(Ne)zrodila sa hviezda
29. 11. 2018 | Katarína

(Ne)zrodila sa hviezda

Predstavte si, že máte naozaj radi Bradleyho Coopera. Tešíte sa na jeho nový film, v ktorom nie len hrá, ale ide aj o jeho režisérsky debut. Celkom sa aj tešíte, že v ňom hrá neherecká hviezda Lady Gaga. Príbeh bol síce už predtým sfilmovaný asi trikrát, ale všetci vaši priatelia odchádzajú z kina dojatí a nadšení.

Vesmír sa nastaví správnym spôsobom. Babka príde strážiť deti, manžel nie je odcestovaný, takže pôjde s vami. Večer pred predstavením si pozriete rozhovor s Bradleym a Gaga. Dozviete sa, ako on prišiel k nej domov, jedli spolu špagety a on jej začal spievať, aby ju presvedčil, že s ním má ten film urobiť. Do konca večera už spievali spolu a Gaga sa nechala nahovoriť. Nikto iný s jeho voľbou hlavnej hrdinky nesúhlasil a Bradley musel filmové štúdio presvedčiť. Lady Gaga o tom celom hovorí s takou úprimnou pokorou, že už sa naozaj neviete dočkať, kedy sa zaradíte medzi mnohých nadšených divákov.

Voňavý popcorn, veľká cola a kino-rande s manželom sa môže začať. Prvých dvadsať minút prežijete v očakávaní skvelého zážitku. Pri piesni Shallow, keď sú obaja prvýkrát spolu na javisku, vám zimomriavky behajú po chrbte. Úžasné predstavenie! Skvelý spevácky výkon! Nádherná pieseň!

Po tejto scéne sa váš zážitok bude napäto udržiavať v rovine očakávania. V úvode filmu oceníte zaujímavú kameru, ktorá sa zameriava, hlavne pri pohľade zblízka, na rôzne detaily tváre hlavného hrdinu. Dve hodiny sa pozeráte na bradatého alkoholika z úplnej blízkosti. Oči, pery, nos...máte rada Bradleyho, ale toto je trochu priveľa.

Ally, hrdinka v podaní Lady Gaga, sa už takmer vzdala svojho sna o kariére speváčky. Spoznala však Jacksona (Bradley) a vďaka nemu ju objaví veľké hudobné vydavateľstvo. Napriek tomu, že je veľmi talentovaná a má po svojom boku muža, ktorý je šou biznisom poznačený, nechá sa ovplyvniť. Zmení sa na celebritu. Čakáte, že pochopí a znovu nájde svoj jedinečný prejav a úprimné texty piesní. Čakáte, že si uvedomí, že ju na umení začal zaujímať len úspech. Čakáte, že sa spamätá a vráti sama k sebe. Tento motív však ostane len v rovine očakávania. Mali by ste svoj postoj zmeniť, lebo si film neužijete tak, ako ostatní.

Chrumkáte si popcorn, trochu sa nudíte a vychutnávate si aspoň skvelé hudobné výkony. Vlastne si poviete, že síce film nemá až takú hĺbku ako ste čakali, ale nie je to ani také zlé. Až kým neprídu záverečné momenty.

Jackson je alkoholik a závislý na drogách so sklonmi k samovražde. Aj napriek odvykačke sa to pre neho skončí tragicky. Zbytočná a veľmi smutná tragédia, ktorá sa nedeje len v šou biznise. Duševné problémy rôzneho charakteru sú veľmi rozšírené. Ľudia, ktorí trpia podobne ako Jackson, nemajú vždy viditeľné príznaky a správanie ako on. Každopádne potrebujú pomoc a podporu svojich blízkych. Keď počujete ako Jacksonov brat povie Ally, že všetko to bola Jacksonova vina, tak čakáte, že sa ona ohradí. Možno si to aj sama začne vyčítať. Aj keď určite to nebola ani jej vina. Lebo vôbec to nie je o hľadaní vinníka. Možno si tvorcovia filmu uvedomia, že obviniť niekoho s duševnou poruchou, je ten najhorší odkaz pre všetkých, čo majú podobné problémy. Ally to síce z hĺbky duše vyspieva svojou poslednou piesňou vo filme, ale...

Z kina zrejme odídete s pocitom, že veľa dôležitých tém, ktoré príbeh poskytol, bolo len jemne zachytených na povrchu a chýbala im hĺbka. Určite tiež odídete so skvelým albumom v hlave, ktorý asi neprestanete počúvať niekoľko týždňov. Možno sa chvíľku budete hanbiť priznať, že vás film až tak neočaril. Nezúfajte, Bohemian Rapsody čoskoro strhne záujem divákov do iného hudobného neba, takže sa nemusíte cítiť trápne. 

Ilustračné foto: Unsplash.com

Katarína Mayer

Písanie je mojou vášňou - náplňou a relaxáciou zároveň.

Ukážky mojej tvorby si môžete prečítať na www.katarinamayer.sk.

Začiatkom budúceho roku si budete môcť kúpiť aj môj prvý román s názvom Gamblerky. 

Katarína

Som autorkou úspešného románu Gamblerky. Písanie je mojou vášňou - náplňou a relaxáciou zároveň. Ukážky mojej tvorby si môžete prečítať na www.katarinamayer.sk.

Ďalšie články od autorky Katarína

Môže byť hnev liečivý?
Bratislava zahalená do tajomstva a napätia: Jedinečný projekt, ktorý môžete podporiť aj vy
Ponaučenie z letmého bozku
Blahobyt: mať či byť?
Jarná únava, zaslúžený oddych a žeriav
Sila nášho hlasu: započúvajte sa
Láska v rodine: o pohodených ponožkách a kyslíkovej maske
Hybná sila vesmíru

Ďalšie články na podobné témy

Recenzia kozmetiky: BIOSILK Volumizing Therapy
CHI TEA TREE OIL Starostlivosť - skúsenosti po 3 týždňoch používania
Na vlastnej koži: Brazílska depilácia
Detox podla Mačingovej - ako byť štíhla a zdravá
Ziaja? ÁNO
Chameleon, čo mení tvár - tú vašu
Moje vlasy sú ako od kaderníčky lebo...
3 TOP pleťové masky pre mastnú pleť

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.