Môže byť hnev liečivý?
14. 4. 2020 | Katarína

Môže byť hnev liečivý?

Ráno som sa pohádala s manželom. Bolo to o nejakej bezvýznamnej veci a hneď sme sa udobrili. Uvedomila som si ale, že som ostala nahnevaná. Tak som si zaliala čajík a opýtala som sa seba samej, čo vo mne vlastne vrie. Mám to tak. Keď ma vyprovokuje maličkosť, tak si uvedomím, že pôvod je úplne niekde inde. Pokiaľ  ho nenájdem, tak budem otravovať život sebe a ostatným vymyslenými hádkami. Nakričím na deti, rozčúli ma pani na pošte, vytočí ma kameň na ceste.

Hnev je maska iných pocitov

A tak som sŕkala čaj a rozmýšľala, prečo sa hnevám. Prišla som na to, ale nebudem vás tu tým zaťažovať. Chcela som sa podeliť o tú skúsenosť. Hnev je zlý sluha a ešte horší pán. Kdesi som čítala, že hnev je tá najzvodnejšia a najnávykovejšia ľudská emócia. Táto emócia je často liekom na rôzne iné problémy. Je odpoveďou, keď sa cítime ohrození, sme bezmocní, čelíme kritike, odmietnutiu alebo pochybujeme. Psychológovia zaraďujú hnev do skupiny sekundárnych emócií, keďže ním väčšinou maskujeme iné pocity a bolesti.

 african-3399525-960-720_1542440921.jpg

Hnev ako zrkadlo

Všímajte si, keď sa začnete zlostiť. Často vám váš vlastný hnev nastavuje zrkadlo. Odhaliť vlastnú nespokojnosť, alebo dôvod nervozity síce nie je jednoduché, ale ubezpečujem vás, že je to pre vás dôležité a liečivé. A aj pre vaše okolie (ale nerobte to kvôli iným, robte to kvôli sebe). Skúste, pre vlastné dobro, pochopiť prečo sa hneváte. Dúfam, že tak ako ja, budete s tým mať pozitívnu skúsenosť a podarí sa vám odhaliť, na čo sa vás hnev snaží upozorniť.

A ak nie, tak sa kľudne na mňa môžete hnevaťJ. Lebo ja určite netvrdím, že máme svoj hnev potláčať. Verím, že má dôležité miesto v spektre ľudských emócií. Ak ho potláčame, prejaví sa niekde inde. Hnev neodíde, bude sa vracať. Bude v nás bublať a prejavovať sa najmä vo chvíľach, keď môže ublížiť nám a našim blízkym. Keď ho akceptujeme – pochopíme, čo nás v skutočnosti zlostí – tak ho to možno prestane baviť a rozplynie sa.  

Ilustračné foto: Pixabay.com

Ďalšie články na podobné témy

Úvod do sveta emocionálnej inteligencie
Sú muži naozaj menej emocionálni než ženy?
Ku šťastiu stačí málo. Na začiatok je dobré naučiť sa prevziať zodpovednosť za naplnenie vlastných potrieb
Nové "ja" v roku 2018. Ako zmeniť svoj život k lepšiemu!
Odborníci na imunológiu to už dávno vedia, naučte sa odpúšťať aj vy.
Rešpekt, sebaúcta a sebaláska vo vzťahu
Ľudia nám vraj nastavujú zrkadlo. Ale čo keď sa v ňom nevidím?
Prenechajme kontrolu mužom a dovoľme si luxus v podobe pravého ženstva