Tak ako oblečenie, hudba a médiá, aj rodičovstvo má trendy a neustále sa vyvíja. S príchodom nových technológií a metód sa rodičia často musia prispôsobiť, aby svoje deti vychovávali tým najlepším možným spôsobom. Niektorí tieto trendy milujú, iní ich môžu považovať za otravné.
Od nových potravín až po rôzne disciplinárne poriadky, poďme sa pozrieť na to, aké rodičovské praktiky sú aktuálne v trende.
Keďže trend udržateľnosti stúpa, rodičia hľadajú produkty, ktoré majú menší dopad na životné prostredie. Dôležitým faktorom tohto trendu je zmýšľanie ľudí. Rodičia chcú vytvoriť pre deti lepšiu budúcnosť, preto sa rozhodujú pre produkty, ktoré sú udržateľné a nepoškodzujú naše prírodné zdroje.
Mnoho rodín sa dnes snaží používať menej plastov, prečo teda nedať prednosť dreveným stavebniciam a kockám a zdravotne nezávadným hračkám pred plastovými hračkami z obchodu? Pri školákoch je taktiež možné vymeniť jednorazové plastové fľaše a plastové vrecká na občerstvenie za znovu použiteľné fľaše na vodu a nádoby na jedlo.
Ďalším "zeleným" trendom, ktorý sa v zahraničí stal populárnym, je požičiavanie detského oblečenia. Mnoho spoločností ponúka službu predplatného, kde mesačne dostanete niekoľko čistých a dezinfikovaných kusov oblečenia, ktoré potom vraciate, keď z nich dieťatko vyrastie. Je to skvelý spôsob, ako vybaviť ratolesť roztomilým, cenovo dostupným šatníkom, ktorý je oveľa lepší pre planétu.
Tu samozrejme treba spomenúť aj kúpu oblečenia z udržateľných a kvalitných materiálov, z druhej ruky alebo bazáru. Oblečenie, z ktorého deti vyrastú, môžete aj vy posunúť ďalej priateľom, rodine alebo dať na charitu.
Mnoho rodín smeruje aj k ekologickejšiemu bývaniu. Snažia sa vytvoriť čo najvhodnejšie prostredie pre spánok, osobný rozvoj, vzdelávanie a celkové zdravie.
Inšpirácia: Ako vhodne zariadiť detskú izbu pre lepší spánok?
Ďalším trendom, ktorý je do značnej miery ovplyvnený pandémiou, sú online podporné služby pre rodičov a deti alebo získanie zdravotnej diagnózy cez videorozhovory.
Počas pandémie sa mnoho osobných lekárskych stretnutí stalo virtuálnymi. Zatiaľ čo niektoré návštevy lekára si vyžadujú osobnú interakciu, mnohí lekári zistili, že existuje pomoc, ktorá sa dá efektívne robiť aj spoza obrazovky. Mnohí rodičia a lekári sú otvorenejší začleniť návštevy na diaľku do svojej priebežnej starostlivosti.
Zdravie je bohatstvo. Ak sa chcete starať o svoje dieťa, musíte popracovať aj na vlastnom zdraví.
Sociálny odstup a izolácia počas zdravotnej krízy znížili šírenie koronavírusu, no spôsobili problémy s duševným zdravím. Väčšina rodičov využila digitálne platformy, aby vyhľadala pomoc, ako by mohli pozitívne vykonávať svoju rodičovskú rolu.
Skutočnosť, že rodičia mohli rýchlo zavolať svojmu lekárovi alebo detskému lekárovi, hľadať podporu u iných rodičov na sociálnych sieťach alebo sa zúčastniť pútavej konverzácie na virtuálnych platformách alebo zariadeniach, im pomohla zachovať si zdravý rozum počas zdravotnej krízy.
Mnoho sociálnych médií ponúkalo rodičom podporu, aby im pomohla vyrovnať sa s novými výzvami spôsobenými pandémiou.
Technológia pomáha ľuďom vo všetkých oblastiach života. Nielenže nám uľahčila život, ale aj zefektívnila. Technológiu využíva väčšina rodičov a samozrejme sa stala novým vzdelávacím nástrojom pre deti, ktorý si nevyžaduje knihu ani pozornosť učiteľa.
Napriek všetkým výhodám môže používanie technológie mať aj určité nevýhody. Malé deti sa môžu stať závislými na obrazovkách, a preto treba dávať pozor na to, do akej miery vystavujete deti technológiám.
Je dôležité, aby ste deti zoznámili s technológiou už v mladom veku, ale zároveň sledovali ich používanie a našli rovnováhu medzi používaním obrazoviek na štúdium a na zábavu.
Tip: Pri výpadkoch elektriny môžete alternatívne použiť záložné zdroje, najmä ak sa vaše deti musia učiť do školy z domu, ako to bolo počas lockdownu.
Hoci sa pandémia pre mnohých ukázala ako nočná mora, v mnohých ohľadoch bola pre otcov nečakaným darčekom, pretože im poskytla čas s rodinou, po ktorom vždy túžili. Noví oteckovia lepšie využili situáciu a zaviedli nový prístup k výchove. To viedlo k tomu, že otcovia sa aktívne podieľali na výchove detí a zvládali viac povinností v domácnosti ako predtým.
Čas strávený s rodinnými príslušníkmi je nielen odmenou, ale mužom otvoril oči, pokiaľ ide o zodpovednosť za starostlivosť o deti a prácu v domácnosti. Predtým to boli zvyčajne matky, ktoré mali primárny podiel na týchto povinnostiach, ale teraz sa o to delia obe strany.
Pretrvávajúci trend rovnosti pri výchove detí je niečo, čo prijímame a podporujeme. To vedie k vyváženejšiemu rodičovskému štýlu, lepšiemu manželstvu a vaše deti sa môžu naučiť, čo je dobrý vzťah.
Rola otca, ktorý slúži ako autoritatívny vzor, a matky, ktorá je milá, sa vytráca. Starý model rodičovstva, kde bol otec na to, aby vás potrestal, ak ste boli zlomyseľní, a mama vám utierala nos, ak ste boli chorí, je preč.
Rodičia začali viac organizovať outdoorové aktivity a dovolenky za hranicami, aby zažili s rodinou kvalitný čas mimo televíznej obrazovky. Vnútorné aktivity síce rodiny spájajú, ale návšteva vonkajších podujatí, múzeí, národných parkov, prírodných rezervácií pomáha deťom užívať si aj mimo domova.
Rodičovstvo je viac zamerané na to, aby sa deti naučili uprednostňovať skúsenosti pred hmotnými vecami a darčekmi. Zážitok je oveľa výhodnejší, pretože im pripomína čas, ktorí spolu strávili prácou, varením alebo hraním sa. Takéto chvíle sú nezabudnuteľné pre každého člena rodiny.
Zážitky navyše vašim deťom pripomenú, že tu pre nich ste a váš čas je najväčšou odmenou v porovnaní s materiálnymi darmi
Ďalším následkom lockdownu, kedy bola väčšina podnikov a pamiatok zatvorená, bolo, že donútila rodiny tráviť viac času v prírode. Prechádzky po lese, výlety na bicykli po okolí a ďalšie vonkajšie aktivity boli hlavnou zábavou dňa.
Tip: Viete ako naučiť deti bezpečne jazdiť na bicykli?
Udržiavanie zdravého stravovania bolo počas pandémie veľmi ťažké. To je dôvod, prečo sa mnohí ľudia sťažovali na priberanie. Sú však aj rodičia, ktorí brali pandémiu ako príležitosť postarať sa o svoje telo a zdravie detí. Trendy zdravého stravovania zaznamenali prudký nárast.
Ubezpečte sa, aby sa vaše deti podieľali na príprave zdravých jedál. Je to skvelý spôsob, ako ich naučiť, ako sa starať o svoj životný štýl.
Ďalším trendom v posledných rokoch sa stal trend flexibilného rodičovstva. Rodičia si čoraz viac uvedomujú, ako zaobchádzať so svojimi deťmi a začali ich lepšie chápať. Nenadávajú ani nereagujú negatívne na správanie svojho dieťaťa a namiesto toho sa snažia identifikovať základný dôvod, prečo sa dieťa správa neprimeraným spôsobom.
Rodičia by nemali byť príliš zhovievaví ani príliš autoritatívni. Príliš zhovievaví znamená, že necháte svoje deti robiť, čo chcú, čo ich neskôr môže viesť k slabej sebakontrole v mnohých aspektoch ich osobného života. Na druhej strane, byť príliš autoritársky znamená príliš veľa obmedzení, čo môže spôsobiť, že vaše deti budú frustrované a vzpurné.
Ak máte tínedžera, ktorý chce ísť von a socializovať sa, možno sa bojíte nebezpečných vecí, ktoré ich tam lákajú. Ak však svojmu tínedžerovi nedovolíte ísť, pripravíte ho o budovanie dobrého spoločenského života, čo môže neskôr zanechať určité následky. Oveľa lepšie je nechať ich ísť von, ale porozprávať sa o všetkých možných nebezpečenstvách a ako im predchádzať. Okrem toho, ak niečo zakážete, zvyčajne sa to stane v mysli tínedžera žiadanejším.
Prirodzená a vyvážená rodičovská autorita je zdravý trend, ktorý vašim deťom prinesie veľa emocionálnej podpory, no zároveň vytvorí určité hranice vo vzťahu rodič – dieťa.
Rodičia majú teraz iný pohľad na vzdelávanie svojich detí. Namiesto napomínania a osočovania im rodičia dávajú čas, aby učivo dôkladne pochopili. Sú čoraz citlivejší na názory, myšlienky a pocity svojich detí.
Úplne opačným trendom od bežného používania technológie je návrat mnohých rodičov k radám našich starých rodičov. Do výchovy detí tak okrem moderných technológií stále viac prenikajú aj myšlienky o minimalizme, zjednodušení starostlivosti a návratu k tradíciám.
Mnoho mamičiek sa snaží vedome obmedzovať zásah lekárov či ďalších odborníkov a moderných vymožeností do starostlivosti o svoje deti. Odmietajú monitory dychu, výživy z obchodov a vracajú sa k jednoduchým bavlneným plienkam, príprave jedla doma či liečbe pomocou byliniek.
TIP: Víte, ako prať (nielen) deťom oblečenie, ale aj bielizen, obliečky, uteráky či plienky?
Pre mnohých rodičov už nie je prvoradá úspora času, ktorú ponúkajú predpripravené detské výživy alebo plienky na jedno použitie. Práve naopak, chcú presne poznať zloženie výrobkov a ich vplyv na vývoj dieťaťa. Tak rastie aj záujem o bioprodukty.
Nehovoríme, že dojčenie nebolo predtým populárne, no pre niektoré mamičky bolo jednoduchšie použiť umelú výživu krátko po skončení materskej dovolenky. V súčasnosti ľudia vo všeobecnosti prijímajú viac prírodných vecí ako kedykoľvek predtým. K tomu patrí zdravá strava, prirodzený vzhľad a v konečnom dôsledku aj dojčenie. Výhody dojčenia sú nepopierateľné, pretože si matka s dieťaťom vytvára silné citové puto.
Rodičia môžeme v dnešnej dobe rozdeliť na 2 skupiny: ochraniteľskú a pokojnejšiu.
V prvej skupine nájdeme mamičky a oteckov, ktorí svoje dieťatko nespustia z očí, keď sa učia chodiť neustále ho držia za ruku, pri šantení ich hneď upokojujú, hlavne aby si nerozbili napríklad koleno. V taške nosí stále náhradné oblečenie, keby náhodou došlo k nehode, aby sa mohlo okamžite vymeniť. V posledných rokoch akoby sa s týmto typom rodičov opatrovateľov roztrhlo vrece. Taká premiera pozornosti pre rozvoj dieťaťa ale nie je veľmi dobrá.
V druhej skupine rodičia nechajú svoje deti padať, hrabať sa v hline a pod. Pretože, keď nebudú padať, nikdy sa nenaučia zdvihnúť sa. Súčasne im to pomáha v trénovaní vytrvalosti. Tento trend sprevádzal predovšetkým dobu našich mamičiek a babičiek, ktoré mali veľa práce okolo hospodárstva a nemohli deťom venovať toľko starostlivosti, koľko by chceli. A tak bolo na deťoch, aby sa o seba postarali samé. Ale aj tu sú situácie, kedy môže pozornosť chýbať, stačí jedna zakotúľaná lopta a dieťa sa hneď bez rozhliadnutia vrhne do cesty.
Trendom tohto roku je stred oboch týchto skupín. Bezpečie by malo byť na prvom mieste, či už pri cestovaní autom, na bicykli alebo obyčajnej prechádzke. Všetkého ale veľmi škodí a je na rodičoch, aby vyhodnotili mieru ich zásahu pri detských aktivitách. Ako sa hovorí, aj odreté koleno sa do svadby zahojí.
Tip: Vyrážate často na cesty autom? Nezabudnite na bezpečnosť všetkých cestujúcich, a to vrátane detí, ktoré potrebujú špeciálne detské autosedačky. Poznáte kvalitné autosedačky Joie?
Rodičovské blogy a podcasty si naďalej získavajú na popularite, pretože rodičia hľadajú rady a podporu od iných rodičov. Tieto platformy poskytujú rodičom priestor, aby sa podelili o svoje skúsenosti a učili sa jeden od druhého. Môžu byť skvelým spôsobom, ako nájsť informácie o rôznych témach, ako sa vysporiadať so záchvatmi hnevu až po to, ako si vybrať správnu starostlivosť o deti.
Podcasty sú tiež skvelým zdrojom pre rodičov, pretože ich môžu počúvať, keď robia iné veci, napríklad upratujú alebo varia večeru.
Rodičia sa čoraz viac zaujímajú o to, čo je pre ich deti najlepšie. Sú ochotní skúšať nové veci a skúmať rôzne možnosti, aby svojim deťom poskytli čo najlepší štart do života.
Výber toho správneho mena pre dieťa je samozrejme veľmi dôležitý. Kým v minulosti boli v popredí klasické mená, dnešní rodičia sú o niečo modernejší a originálnejší. Výber mien pre deti veľmi ovplyvňujú trendy vo svete. Čoraz viac sa na Slovensku udomácňuje trend dvoch mien či inšpirácia kráľovskými menami.
Montessori pedagogika a jej tipy k výchove detí je u rodičov veľmi populárna. Vedie k tvorivosti, samostatnosti, rozvíjaniu schopností u každého jedného dieťaťa tak, aby samé dokázalo objaviť, v čom je dobré a čo ho baví a bude baviť aj v budúcnosti.
Tento princíp výchovy je často prirodzený, takže ho aspoň čiastočne aplikuje väčšina rodičov a možno aj vy doma vlastníte predmety a hračky označené slovkom Montessori a ani o tom neviete. Tu je niekoľko tipov, ako usporiadať domácnosť, aby sa v nej deti cítili dobre.
Základnou myšlienkou je, že dieťa by malo byť súčasťou života rodiny. Dieťa by malo pomôcť, podieľať a aktívne sa zúčastňovať na rozhodnutiach. Dieťa by malo mať veci na dosah a umiestnené tak, aby na ne dosiahlo. Preto by police mali byť nízke, posteľ mať čo najbližšie k zemi a dieťa by malo mať vyčlenený priestor v obývačke aj kúpeľni.
V spoločných miestnostiach ako je obývačka by malo mať dieťa vyhradený vlastný priestor, a to najmä preto, lebo sú náročnejšie na udržiavanie poriadku. Dieťaťu môžete priradiť napríklad malý stolček alebo koberček, na ktorom môže mať svoje veci, knihy či hračky.
V detskej izbe by malo byť všetko na dosah:
● na policiach by mali byť triediace košíky na hračky
● posteľ by mala byť čo najbližšie k zemi, aby na ňu dieťa bez problémov vyliezlo aj zliezlo
● dekorácie v detskej izbe by mali byť príjemné a bez ostrých hrán
● koberec jednoduchý, jednofarebný a svetlý
● malá stolička a stôl
● najvhodnejšie hračky: ideálne drevené, skladačky, vkladačky, doplňovačky, papiere a látky na domácu výrobu
Detská izba by mala mať dostatočné množstvo svetla, najmä prirodzeného.
V kuchyni vyhraďte dieťaťu aspoň jeden spodný šuflík, kde bude mať svoju detskú vidličku, lyžičku, misku, stolček, metličku a podobne. Výborným pomocníkom je aj stolička, prípadne môžete investovať do tzv. učiacej veže, vďaka ktorej môžete zapojiť dieťa do prípravy jedla.
Stupienky a schodíky kvôli dostupnosti k umývadlu či na toaletu sú v kúpeľni nevyhnutné. Dvíhať dieťa, aby si umylo ruky, čo dokáže samo s pomocou schodíka, je zbytočné. Stupienky alebo schodíky by mali byť ľahké, aby s nimi dieťa dokázalo manipulovať.
Dobrým nápadom je pripraviť deťom v kúpeľni svoj vlastný priestor s mydlom, pohárom na zubnú kefku, pastou a zrkadlom. Takto sa obslúžia samé aj bez vašej pomoci.
Ak vás toto ponímanie podľa Montessori zaujalo, môžete to vyskúšať nielen pri zariaďovaní domácnosti, ale aj pri celkovej výchove. Ako Montessori rodič rešpektujete vlastnú hlavu a povahu svojho dieťaťa, aby dokázalo spoznávať svet a učiť sa na vlastných zážitkoch.
Základné princípy výchovy podľa Montessori:
● Rodičia sú v roli partnerov, sprevádzajú dieťa jeho vývojom
● Každé dieťa má v sebe potenciál a rozvíja sa vlastným spôsobom
● Dieťa sa učí prostredníctvom zmyslov
● Výchova bez trestov a napomínania, bez nátlaku a autoritatívneho postoja
● Posilňovanie zdravého sebavedomia a sebadôvery dieťaťa
● Podpora pocitu bezpečia dieťaťa
● Dieťa samo prispieva k forme svojho vzdelania
● Ponuka možnosti voľby pomôcok, materiálov, pracovného miesta
● Pochopenie vlastných chýb ako nutnosti prehlbovania vedomostí
Deti a domáce práce sa väčšinou moc nemusia. Najradšej by sa hrali a užívali si bezstarostný život. Ale ani zapájanie do určitých domácich prác nemusí byť úplne na zahodenie. Výchova dieťaťa je v rukách rodičov a dieťa k svojmu rozvoju potrebuje nielen hru, objavovanie, ale aj budovať si mieru zodpovednosti a vzťah k určitým prácam.
Zodpovednosť zahŕňa celú radu ľudských schopností vrátane zručností, dôslednosti, dochvíľnosti, trpezlivosti, ale aj ochoty k spolupráci. Pomoc v domácnosti je skvelou šancou, ako viesť deti k zodpovednosti už v útlom veku a ako určovať deťom hranice. Toto sú druhy prác, ktoré by ste mohli deťom zveriť v jednotlivom veku.
● Upratanie si hračiek na miesto, odloženie kníh
● Podávanie prádla pri vešaní
● Prenesenie drobných vecí z jedného miesta na druhé
● Odniesť drobné oblečenie do pračky a koša na bielizeň
● Upratanie si hračiek na miesto
● Upratanie si oblečenia do skrine
● Utrieť prach
● Polievanie kvetín
● Vyhodenie smetí do koša
● Prestrieť stôl
● Drobné práce pri varení ako miešanie, váženie múky a podobne
● Kŕmenie zvieratiek
● Ustielanie vlastnej postele
● Ukladanie hračiek a oblečenia
● Vynesenie smetného koša
● Pomoc pri varení
● Hrabanie lístia a polievanie záhrady
● Zametanie a vysávanie podlahy
● Utieranie a umývanie riadu
● Skladanie jednoduchšieho oblečenia, prádla, vlnených obliečok na vankúše
● Vyberanie pošty z poštovej schránky
● Starostlivosť a ukladanie školských pomôcok a príprava do školy
● Príprava jednoduchého jedla, varenie čaju
● Utieranie prachu z nábytku
● Nákup podľa zoznamu a vyloženie nákupov
● Umývanie riadov a drezu
● Kosenie trávnika v záhrade
● Kŕmenie a venčenie domácich miláčikov
● Drobné opravy v domácnosti pod dohľadom rodiča
V tomto veku by sa malo začať riešiť aj vreckové, zodpovednosť za peniaze, poznanie ich hodnoty, hospodárenie s nimi a šetrenie.
K vyššie vymenovaným, ľahkým prácam môžu pribudnúť ďalšie ako:
● Umytie a povysávanie auta
● Vysávanie a zametanie väčších priestorov
● Umývanie okien
● Pranie a žehlenie
● Stráženie súrodencov a pomoc mladším súrodencom s úlohami
● Práca v záhrade, oprava bicykla, výmena žiarovky
Čím sú deti menšie, tým je väčšia ochota robiť alebo sa niečo nové naučiť. S pribúdajúcim vekom a u starších detí sa stráca motivácia a prichádzajú výhovorky k akejkoľvek činnosti. Dôležité je nerobiť si z detí otrokov a nenaložiť im príliš veľa povinností.
● Zmeňte postoj. Motivujte deti a ukážte im, že práca ide rýchlejšie od ruky, ak si pustia ich obľúbenú skupinu alebo rádio.
● Striedajte činnosti. Každý z nás má v živote aktivity, ktoré robí rád a také, ktorým sa najradšej oblúkom vyhýbame. Urobte deťom zoznam vecí, ktoré treba v daný deň urobiť a podľa potreby ich obmieňajte.
● Rozdeľte práce medzi členov rodiny. Aby sa z činností, ktoré treba vykonať nestala nudná rutina, je potrebné ich rozdeliť medzi členov rodiny tak, aby si vyskúšali vždy niečo iné.
● Pridelenie zložitej úlohy. Aby si dieťa uvedomilo nevyhnutnosť tímovej spolupráce a dôležitosti v pomoci v konkrétnej činnosti, poverte ho zložitou úlohou, ktorú zvládne s vašou pomocou.
● Odmena za prácu. Odmeňovanie za prácu a pomoc by malo vzniknúť na základe ústnej dohody. Neprivykajte deti na to, že za každú prácu bude finančná odmena, tak sa nenaučí vážiť si nezištnú pomoc a dobrovoľníctvo. Odmeniť ich môžete niečím nehmotným, napríklad pohybovou aktivitou, ako je plávanie, ktoré okrem iného ponúka deťom aj množstvo výhod.
Byť rodičom v posledných rokoch prinieslo veľa nových výziev, no my dúfame, že ste z toho vyšli silnejší a vyzbrojení novými výchovnými metódami. Budúcnosť je teraz, takže je dôležité, aby ste ju prijali a rástli spolu so svojimi deťmi.
S meniacou sa dobou sa zmenil aj typ obsahu na sociálnych sieťach. Predtým často ukazoval nerealistické a prehnané úrovne dokonalosti. S novými aplikáciami a funkciami však dochádza k obrovskej zmene. Môžete vidieť veľa nefiltrovaného a realistického obsahu od blogeriek a tvorcov obsahu.
Rodičovská komunita sa začala viac otvárať o zraniteľnej stránke rodičovstva. Od diskusií o témach ako je potrat až po rozprávanie o špeciálnych potrebách detí a podpore rodičov sa sociálne médiá stali priestorom pre podobne zmýšľajúcich ľudí, ktorí hľadajú riešenia na podobné problémy, ktorým čelia.
Novodobí rodičia si uvedomili, že neexistuje dobrý alebo zlý spôsob, ako vychovávať dieťa a je v poriadku prejavovať pred dieťaťom emócie a zraniteľné miesta.
Dominika Blchová, SEO, Optimalizácia webu pre vyhľadávače
Chcete zaujať svadobným oznámením? Skúste tieto prevedenia
Vypnite „online mode“ hodinu pred spaním
Pánske šľapky môžu byť aj štýlové! Toto by ste o nich mali vedieť
Zabráňte vzniku vrások
Pociťujete únavu? Berte ju ako impulz k životnej zmene!
Pánske tenisky – doplnok k športovému i kancelárskemu outfitu
Luxusné sedačky do moderne aj klasicky zariadeného bývania
Tipy na dokonalú starostlivosť o nechty v každom ročnom období
9 tipov pre rodičov, ako viesť deti k zodpovednosti, rešpektu a samostatnosti
Puzzle sú vhodnou zábavkou už od útleho veku. Takéto sú dôvody
Ako ochrániť deti pred nástrahami internetu
Tipy, ako naučiť deti zásady bezpečnosti na cestách
Ako neprísť o spoločné zážitky počas pandémie?
Kedy je ten spávny čas začať s vreckovým pre deti? Čo by nemalo chýbať v detskej peňaženke?
Tréning budúceho prváčika – čo ešte stihnete do konca prázdnin?
Poznáte Veroniku Hurdovú a jej diela?