Nekonečný boj s rozaceou III: Tieto zmeny pomáhajú
26. 4. 2019 | Gabriela

Nekonečný boj s rozaceou III: Tieto zmeny pomáhajú

Máte neustále červené líca a dokonca vyrážky aj okolo tridsiatky? Pravdepodobne trpíte rozaceou. Podobne ako ja. Preto som sa rozhodla podstúpiť liečbu laserom. Ako to dopadlo a ako podporiť liečenie tejto nepríjemnej choroby?

Rozacea nie je len estetický problém, ale chronické zápalové ochorenie pleti. Postihuje veľmi veľa ľudí (cca 10% populácie) a väčšina z nich ani len nevie, že ju majú. Preto, ak pociťujete svrbenie alebo pálenie pleti, máte neustále červené líca (možno aj vyrážky), bradu, nos či čelo a nie ste v puberte, zbystrite pozornosť. 

Rozacea je tu

Možno aj na vás zaútočila. Chvalabohu, dá sa liečiť. Ak stav nie je akútny postačia aj rôzne krémy či gély. Dokonca je možné podstúpiť celkovú liečbu tabletkami, ktoré pôsobia priamo na mazovú žľazu a znižujú produkciu mazu a tým aj množenie baktérií. 

V mojom prípade bolo na uvedené prípravky neskoro a nestačili. A laser naozaj zabral. Zatiaľ mám za sebou len prvé ošetrenia, ale po ňom som si uvedomila, aká bola moja pleť začervenaná. Ani som si nepamätala, kedy naposledy som ju mala “normálnu” - bledú. 

Navyše pracujem na zmene svojho životného štýlu, aby som jej opätovný výskyt spomalila. S génmi toho veľa nenarobím, ale stravu zmeniť môžem. 

brooke-lark-96402-unsplash_1554714433.jpg

Vhodná strava 

Úplne som vylúčila korenené a štipľavé jedlá a aj príležitostné pitie alkoholu. Slneniu sa vyhýbať príliš nemusím, väčšinu dňa som v práci a cez leto sa príliš neopaľujem. A ak sa musím na slnku dlhšie pohybovať chránim si pleť kvalitným opaľovacím krémom. Okrem toho som si zakúpila nedráživé odličovacie prostriedky určené na rozaceu a uvidím, či a kedy sa mi rozacea vráti. 

Ilustračné fotografie: unsplash.com

Gabriela

Písanie je pre mňa relax a sebarealizácia popri každodennej práci psychológa a matky na plný úväzok. Vtedy sa môžem “skryť” za počítať a nič neriešiť.

Ďalšie články od autorky Gabriela

Seriál duchovná numerológia: kozmická trojka
Prečo neplatí jednoduché: Mysli pozitívne?!
8 tipov ako sa zbaviť kíl bez zbytočného trápenia
Ako na strašiaka s názvom strie?
Cvičenie neformuje len telo: TOTO bude bonus navyše!
Skvelé recepty na domácu horúcu čokoládu. A zima nemá šancu!
Novoročné ciele: Ako si ich nastaviť a konečne nezlyhať!
Neviete čo darovať? Skvelé tipy na vianočné darčeky pre priateľov

Ďalšie články na podobné témy

Nekonečný boj s rozaceou I: Ako ju odhaliť?
Nekonečný boj s rozaceou II: Pomohol laser?
Ako sa starať o pleť na jeseň?
Najväčšie mýty o kráse
Ako sa starať o pleť pred a počas spánku?
Všetko, čo potrebujete vedieť o skrášľujúcich olejoch
Konjacová špongia - krása z prírody
Aknózna pleť i pred 30-tkou?

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.