. Prešla som zmenami fyzickými ale i psychickými. Všetko sa podpísalo na mojej postave. Telo sa mi začalo akosi obaľovať a z dokonale štíhlej ženy bola zrazu “bacuľka”.

Sebavedomie klesalo a čím viac som chcela byť dokonalá pre toho najbližšieho človeka, tak som strácala svoju identitu. Prispôsobovala som sa jemu, okoliu, všetkým, moje potreby boli odsunuté. Nič sa tým nezlepšovalo. Len som pochopila, že ďalej nezvládnem tento nátlak. Ak niekomu na vás nezáleží, jeden človek nič nezmôže a môžete robiť čokoľvek, nikdy pre neho nebudete dosť dobrá… 

-989432427863570-973330083950697817-n_1541623785.jpg

No a vzhľadom k týmto zmenám a pocitom, ktoré boli spojené s podceňovaním, som začala viac a viac bojovať. Nabrala som silu a rozhodla som sa, že budem bojovať i za iné ženy.

Vďaka mojim prechodom a životným situáciám spojenými s mojím fyzickým vzhľadom som presne vedela, ako sa niektoré ženy trápia a chcela som sa m pomôcť, podporiť ich.

A tak vznikla myšlienka, BACUĽKY SLOVENSKA.

Tu cítim pokoj, sebanapĺnanie a pocit prospešnosti pre iných. Byť niekomu oporou, barličkou, ktorou pomôžem v ten najhorší okamih a ukážem smer. A možno len rozveselím, či poteším maličkosťou. To ma duševne napĺňa a dáva silu bojovať so všetkým.

3. Aké je tvoje životné motto, krédo, čím sa riadiš alebo čo ťa motivuje?

Mojim krédom vždy bolo ,,čo ťa nezabije, to ťa posilní”.

Pochopila som totiž, že môžem síce život prežiť i tak, že by som ho preplakala do perín, ale k čomu by mi to pomohlo???

Plakať a ľutovať sa nad svojím životom, ktorý mám predsa v rukách ja? Áno, život je ťažký a hádže nám polená pod nohy , ale prečo sa nám to deje? Prečo práve mne? Toto sú otázky, ktoré si vždy položím, než sa rozhodnem, akou cestou pôjdem.

A ako vravím mojím synom, vždy máme minimálne dve možnosti na výber, akou cestou sa rozhodneme ísť.

4. Si úspešná žena? Bola si úspešná vždy? Aký bol tvoj sen? Ako si za ním išla, čo ťa viedlo?

Či som úspešná žena? V čom spočíva úspešnosť?

Každý máme inú predstavu o úspešnosti. Každý z nás má svoje sny. Teda aspoň by ich mal mať. A každý z nás chce byť úspešný vo svojich postupoch pri dosahovaní svojich cieľov.

A ak sa zameriam na môj život a na moje ciele , “SOM ÚSPEŠNOU ŽENOU!”

“SOM ŠŤASTNÁ, ŽE SOM DOSIAHLA SVOJE CIELE V TOM, ŽE MOJI NAJBLIŽŠÍ SÚ ŠŤASTNÍ A JA S NIMI. “

Ak robíte veci, ktoré vás napĺňajú, musíte byť úspešná a šťastná. A ak na tej ceste dokážete pomôcť i iným k úspechu, tak je to úžasná životná odozva, ktorá vás nabíja a ženie vpred.

baculky_1541778440.jpg

5. Ako by si ty sama definovala pojem úspešná žena? Ako má úspešná žena podľa teba vyzerať? S čím podľa teba súvisí úspech?

Možno som na túto tému odpovedala v predošlej otázke. Úspech nemusí byť v bohatstve, či vysokej finančnej čiastke na účte.

Úspešná žena je pre mňa  motivátorom, iskrou v živote, kedy už  pri pohľade na ňu cítite nesmiernu silu, charizmu a zároveň pokoj.

 kosice4_1541623783.jpg

6. "Objavila som svoje poslanie a zarábam tým, čo ma baví." Čo to pre teba znamená? Žiješ to? Si ohodnotená a platená za svoje poslanie?

Objavila som svoje poslanie, ale  či zarábam tým čo ma baví?

No, ak by som to brala tak, že moja práca zdravotnej sestry a  jednou z poradkýň v “BACUĽKOVSKOM  SVETE” má uživí, tak veľa z nás vie, že nie.

ALE!!!

Nikdy som nepozerala na to, ak robím niečo, čo ma baví, že tým budem zarábať. Robím veci preto, lebo ma napĺňajú. Život síce niečo stojí a každý chceme zarábať aspoň toľko, aby sme mohli dopriať sebe a svojim blízkym aspoň normálny komfort, ak nie viac.

Moje vedľajšie činnosti boli a sú zamerané na ľudí, ktorým môžem spestriť a spríjemniť život. Samozrejme, že by sa mi tieto činnosti vykonávali ľahšie s plným kontom, ale ak by som na to čakala, nemohla by som robiť nič. Vždy sa nájde cesta i keď je to na začiatku ťažké,verím, že každá aktivita, každá viera v niečo, ak si idete za svojim cieľom, bude vypočutá.

Netreba sa báť. Dôležité je skúsiť to a vydržať. Každá snaha je vždy ocenená.

Každý projekt i podnikanie chce na začiatok investíciu. A až po aktívnych akciách, sú vidno výsledky.

baculka-fialova_1541625032.jpg

7. Čo by si poradila žene, ktorá chce zmeniť svoj život a nevie ako začať? Čo sú podľa teba prvé kroky?

Ak by som mala niekomu pomôcť a poradiť v novom začiatku,  odporučila by som dotyčnej dáme, aby si položila pár dôležitých otázok .

Ak pozná odpovede na tieto otázky, dokáže nájsť cestu a smer.

Veľa ľudí totiž nemá žiaden zmysel života, žiaden nastavený cieľ. Bez zmyslu života ťažko nájdeme silu bojovať a ísť ďalej...

8. Poznáš príbeh niektorej ďalšej ženy, ktorá si takto zmenila život alebo na tom pracuje? 

Možno sú také v okolí, ale pravdu povediac, skôr sa stretávam so ženami, ktoré tú odvahu nemajú. Dokonca sú krásne, ale neveria si…

Preto som sa rozhodla, že budem bojovať za neho s nimi.

9. Čo by si poradila svojim synom, ak sa ťa opýtajú: "Mama, chcem byť v živote úspešný. Čo mám robiť?

Mám synov a vravievam im to asi takto:

Ak chceš byť úspešný, musíš načúvať sebe samému!

Robiť veci čo ťa napĺňajú, spôsobujú ti radosť a vedú ťa vpred!

Potom nájdeš šťastie, zmysel žitia a  budeš úspešný vo všetkom čo chytíš do rúk.

Lebo len človek, duševne vyrovnaný, spokojný a šťastný, dokáže robiť zázraky.

baculka-blond_1541625033.jpg

10. Ak by si mala znovu 20 rokov a vedela vtedy, čo vieš dnes, čo by si si poradila?

Facebook: Baculky Slovenska
Web: www.baculkyslovenska.sk

Ilustračné foto: osobný archív, Gabriela Karvina

Bohumila Vrbovská Ďurišová

Zakladateľka a "mama" portálu. Zaujíma sa o osobný rozvoj, motiváciu, takisto je technologický geek. Miluje kvalitnú kozmetiku a oceňuje úprimný dialóg. Motto: Kde je vôla, tam je cesta. 

Ďalšie články od autorky Bohumila Vrbovská Ďurišová

HydrALOE letné osvieženie a zdravý pitný režim
Trápi vás bolesť chrbta alebo bolesť svalov? Vieme, ako sa jej zbaviť
Prečo sa neopúšťať a nestrácať zo svojej jedinečnosti?
Ako sa správne postarať o pokožku v lete?
Binna: Môj sen je šíriť dobré myšlienky a udržiavať pozitívnu myseľ
Recept na najlepšie moravské koláče, aké ste kedy jedli
Najlepšie tipy pre prácu z domu pre ženy a mamičky
Krásna a štýlová Alexandra vydáva prvú knihu! Na čo sa môžeme tešiť?

Ďalšie články na podobné témy

Markéta Kopčilová: Verím v silu prirodzenosti
Niekedy nemusíme ani nič povedať, prezradí nás reč tela
Katarína Němcová: K čomu sú vám milióny, keď nevidíte v svojej práci hlbší zmysel a nebaví vás
Ľudmila Kolesárová: Uveriť príliš v seba samého je nebezpečné
Katarína Szárazová: Základ spokojného a naplneného života je rovnováha
Hoplea: Na "čo keby" sa v živote nehrá!
Andrea Trávničková: Naučila som sa, že v akomkoľvek rozhodnutí je vždy kus dobra
Spoznaj ďalšie Nádherné ženy, ako si ty!