Návrat do kolektívu je rizikový
23. 8. 2021 | PR Servis

Návrat do kolektívu je rizikový

Každé dieťa si do kolektívu prinesie svoju vlastnú bakteriálnu flóru a vzájomnými kontaktmi dochádza k prenášaniu infekcií. Platí to pre vírusové aj bakteriálne infekcie. U detí do troch rokov je imunita oslabená, dostatočne nevyvinutá. Od troch rokov je imunitný systém dostatočne silný, aby bez problémov zvládol bežné infekcie. Silu imunity preverí návrat do detských kolektívov po prázdninách, ktorý nás už onedlho čaká.

U detí sa to raz-dva skomplikuje

Nejedna mamička si po návrate detí do školy či do škôlky po prázdninách zúfala: po niekoľkých dňoch v kolektíve „chytilo“ dieťa soplíky ostalo opäť doma. Skúsenosti s tým má ORL lekárka MUDr. Alena Staníková, PhD., z Medicínskeho zariadenia Mlynská dolina v Bratislave. Deti tvoria drvivú väčšinu jej pacientov. Do konca školského roka ostávajú dva týždne a rodičia dúfajú, že to ich ratolesti v školách a škôlkach vydržia – vzhľadom na výrazne obmedzenú dochádzku za posledný polrok.

Mamy vedia najlepšie

Ako v prípade klasických detských infekcií postupovať? Rovnako, ako pred pandémiou, na liečbe bežných detských soplíkov sa nič nezmenilo. U detí od troch rokov je imunitný systém dostatočne silný, aby bez problémov zvládol bežné infekcie. Niekedy s pomocou lekára, častejšie bez neho. „Rodičia najlepšie vedia, čo deťom na soplíky zaberá. Väčšina infekcií horných dýchacích orgánov a rinosínusitíd začína ako vírusový zápal, sú sprevádzané vodnatou sekréciou a opuchom v nose. Zhruba po týždni spravidla dochádza k bakteriálnej superinfekcii. Hlien sa začína zahusťovať a sfarbovať na žltý alebo zelený, podľa toho, aká baktéria spôsobila zápal.“ – vysvetľuje MUDr. Alena Staníková, PhD. Čo najskôr treba začať so symptomatickou liečbou – opuchnutý noštek vysmrkať, resp. odsať hlieny odsávačkou a dať kvapky do nosa, ktoré ho uvoľnia a sliznica odpuchne. Ďalší postup vyplýva z charakteru hlienov – ak sú riedke, nie je potrebné dávať prípravky na ich zriedenie, keď sú husté, podávame mukolytiká.

kaloba-skupinka_1629697606.jpg

Šetrne a bez chémie

Je dôležité, aby sme deťom dávali čo najmenej „chémie“. Rady našich babičiek boli kedysi neoceniteľným základom liečby. Liečivé rastliny a bylinky sa používali pri mnohých chorobách a aj naďalej by sme sa mali snažiť vychádzať čo najviac z prírody. Skúsená lekárka rodičom radí: „S deťmi pracujem celý život, tvoria 90 percent mojich pacientov. Prikláňam sa k tomu, čo je prirodzené a najmenej toxické. Na základe skúseností sa vždy snažím začínať najskôr s prírodnými preparátmi. Ak herbálne lieky nezaberú, prechádzame na chemické farmakologiká.“ V prírodnom liečiteľstve je totiž základ. Herbálne (rastlinné) lieky sú šetrnejšie a na rozdiel od syntetických majú omnoho menej vedľajších účinkov.

Tip: Rastlinná pomoc pri infekciách pre celú rodinu

V prípade akútnych ochorení horných dýchacích orgánov skúste liek Kaloba s výťažkom z Pelargonium sidoides (juhoafrický muškát). Špeciálny kvapalný extrakt naštartuje imunitný systém proti vírusom a vytvorí na povrchu sliznice film, ktorý bráni prieniku bakteriálnej infekcie. Ak sa cítite, že na vás „niečo lezie“, vyskúšajte pri prvých príznakoch Kalobu. Je aj vhodným preventívnym opatrením v obdobiach častého výskytu infekcií dýchacích orgánov. Známy s osvedčený rastlinný liek je na prírodnej báze, vhodný nielen pre deti, ale i pre dospelých a môže sa užívať aj dlhodobo. Podporte svoju imunitu pri chorobách dýchacích orgánov osvedčeným liekom v podobe kvapiek, tabliet alebo sirupu (pre deti už od jedného roka). O užívaní sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom. Nezabudnite si vždy starostlivo prečítať pribalenú písomnú informáciu. 

 Mgr. Dana Krommelová

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autorky PR Servis

Ako na starostlivosť o pleť na jeseň?
Naozaj ženy nevedia grilovať alebo sa len muži predvádzajú?
Ako zapôsobiť: Prvé rande pod holým nebom
Dámske čižmy- symbol topánkovej jesene
Jesenné trendy kabeliek v roku 2023
Bielenie zubov: Urob si sám alebo navštíviť odborníka?
Outfity na pláž: čo si obliecť a ako zažiariť
Spirulina a jej efektívne účinky na organizmus

Ďalšie články na podobné témy

Tipy, ako pomôcť deťom lepšie zvládnuť začiatok školy
Škola volá, skúšaná bude aj imunita. Vedci radia ako sa dá vyhnúť častým OČR
Bojujú so syndrómom náhleho úmrtia dojčiat. Aj váš hlas zaváži!
Letné horúčavy. Rodičia, na toto si dajte pozor!
Ste po tridsiatke a bez frajera?
Keď koža Vášho bábätka volá o pomoc
Štítna žľaza: srdce zdravej imunity
Črevo nepatrí len tráveniu. Jeho funkcia je oveľa väčšia!