Mýlite si pravú a ľavú stranu? Možno máte chybu v mozgu
18. 2. 2019 | Paťka

Mýlite si pravú a ľavú stranu? Možno máte chybu v mozgu

V živote sa stretávame s rôznymi ľuďmi. Niektorí nevedia malú násobilku, iní vybrané slová a ďalší nevedia rozlíšiť pravú a ľavú stranu. Týka sa táto chyba aj vás? Verili by ste, že za to nemôžete vy? Nie je to o tom, že ste sa to za tie desiatky rokov stále nenaučili. Chyba je v mozgu!

Áno presne tak. Ak neviete v rýchlosti rozoznať pravú stranu od ľavej, chyba je v mozgu. Táto porucha sa konkrétne volá pravo-ľavá dezorientácia. Najčastejšie túto vadu pocítime, keď máme niekomu ukázať smer cesty, prípadne keď sami sedíme za volantom a nevieme, kam odbočiť aj napriek tomu, že nám to spolujazdec povedal. Začiatky v autoškole boli pre túto nechcenú kamošku ťažké.

Táto neuropsychická porucha nám môže poriadne znepríjemniť život. Neznamená to nič vážne, ale v niektorých situáciách sa môžeme cítiť veľmi nepríjemne. Pravo-ľavá dezorientácia bola dlhé roky pripisovaná ku smerovej dyslexii, teda ku zlému orientovaniu sa v priestore.

Dnes už vieme, že pravo-ľavá dezorientácia nie je spojená s týmto typom dislexie. Skutočnosť, že neviete odlíšiť pravú a ľavú stranu ešte neznamená, že sa neviete dobre orientovať v priestore. Ak to neviete povedať, tak jednoducho mávnutím ruky ukážte, ktorým smerom máte vykročiť. Vyhnete sa tak trapasu a nemusíte riskovať, že sa opäť pomýlite.

Trpia pravo-ľavou dezorientáciou viac muži alebo ženy?

Odborníci sa zhodujú v tom, že touto neškodnou poruchou trpia častejšie ženy. Táto dysfunkcia postihuje najmä tých ľudí, ktorí sú tzv. ambidexterní – majú nevyvinuté prednostné používanie párových orgánov, najmä rúk. V praxi to vyzerá tak, akokeby naše ruky predbehli myšlienky a ukazovali si, čo chcú.

 photo-1521106047808-af5bacc4e84a_1550390840.jpg

Čo robiť ak máme v našej blízkosti človeka, ktorý nevie ,,odkud fouká vítr”?

Nesmiať sa mu a neobviňovať ho za to. Za túto poruchu nemôže sám. Väčšinou sa objaví po úrazoch hlavy, infekciách alebo je jednoducho geneticky vrodená.

Malá rada pre tých, ktorí nevedia v rýchlosti rozlíšiť pravú a ľavú stranu.

Spomeňte si na to, ktorou rukou píšete. Pokojne si to aj nenápadne znázornite. Ale vďaka tomuto ,,kúzlu” už s tým nebudete mať až taký veľký problém.

Ilustračné foto: Pixabay.com

Paťka

Milujem posúvanie sa vpred v každej oblasti života. Nenávidím nudu a nedokážem obsedieť na jednom mieste. Život nie je o tom, aby sme ostali zaseknuto stáť v našej komfortnej zóne a neskúšali nové veci, nechodili na nové miesta a nespoznávali sa s novými ľudmi. 

Ďalšie články od autora Paťka

Ako si pri zariaďovaní vytvoriť štýlový a praktický domov
Žena, ktorá sa o seba pravidelne stará, je šťastnejšia
Ako si Olívia lásku hľadala
Domáce pleťové masky pre žiarivú pleť
Akonáhle toto raz použijete, penu na holenie už do rúk nechytíte
Vďaka týmto 5 veciam na inú ani len nepomyslí!
Domáce nátierky, ktorých sa nebudete vedieť dojesť
Chcete mať postavu ako modelky? Touto stravou ju dosiahnete

Ďalšie články na podobné témy

Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie VII
Tetánia – syndróm alebo len strach pred sebou samým?
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie IX
Čo má spoločné múdrosť tela s intuíciou?
Neustále studené končatiny? Prezradíme vám, čo je za tým!
Tehotenstvo a spánok: Tieto tipy vám doprajú kvalitný odpočinok
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie XIII
Tantra vás vezme do hlbín vášho vnútra