Naučte sa rozpoznať falošnú sebalásku od tej pravej
16. 9. 2018 | Zuzana

Naučte sa rozpoznať falošnú sebalásku od tej pravej

Mení sa doba, móda aj štýl a my sa tomu prispôsobujeme. Robíme veci, ktoré sú v kurze, lebo si myslíme, že nám to pomôže ku šťastiu. Napodobňujeme a opakujeme celkom automaticky bez ohľadu na seba. Trendy určuje väčšina, ktorá možno ani nemá pravdu, no má silu nás presvedčiť. Máme sa mať radi, pestovať sebalásku a existuje na to hneď niekoľko zaručených návodov a nám nepríde ani trochu podozrivé, že tieto návody, rady, tipy a triky sú iba vlastné skúsenosti cudzích ľudí.

Preto nejde o to, držať sa týchto poučiek, skôr by bolo žiaduce objaviť svoje vedenie vo vlastnom vnútri. Rady môžu byť pre nás prínosné, ale tiež nemusia. Ako sa teda z toho nezblázniť, a zároveň sa mať skutočne rád?    

Sebalásku nemôžete zopakovať podľa návodu

Predstavte si, že niekoľko ľudí varí polievku podľa jedného receptu. Všetci uvaria rovnakú polievku, no aj tak bude od každého chutiť trošku inak. V každej z nich bude tajná prísada, ktorú ani sám kuchár niekedy nedokáže identifikovať, no práve táto ingrediencia nás robí výnimočným. Je nesmierne dôležitá a je veľmi lákavé zistiť, čo je to za špecialitu, ktorá pláva práve v tej našej polievke.

Podstatné je, ako sa človek cíti

Do slovníku skutočnej sebalásky patrí slovo nie. Ak niekoľko nezávislých internetových zdrojov uvedie, že je dobré byť pozitívne naladený, dokonca sú na to aj štúdie, že sa máme na svet usmievať a ešte o tom píšu v časopisoch a vidíme to tiež v reklamách. No pri vylievaní emócií z nešťastnej lásky najlepšej kamarátke, kedy jediné, čo od nej chceme počuť: „ je to debil“, nám vmetie do tváre: „musíš myslieť pozitívne“. V tú chvíľu sme v háji a prichádza bod zlomu. Nespokojnosť nás dokope k činom, takže pri kontrole diktátu spoločnosti naraz objavíme chyby, ktoré sme akosi pred tým nevideli.

 urban-438393-960-720_1537089185.jpg

Dôkaz namiesto sľubov

Ak neviete, čo je dobré a čo zlé, nevyznáte sa v modernej spoločnosti, kde sa máte radi iba tak naoko, len pre potešenie divákov a vášho dobrého pocitu, že ste prebranú látku zopakovali presne podľa očakávania učiteľa, no vo vnútri nenápadne cítite, že to nie je to pravé orechové, tak sa skúste trochu pohrať so slovíčkom nie. Normálne povedzte piatim ľuďom nie. Ha, možno sa vám táto hra zapáči, no je to iba začiatok. V druhom kole povedzte nie piatim vlastným dobrým nápadom, niečomu, čo chcete a je to pre vás dostupné. Normálne sa odmietnite. Zmyslom hry je pochopenie, kto to vlastne ťahá za nitky a kto o všetkom v našom živote rozhoduje.  S radami aj so zradami, bez návodov aj s inštrukciami, iba my sami vieme a nevieme, iba my sami môžeme a nemôžeme.

Ilustračné foto: Pixabay.com

Zuzana

Ďalšie články od autorky Zuzana

Seriál duchovná numerológia: význam čísla 2
Seriál Duchovná numerológia: význam číslic I.
Syndróm záchranára a túžba pomáhať svetu
Seriál Duchovná numerológia: výpočet numerologickej mriežky
Seriál Duchovná numerológia: Vďaka alchýmii čísiel sa o sebe dozvieme viac
Detox pomocou empsomskej soli zaručene naštartuje váš lymfatický systém
Recepty na domáce iontové nápoje
Vesmír nepočuje, čo si myslíme. Počuje to, ako sa cítime

Ďalšie články na podobné témy

Sebavedomie si môžete vycvičiť
Zbavte sa strachu z budúcnosti a žite na plno
Detailný návod ako sa (konečne) MAŤ RADA
Aký je rozdiel medzi sebeckosťou a cieľavedomosťou?
Chcem sa zmeniť, ale to by znamenalo, že už nebudem taká, akú ma chcú mať
Chcem byť freelancerkou. Kde si nájdem prácu?
Niekedy nemusíme ani nič povedať, prezradí nás reč tela
Naozaj nás spravia peniaze šťastnejšími?

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.