Nebuďte otrokom upratovania. Stavte na aktívny kyslík!
23. 12. 2021 | PR Servis

Nebuďte otrokom upratovania. Stavte na aktívny kyslík!

V našich domácnostiach trávime, najmä teraz v zimných mesiacoch veľa času. Čistá domácnosť znamená bezpečný a zdravý domov. A v tom sa všetci cítime najlepšie. A neplatí to len pre dnešnú dobu pandemickú.

Domáce práce sú nekonečné. Či už sme na čistotu vysadená žena v domácnosti , alebo zaneprázdnená manažérka, upratovaním  trávime veľa času.

Aj v domácom prostredí sme obklopení baktériami a vírusmi...Nie všetky baktérie sú škodlivé, niektoré sú dokonca zdraviu a budovaniu imunity prospešné.  Hoci je dôležité nepreháňať  to s upratovaním domácnosti, určitú úroveň čistoty je potrebné dodržať. Najmä, čo je dôležité v dnešnej pandemickej dobe, dôkladné upratovanie domácnosti je nevyhnutné ak je niekto v domácnosti chorý, alebo chorobu prekonal.

Ak potrebujeme domácnosť dôkladne vyčistiť, nie je nutné použiť chlórové prostriedky, ale rovnako dobre nám poslúžia aj produkty na báze aktívneho kyslíka. Chlór obsiahnutý v  čistiacich prostriedkoch sa napriek našej snahe môže dostať na pokožku, alebo zostať na čistených povrchoch. Pre citlivých ľudí, malé deti a alergikov môže pôsobiť nepriaznivo na dýchacie cesty, sliznice a oči. Nehovoriac o nepriaznivých účinkoch na životné prostredie. Ak chcete byt zodpovednejší k životnému prostrediu, aj k sebe samému, skúste vyskúšať pracie a čistiace prostriedky na báze aktívneho kyslíka.

Ako to funguje?

Na úvod trochu chémie... Bežné škvrny na oblečení, textíliách a v domácnosti  v zásade delíme na 3 typy: oxidovateľné, mastné a enzymatické. Na odstránenie rôznych typov škvŕn potrebujeme použiť rôzne účinné  látky. Oxidovateľné škvrny sú farebné škvrny, ktoré sa dajú odfarbiť. Tento bieliaci účinok majú molekuly aktívneho kyslíka. Prípravky na tejto báze obsahujú peroxid vodíka, ktorý vo vode uvolňuje molekuly aktívneho kyslíka . Tie pôsobia dvojako. Jednak narušujú väzby medzi molekulami samotnej škvrny, tá stráca schopnosť odrážať žiarenie, prestáva byť farebná sa stáva „neviditeľnou“. Molekuly aktívneho kyslíka tiež oslabujú väzby v molekulách škvŕn, tým sa škvrna „oslabuje“, rozpadá a s týmito rozpadnutými zvyškami si už poradia ďalšie účinné látky. Tie sa nazývajú tenzidy- povrchovo aktívne látky. Tie si poradia s mastnými škvrnami tak, že na seba naviažu molekuly týchto mastných nečistôt  a tie sú následne pri praní a čistení rozpustené vo vode. S enzymatickými škvrnami si poradia zase enzýmy. Tie pomáhajú „ rozbiť „a odstrániť mastnotu a iné škvrny od potravín z tkanín. Dezinfekčné prostriedky môžu obsahovať biocídnu zložku na odstránenie a zabránenie šírenia choroboplodných mikróbov, preto s nimi treba zaobchádzať opatrne a podľa návodu na etikete výrobku.

Ako efektívne udržiavať domácnosť v dobrom stave?

Dôležitá je pravidelnosť, vždy je lepšie „predchádzať“  väčšiemu znečisteniu, ktoré si následne pri veľkom upratovaní vyžaduje viac času a námahy. Základnú „očistu domácnosti“ je potrebné urobiť aspoň raz za týždeň, dôkladnejšie a časovo náročnejšie práce je dobré si rozložiť  v priebehu roka, aby sme nemuseli obetovať upratovaniu celý víkend, či voľný čas.

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Za zatvorenými dverami: Ako vie wellness hotel premeniť teambuilding na nezabudnuteľný zážitok
Vychutnajte si lahodnú šálku filtrovanej kávy - ako na jej prípravu?
Viete, kam sa môžete v zime vybrať za teplom k moru?
Dámske botasky nielen na voľný čas
Spoznaj tvár zamestnávateľa s Work or Not!
Cesta k dokonalej obývačke vedie cez profi interiérové štúdio
Plánujete si kúpiť nový jedálenský stôl a stoličky? Na čo sa zamerať pri výbere?
Kuchynská pracovná doska, ktorá znesie takmer všetko

Ďalšie články na podobné témy

Ako vyčistiť špinavý matrac alebo sedačku?
Aby klasické sobotné upratovanie nebolo pre vás nočnou morou!
Čo všetko zahŕňa vianočné upratovanie kuchyne?
Čistota v kuchyni alebo na ktoré miesta sa najviac zamerať?
Ako sa efektívne zbaviť roztočov v domácnosti
Viete, ako správne prať posteľnú bielizeň, vankúše či uteráky?
Praktické tipy, ako vyčistiť škvrny z oblečenia
TIP Čistota bez kompromisov