Natália Šultysová: Nakoniec som pochopila, že je oveľa dôležitejšie počúvať svoju intuíciu
20. 2. 2019 | Bohumila Vrbovská Ďurišová

Natália Šultysová: Nakoniec som pochopila, že je oveľa dôležitejšie počúvať svoju intuíciu

Naty svojim deťom vždy hovorila, že keď budú štastné, ich práca pre ne nebude prácou. Budú robiť to, čo ich napĺňa a bude ich to baviť. Takisto ako ju. Svoju prácu neberie ako prácu, ale ako poslanie. Naty je realitnou maklérkou, ktorá sa popri práci naplno venuje aromaterapii a projektom so sociálnym zameraním.

1. Naty, napíš nám niečo milé o sebe, čo by nám prezradilo, kto si.

Celý život som orientovaná na ľudí. Či už to bol môj život v korporácii, za ktorý som do dnešného dňa naozaj vďačná, alebo moje pokračovanie vo vlastnej firme, kde už 17 rokov pracujem ako sprievodca pri zmene bývania. Hovorí sa tomu aj realitná maklérka, ale ja tento výraz  nemám veľmi rada, lebo neobsiahne všetko, čo reality sú.

Druhá oblasť, v ktorej som sa úplne našla, sú bylinky a esenciálne oleje. Tejto oblasti sa venujem skoro 10 rokov, vyštudovala som francúzsku školu aromaterapie  a dodnes sa v nej vzdelávam a bádam ďalej. No a potom je tu príbeh, ktorý je veľmi osobný a oveľa obsiahlejší, ako som si vôbec dokázala pripustiť a ten sa volá aspergerov syndróm.

279611085659892-8239512290538291200-n_1550599091.jpg

2. Čo robíš a ako si sa k tomu dostala? Čo pre teba táto práca znamená, čo ti dáva?  Prečo práve toto? Prečo to vnímaš ako svoje životné poslanie?

Ako som už spomenula, pracovala som v nadnárodnej korporácii, ktorú považujem za vysokú školu života a dodnes z nej ťažím. Môj manžel sa v r. 2000 rozhodol podnikať v oblasti poisťovníctva a realít, kde som mu najskôr iba pomáhala. Až neskôr som naplno nastúpila do realitného kolotoča. Stáli sme za zrodením jednej z najväčších a najúspešnejších realitných kancelárií na bratislavskom trhu, kým sme o ňu neprišli.

Fakt, keď prídete o vlastnú firmu a spôsobom, ktorý je na míle vzdialený od akejkoľvek slušnosti, prevetrá každého. Nás táto situácia zocelila. Občas keď niekomu hovorím o tejto story, som na svoju rodinu aj seba hrdá, že sme to ustáli. Tento príbeh by som však nerada rozvíjala, avšak iba vďaka tomuto pádu som prišla na toľko vecí, ktoré ma posunuli úplne iným smerom. A rovnako s pochopením prišla aj vďačnosť, za celú túto podnikateľskú facku.

Napríklad som pochopila, že mám predovšetkým napĺňať svoju víziu a svoj sen. Som neskutočný perfekcionista, ktorý má najmä na seba aj ostatných naozaj vysoké nároky a všetkým tým idem na nervy. Pochopila som, že moje nastavenie a hodnoty sa dajú realizovať iba s ľudmi, s ktorými som na rovnakej vlnovej dlžke. Takže s realitami nakoniec žijem 17 rokov a stále ma to baví.

Nepovažujem to za prácu, ale za poslanie. Rozhodnutie predať nehnuteľnosť nie je iba technická záležitosť a kopec papierov k tomu. Je to úžasný  proces zmeny, veľakrát celej rodiny a farebná paleta situácií, ktoré s klientmi prechádzam a ani jedna nemá rovnakú farbu. Skrátka, nehnuteľnosti sú ako my ľudia. Každá je iná, s iným príbehom a inou tvárou.

3. Aké je tvoje životné motto, krédo, čím sa riadiš alebo čo ťa motivuje?

Všetko, čo ma v živote stretne, má svoj zmysel. Občas je veľmi ťažké si to pripomínať, najmä keď človeka valcuje celý život, ale pokým žijem, dýcham, som tu, má to zmysel.  Drvivú väčšinu života som sa riadila praktickými a pragmatickými princípmi.

A nakoniec som pochopila, že je oveľa dôležitejšie počúvať svoju intuíciu. No a prijala som aj fakt, že som pre veľa ľudí naivná, iná a divná. Ale toto moje vlastné prijatie bolo pre mňa neskutočne uvoľňujúce. Mojou najväčšou motiváciou je pomoc iným, preto popri realitách rozvíjam projekty so sociálnym podtextom, lebo mám pocit, že vďaka mojim skúsenostiam viem byť v aj tejto oblasti užitočná.

4. Si úspešná žena? Bola si úspešná vždy? Aký bol tvoj sen? Ako si za ním išla, čo ťa viedlo?

Myslím, že každý sme svojim spôsobom úspešný. Každý máme svoje poslanie, svoje talenty, dary a bolo by naozaj skvelé, keby sme ich aj týmto spôsobom rozvíjali.

Mojim snom je akceptujúca spoločnosť. Spoločnosť, ktorá akceptuje inakosť ako svoju prirodzenú súčasť, ktorá ju obohacuje. Teraz narážam na obrovské nepochopenie detí, ktoré majú diagnostikovanú poruchu autistického spektra, aspergerov syndróm. Hovorí sa tomu aj sociálna dyslexia, kedy tieto deti nevedia „čítať“ neverbálnu komunikáciu, ktorá tvorí približne 80% z celkovej komunikácie medzi ľuďmi. Sú to výnimočné deti, ktoré majú výnimočné výsledky, avšak iba v prípade akceptujúcej a podporujúcej pomoci zo strany okolia a školy.  Keď nášmu synovi Maxovi diagnostikovali aspergerov syndróm, mal 11 rokov a ja som začala o tejto skúsenosti písať blog a som naozaj veľmi prekvapená, koľko ľudí táto téma oslovuje a koľkým ľudom pomáha pochopiť.

Ja v podstate celý život robím iba to, v čom vidím zmysel. Keď bolo treba klientovi zachrániť byt pred exekútormi, urobila som všetko, aby sa tak nestalo. Keď mi minulý rok ostali dve klientky bez rodiny skoro na ulici, jednej som vybavila domov dôchodcov a druhej  hospic, pretože umierala. No a nakoniec pohreb, lebo nikoho nemala.  Nechcem opisovať beznádej, ktorú som prežívala, pretože vďaka tejto skúsenosti som zistila, aké obrovské diery v zákonoch sú v tomto štáte  a v sociálnej oblasti. Viem, že toto je asi úplne mimo realitného biznisu, ale ten sa skladá z ľudí, ktorým je niekedy potrebné pomôcť. Nikdy totiž nevieme, kedy tú pomoc budeme potrebovať my sami. A ja sa to skrátka snažím robiť úplne inak, aj keď ten posledný prípad bol extrém.

5. Ako by si ty sama definovala pojem úspešná žena? Ako má úspešná žena podľa teba vyzerať? S čím podľa teba súvisí úspech?

Úprimne? Začínam byť na slovo úspech alergická. Slovo úspech je v slovenských vodách veľmi zdegradovaný názov na oslavu vlastného ega a pocitu vlastnej dôležitosti. Ja vnímam úspech ako schopnosť spolupráce, spoluvytvárania lepšieho sveta a pomoci iným. Dnes je mimoriadne dôležité sa zamyslieť nad tým, čo ja osobne môžem urobiť k zmene. Sme v procese dramatických zmien na tejto planéte a ja za úspech budem považovať, ak začneme uvažovať v kontexte spolupatričnosti k nej. Menej vlastniť, mať iba to čo naozaj potrebujem, uvažovať v súvislostiach, že všetci sme súčasťou celku a začať jednoduchými zmenami priamo od seba. Ukazovať našim deťom, čo sú tie pravé hodnoty. Možno niekoho naštvem, ale ani najmodernejši Iphone alebo značkové auto to nie je. Úspech je mať v poriadku nastavené morálne a etické hodnoty.  A moja definícia úspechu? Človek sa môže pozerať na iného zhora iba v prípade, ak mu pomáha vstať.

2603183363029344-893890059890065408-n_1550599089.jpg

6. "Objavila som svoje poslanie a zarábam tým, čo ma baví" - čo to pre teba znamená? Žiješ to? Si ohodnotená a platená za svoje poslanie? Ako si sa k tomu dostala?

Pre mňa vlastné podnikanie znamená slobodu. Slobodu tvorenia a spolupodieľania sa na zmysluplných projektoch. Tento môj vlastný proces nenastal zo dňa na deň, ale odkedy som pochopila a prijala svoju vlastnú vnútornú hodnotu, nemám problém ohodnotiť svoju prácu.  Musím priznať jednu vec,  pretože každý, kto podniká, a to si priznajme, má strach z toho, či zarobí, či bude mať na šeky, účty atď.

Napriek tomuto strachu som naozaj nikdy nerobila svoju prácu iba pre peniaze. Vždy, keď som cítila, že partner na druhej biznisovej strane nie je na rovnakej úrovni spolupráce, som túto spoluprácu odmietla. A áno, vďaka tomuto postoju som odmietla spoluprácu aj na veľkých projektoch. Úprimne, ja nemôžem spolupracovať s ľuďmi, ktorí mi dajú na prvom stretnutí pocítiť, že sú niečo viac. Rovnako tak hľadám osvietených investorov, ktorí by mali odvahu poľudštiť realitný trh na Slovensku napríklad rozvojom enviromentálne udržateľných stavieb, komunitných záhrad, zeleným strechám alebo iným ekologickým projektom, lebo to, čo sa dnes na realitnom trhu deje, nepovažujem za dobré.

No a úplne narovinu priznám, že moja láska reality mi dáva priestor sa venovať sociálnym témam, ktorými aktuálne žijem. Dáva mi možnosť venovať a vzdelávať sa v aromaterapii, dáva mi možnosť pracovať na témach súvisiacich s autizmom a pomoci iným rodičom a deťom. Svet aspergerovho syndrómu je tak farebný, úžasný a živý, no na strane druhej je to najťažšia skúška pre rodičov, deti, ktoré denno-denne naražajú na odsúdenie a nepochopenie veľkej časti okolia.

7. Čo by si poradila žene, ktorá chce zmeniť svoj život a nevie ako začať? Čo sú podľa teba prvé kroky?

Myslím, že dnes žijeme svet, ktorý má dokonalé možnosti. Možnosti, o ktorých sa nám pred  pár rokmi ani nesnívalo. Dôležité je mať svoj jasný zámer a cesta k nemu je to, čím si každý z nás musí prejsť. Minulý rok som chodila do mastermind skupiny, kde som sa aj po rokoch vrátila k plánovaniu, malým denným krokom a zapisovaniu úloh. Pretože ja som typický Baran, idúci kozmickou rýchlosťou a stále mám pocit, že nič nerobím. Týmto pozdravujem moju koučku Zuzku Pálkovú, ktorá má úžasný talent viesť ľudí, ktorý sa nedajú viesť.

8. Poznáš príbeh niektorej ďalšej ženy, ktorá si takto zmenila život alebo na tom pracuje? Podelíš sa s ním v krátkosti?

Za posledný rok som stretla toľko inšpiratívnych žien, že som absolútne šťastná, že každá z nich rozvíja svoje dary. Ak by som spomenula tak jednou z nich je maliarka Katka Kalmanová, neuveriteľne kreatívna duša a spisovateľka Sonička Borušovičová, ktorá ma vždy svojimi vhľadmi veľmi inšpirovala.

565677030579169-3036393547281465344-n_1550599087.jpg

9. Čo by si poradila svojim deťom, ak sa ťa opýtajú: "Mama, chcem byť v živote úspešná/ý, čo mám robiť?"

Nuž, tak v tomto mám celkom jasno, nakoľko mám už 2 dospelé deti, ktorým som vždy hovorila – rob to,  v čom si štastná / ý. Lebo keď budeš šťastný, nikdy nebudeš musieť pracovať, lebo tvoja práca bude zároveň tvoja zábava. Možno to znie naivne, ale ja v to verím. A rovnako verím, že keby sme všetci využívali svoj potenciál a dary, tak celý tento svet by bol lepším miestom na svete. Bez nadraďovania, bez xenofóbie, šírenia strachu a netolerancie.

10. Ak by si mala znovu 20 rokov a vedela vtedy, čo vieš dnes, čo by si si poradila?

Všetko v živote, čím si prejdeš, ťa posilní. Každá jedna skúška, výzva či skúsenosť, je iba o nás. O našej sebahodnote, našich hodnotách a  hraniciach. A každý jeden strach sa prekonáva prvým krokom.

Ilustračné foto: osobný archív, Pixabay.com

Natália píše zmysluplný blog Denník matky aspergera. Ak sa vás táto téma dotýka, alebo sa o ňu zaujímate, odporúčame blog navštíviť.  

Bohumila Vrbovská Ďurišová

Zakladateľka a "mama" portálu. Zaujíma sa o osobný rozvoj, motiváciu, takisto je technologický geek. Miluje kvalitnú kozmetiku a oceňuje úprimný dialóg. Motto: Kde je vôla, tam je cesta. 

Ďalšie články od autorky Bohumila Vrbovská Ďurišová

HydrALOE letné osvieženie a zdravý pitný režim
Trápi vás bolesť chrbta alebo bolesť svalov? Vieme, ako sa jej zbaviť
Prečo sa neopúšťať a nestrácať zo svojej jedinečnosti?
Ako sa správne postarať o pokožku v lete?
Binna: Môj sen je šíriť dobré myšlienky a udržiavať pozitívnu myseľ
Recept na najlepšie moravské koláče, aké ste kedy jedli
Najlepšie tipy pre prácu z domu pre ženy a mamičky
Krásna a štýlová Alexandra vydáva prvú knihu! Na čo sa môžeme tešiť?

Ďalšie články na podobné témy

Hoplea: Na "čo keby" sa v živote nehrá!
Markéta Kopčilová: Verím v silu prirodzenosti
Zistili sme, ako na rovnováhu medzi prácou a rodinou
Martina Valachová: Zaujímavé je, že keď sa pevne rozhodnete a veríte si, tak vám aj vesmír pomôže
Katarína Němcová: K čomu sú vám milióny, keď nevidíte v svojej práci hlbší zmysel a nebaví vás
Veronika Bošková: V prvom rade si zadefinuj, čo znamená byť úspešný pre teba
Katarína Mayer: život je, podľa mňa, o zážitkoch a nie o výsledkoch
Mirka Števková: Snažím sa obklopovať ľuďmi, ktorí zdieľajú moje hodnoty