Leto je pre väčšinu z nás obdobím relaxu, pohody a príjemných dovolenkových zážitkov. To však neplatí pre niektoré ženy, ktoré túto časť roka prežívajú s obavami a strachom z nepríjemného ochorenia. Reč je o vaginálnych infekciách. Tie, ktorých by sa netýkala aspoň jedna z nich, je veľmi málo. S vaginálnymi infekciami má aspoň raz za život dočinenia až tri štvrtiny žien. Kde hľadať príčinu, ako si pomôcť a ako na efektívnu prevenciu?
Ochorenia tohto charakteru sú v letnom období na vzostupe. Intímne ženské partie ohrozujú baktérie, ktoré sa vplyvom tepla a vlhka nebezpečne množia a neraz tak stoja za vzniknutými ťažkosťami. Šťastnejšie z nás to poznajú iba z rozprávania kamarátok, no o podobnú skúsenosť určite žiadna žena nestojí. Tie, ktoré si tým už prešli, si možno presne takto predstavujú peklo na zemi. Predstava, že by si mali celú tortúru vytrpieť odznova znie desivo; v snahe tomu zabrániť sa neraz obmedzujú aj v tých najbežnejších činnostiach. Napriek tomu sa v mnohých prípadoch vaginálne infekcie zvyknú opakovať. Za ich zvýšeným výskytom v lete stojí viacero rizikových faktorov: tesná bielizeň a oblečenie, kúpanie sa v chlórovanej vode alebo v jazere, mokré plavky či dokonca viac sexuálnych zážitkov a nesprávna hygiena či životospráva. Žiaľ, do tejto skupiny patria aj také, ktoré možno ovplyvniť len veľmi ťažko alebo vôbec. Napríklad ženy trpiace poruchami imunity alebo diabetom sú na vaginálne infekcie oveľa náchylnejšie.
Vaginálne infekcie môžu mať dvoch pôvodcov – baktériu a kvasinku. Mnoho žien ich však nerozlišuje. Aký je teda medzi nimi rozdiel?
Bakteriálna vaginóza (infekcia) údajne postihuje 1 z 3 žien v produktívnom veku. Dochádza k nej vtedy, keď je narušená rovnováha vaginálnej mikroflóry. Za normálnych okolností je totiž prostredie pošvy kyslé a dokáže si zachovať optimálnu rovnováhu, resp. zdravé množstvo prospešných baktérií. Narušením tohto prostredia sa kyslosť zníži, v dôsledku čoho sa škodlivé baktérie začnú množiť na úkor prospešných. Riziko bakteriálnej vaginózy sa zvyšuje sexuálnou aktivitou či novým sexuálnym partnerom, používaním parfumovaných prípravkov v pošve a okolí, počas menštruácie či užívaním antibiotík alebo niektorých iných liekov.
K príznakom patrí sivý, vodnatý výtok a rybí zápach; niektoré ženy však nemusia pociťovať žiadne zo známych príznakov. Na trhu je dostupných viacero zdravotníckych pomôcok, ktoré vám s týmto problémom pomôžu. Návštevu lekára by ste však nemali v žiadnom prípade odkladať počas tehotenstva, a tiež vtedy, ak sa toto ochorenie u vás objavilo prvýkrát.
Kvasinková infekcia je pravdepodobne oveľa známejšia; postihuje až 3 zo 4 žien! Aj z toho dôvodu si ju mnohé zamieňajú za bakteriálnu aj napriek odlišným príznakom.
Ako už napovedá názov, jej pôvodcom sú kvasinky, najčastejšie z rodu Candida albicans. Pokiaľ je pH pošvy a laktobacilov v rovnováhe, žena má dobrý imunitný systém, kvasinky sa darí držať v norme. Znížením už spomínanej kyslosti sa však začnú nebezpečne množiť, čo s veľkou pravdepodobnosťou skončí infekciou. Celý proces môže spustiť tehotenstvo, antibiotická liečba, užívanie antikoncepcie, menštruácia. Najväčšie nebezpečenstvo vzniku vaginálnych mykóz je v lete. Chlórovaná voda či termálne kúpaliská, mokré plavky alebo tesné nohavice, v ktorých sa intímne partie ľahko zaparia. Navyše, vonkajšie genitálie sú vďaka bohatým nervovým zakončeniam citlivé na akékoľvek podráždenie. Prvým prejavom bakteriálneho zápalu alebo mykózy je nepríjemné pálenie a svrbenie v intímnej oblasti. To neskôr pokračuje začervenaním pošvy a vonkajších rodidiel, bielym, tvarohovitým výtokom z pošvy, opuchom rodidiel, pálením a rezaním pri močení, nepríjemným zápachom výtoku a bolestivým pohlavným stykom. Všetky tieto príznaky privádzajú mnohé ženy takmer do šialenstva. Veľa postihnutých dám vtedy rieši tento problém tzv. „babskými receptami“, ktorými si môžu viac uškodiť ako pomôcť. Kvasinková infekcia sa v mnohých prípadoch zvykne opakovať. Vtedy sa odporúča návšteva lekára.
Leto a dovolenkové obdobie ponúka mnoho príležitostí na oddych aj zábavu. Nesie však so sebou určité riziká, pre intímne obzvlášť, preto ich starostlivo zvážte.
Vytúženej dovolenke predchádza už menej obľúbená aj niekoľko hodinová cesta. Návšteve toaliet na benzínke, lietadle či vlaku sa pravdepodobne nevyhnete. Mnohé z nás majú obavy až strach, aby k nepríjemným problémom neprišli práve tam. Odborníci sa však zhodujú, že riziko nákazy je v týchto priestoroch minimálne. Samozrejme za predpokladu, že si dôkladne umyjete alebo vydezinfikujete ruky, preto si do príručnej batožiny nezabudnite pribaliť aj dezinfekčné obrúsky alebo gél.
Kto by si dokázal užiť horúce letné dni bez kúpania? Chlórovaná voda predstavuje riziko pre pH pošvy, pokiaľ však nie je dostatočne chlórovaná, rizikom sú aj baktérie. Nemusíte si však odopierať ani túto radosť. Na trhu nájdete rôzne tablety, krémy či gély, ktoré pomáhajú udržiavať prirodzené pH a tým i dostatok užitočných baktérií. Pozor aj na mokré plavky – aspoň jedny na striedanie si určite pribaľte.
Tesná, nepohodlná bielizeň môže byť spúšťačom pre infekcie, v lete obzvlášť. Chodiť „naostro“ tiež nie je dobrý nápad, pretože citlivá pokožka intímnych partií môže prísť do styku z nečistotami, môže tiež dôjsť k podráždeniu či odreninám od syntetických materiálov, z ktorých je vrchné oblečenie často vyrobené. Na horúce dni preto stavte na nohavičky z kvalitných prírodných a vzdušných materiálov, s ktorými budete mať pocit pohodlia a bezpečia.
Aj keď počasie priam láka k celodennému vyjedaniu zmrzliny, večerným grilovačkám či osviežujúcim chladeným drinkom, nepreháňajte to. Základom zdravého životného štýlu je vyváženosť, inak sa ťažkostiam nemusíte vyhnúť. Je napríklad všeobecne známe, že množstvo cukru, resp. sladkých jedál a maškŕt je jednou z príčin kvasinkovej infekcie!
Vybavte svoju lekárničku aj zdravotníckou pomôckou, po ktorej môžete siahnuť vždy, keď je u vás „tam dole“ niečo v neporiadku. So svrbením, pálením, nežiaducim výtokom a ďalšími nepríjemnými príznakmi si poradia vaginálne tablety Beliema Effect Plus. Zdravotnícka pomôcka poskytuje efektívnu úľavu od nepríjemných príznakov sprevádzajúcich bakteriálnu alebo kvasinkovú infekciu. Tablety sú malé, vďaka čomu je ich zavádzanie jednoduché a pohodlné. Navyše pri ich používaní nemusíte mať strach zo zašpinenia bielizne, pretože pri rozpúšťaní nezanechávajú škvrny. Značka Beliema ponúka komplexnú starostlivosť o intímne zdravie pre každú ženu. Vyskúšajte aj ďalšie kozmetické produkty značky Beliema, napríklad šetrný upokojujúci krém Beliema Expert Intim Krém na vonkajšie časti intímnych partií. V ponuke tiež nájdete rôzne druhy intímnych gélov na každodennú starostlivosť. Produkty kúpite v lekárni alebo obchodných sieťach. Viac na www.beliema.sk
Ideálne sukne na letné dni: Ľahké tkaniny a materiály
Runy sú špeciálnou energiou vesmíru!
Chcete zaujať svadobným oznámením? Skúste tieto prevedenia
Vypnite „online mode“ hodinu pred spaním
Sedem tipov, ako zachrániť váš vzťah
Pánske šľapky môžu byť aj štýlové! Toto by ste o nich mali vedieť
Zabráňte vzniku vrások
Pociťujete únavu? Berte ju ako impulz k životnej zmene!
Letná súťaž o skvelé ceny so značkou Chilly Intima
Ako sa správne postarať o pokožku v lete?
Na vlastnej koži: Brazílska depilácia
Najväčšie mýty o kráse
Zázrak menom kokosový olej
Tipy: Ako sa správne opaľovať od začiatku!
Ako docieliť aby naša pokožka bola v lete čo najdlhšie hladká?
Ako sa ochrániť pred neželaným tehotenstvom nielen v lete?