Môžeme ochorieť používaním make-upu?
6. 5. 2019 | Gabriela

Môžeme ochorieť používaním make-upu?

Každý túži zostať zdravý a neochorieť. Niekomu sa to darí viac, inému menej. Ak sa snažíte zachovať si pevné zdravie a vyhnúť sa častým chorobám, nezabudnite aj na používaný make-up.  

Najmä, ak ste nedávno prekonali infekčnú chorobu. Môže totiž obsahovať choroboplodné zárodky a hrozí vám opätovná nákaza.

Často sa stáva, že prvé príznaky ochorenia nevnímame, podceníme a naďalej používame rúž či lesk na pery. Pri jeho aplikácii dochádza ku kontaktu s pokožkou s choroboplodnými zárodkami. Preneseniu infekcie sa tak často nevyhneme.

Možno vás to popri starostiach s chorobou ani len nenapadlo. Napriek tomu sa zaujímajte o výmenu make-upu či dezinfekciu domova.

Ako uviedla Morgan Statt z ConsumerSafety.org, zárodky chrípky môžu žiť na kozmetických  výrobkoch a rôznych povrchoch až niekoľko hodín. Ich prežitie podporujú najmä ďalšie faktory, ako je izbová teplota či vlhkosť.

Morgan Statt jednoznačne odporúča kozmetiku vyhodiť a nehľadieť na to na jej cenu. Hoci to nemusí byť každému po vôli. Je to však omnoho bezpečnejšie, ak sa chcete vyhnúť ochoreniu.

Hoci je rada Morgan Statt vhodná a pravdivá, ešte predtým ako začnete kozmetiku bezhlavo vyhadzovať, najskôr sa zamyslite, kedy ste naposledy  make-up použili. Možno ste predsa len odložili rúž či lesk na pery, ak ste sa začali cítiť choro. Veď ktorá z nás sa „maľuje“ počas chrípky? Väčšinou sme radi, že sa naraňajkujeme a vstaneme z postele J.

Preto neprepadajte panike. Statt a Ginger King (chemik zaoberajúci sa kozmetikou) ďalej dodávajú, že kozmetické výrobky na báze vody obsahujú konzervačné látky zabraňujúce rastu plesní a baktérií. Obaja zdôrazňujú, že tieto zložky sú účinné rok alebo dva. Ak produkty používate dlhšiu dobu, vyznačujú sa nižšou mierou ochrany. Až potom treba zvážiť ich ďalšie používanie.

Ďalej si prečítajte, čo je potrebné konkrétne kroky pri zaobchádzaní s kozmetikou počas choroby.

Rúž

Rúž predstavujú najväčšie zdravotné riziko. Ak ste boli chorí, mali by ste jeho ponechanie dôkladne zvážiť. Týka sa to akéhokoľvek produktu na pery.
Ústa sú veľmi blízko nosa. Z toho dôvodu sa jednoducho môže preniesť vírus do dýchacích ciest a podporí sa rozvoj infekcie. Stačí ak len prechádzate z chladného prostredia do teplého.
Statt navrhuje venovať zvláštnu pozornosť najmä produktom s aplikátorom (napr. lesk na pery). Aplikátor môže ľahko kontaminovať celú náplň výrobku. Stačí, ak sa jeho špička dostane do kontaktu s choroboplodnými zárodkami na povrchu kože.
Rovnako s ňou súhlasí aj King. Zvyčajne uplynie tri až sedem inkubačných dní pred úplným prepuknutím choroby. Takže v čase, keď ste zistili, že ste chorí, mohli byť baktérie vo výrobku naplno rozvinuté.
Ak sa napriek tomuto varovaniu odmietate vzdať obľúbeného rúžu či lesku na pery, stačí ak špičku aplikátora odstrihnete alebo budete používať iný aplikátor (nie opakovane). Ešte predtým si však musíte byť istí, že ste nekontaminovali celý obsah výrobku.
 photo-1453761816053-ed5ba727b5b7_1524853150.jpg

Tvár

Pokiaľ ide o výrobky určené na vašu tvár, ako sú napríklad podkladové bázy, korektory, make-up alebo rozjasňovače, zakúpte si menšie balenie používaných výrobkov. A to ihneď, ako sa začnete cítiť choro. Rozhodnite sa ich používať len počas trvania ochorenia. Ak bez make-upu nevydržíte.
Pokiaľ tak nerobíte, Statt upokojuje, že sa nemusíte príliš obávať kontaminácie produktov. Zbystrite pozornosť, iba ak máte na tvári nejaké vyrážky či otvorené rany. Pridaním kontaminovanej kozmetiky môžete podnietiť vznik podráždenia či infekcie.
Tiež odporúča, aby ste si vyčistili všetky štetce a aplikátory na tvár po tom, ako ste chorobu prekonali.

Produkty na oči

Rovnako ako rúže aj produkty určené na oči je najlepšie zlikvidovať. Ceruzky na oči, riasenky, aplikátory na tiene či očné linky– to všetko je ohrozujúce. Často sa totiž stáva, že si ľudia kýchnu, zakryjú si ústa rukou a následne si tými istými rukami pretrú oči. 
Existujú však aj ďalšie scenáre ohrozenia zdravia používaním kozmetiky a netýkajú sa len chladu či choroby.
Ak ste mali tzv. „jačmeň v oku“ alebo nejakú inú očnú infekciu, najlepšie urobíte, ak vyhodíte akékoľvek očné produkty (riasenky, očné tiene, linky apod.). Ak boli tieto produkty aplikované už počas infekcie, je veľká pravdepodobnosť, že došlo k ich kontaminácii.

Záver:

Nie vždy sa oplatí šetriť, ak ide o zdravie. Myslite na to, že i make-up môže viesť k nežiaducej infekcii.

Gabriela

Písanie je pre mňa relax a sebarealizácia popri každodennej práci psychológa a matky na plný úväzok. Vtedy sa môžem “skryť” za počítať a nič neriešiť.

Ďalšie články od autorky Gabriela

Aj vy ste naleteli? Superpotraviny vám nezaručia zdravší a dlhší život
Kolagénom vyriešite mnoho problémov
Prečo neplatí jednoduché: Mysli pozitívne?!
8 tipov ako sa zbaviť kíl bez zbytočného trápenia
Ako na strašiaka s názvom strie?
Cvičenie neformuje len telo: TOTO bude bonus navyše!
Skvelé recepty na domácu horúcu čokoládu. A zima nemá šancu!
Novoročné ciele: Ako si ich nastaviť a konečne nezlyhať!

Ďalšie články na podobné témy

Skúsila som dotyk luxusu na perách, rúž Kailijumei so živými kvetmi vie urobiť dojem
Porcie od t: by tetesept: dokonalý darček!
Aj kozmetika si zaslúži svoj detox! Ako na to?
Revolučné zubné pasty na prírodnej báze. Spoznajte ich!
Giant PRO Double Liner - Očná tekutá a kajalová linka 2v1
Volume Serum Mascara od Gosh
Nádherné mihalnice vďaka Lash Sculptig FIBRE MASCARA
Ako naniesť matný rúž v 5 krokoch