Nenápadné signály, ktoré zahubia vzťah
26. 3. 2019 | Janka P.

Nenápadné signály, ktoré zahubia vzťah

 Ktoré páry sú odsúdené na rozchod? Nevera, žiarlivosť, násilie, alkoholizmus, nedostatok financií či nesúlad pováh. Hoci patria medzi najčastejšie dôvody rozchodov, existujú aj iné, podľa ktorých sa dá predpovedať, ktoré páry skôr či neskôr postihne rozchod.. Nenápadné náznaky zvyčajne vo vzťahu časom vyvolajú vážnejšie problémy, ktoré sú doslova skúškou vzťahu. Pozor, máloktorá dvojica si včas uvedomí ten signál, ktorý naznačí, že niečo nie je v poriadku!

Vzťah by sa dal prirovnať k melónu. Dovnútra nikto nevidí, ale stačí poklepať, aby ste zistili, ako na tom je. Za rozpadom vzťahu sa môže skrývať vec, ktorú si možno mnohí spočiatku ani len neuvedomia. Ak sa objaví násilie či alkoholizmus, je to jasné. Cesty oboch ľudí sa rozdelia, ak nedôjde k zmene. Ktoré znamenia sú však výrazne nenápadnejšie ale napriek tomu môžu vzťah odsúdiť na zánik?  

Bezproblémový vzťah

Neveští nič dobré. Vyzerá to tak, že nie je sa čím znepokojovať. Omyl! Bezproblémový vzťah znamená problém. Skrývanie problémov pod koberec či popieranie nezhôd je doslova záhubou pre dobre fungujúci vzťah. Snaha v štýle „aby nám dobre bolo“ patrí medzi najrizikovejšie stratégie, čo sa týka rozvodovosti. Ide dokonca o vedecky podložené tvrdenie! Psychológ Ted Huston 13 rokov pozoroval a skúmal 168 manželstiev a prišiel na pozoruhodné výsledky. Páry , ktoré sa rozviedli po 7 a viac rokoch manželstva sa sťažovali na komunikáciu vo vzťahu. Jeden z partnerov nebol ochotný sa rozprávať o problémoch, zakrýval ich a vzťah vykresľoval ako bezkonfliktný. 

gabby-orcutt-78650-unsplash_1553537204.jpg

Chýbajú hádky

Vzťah bez hádok? Na prvý pohľad to znie ideálne, no skutočnosť je iná. Ak sa partneri snažia silou mocou vyhnúť hádkam alebo nevyužívajú pravidlá konštruktívnej hádky, sú na najlepšej ceste k rozvodu. Jednou z najčastejších príčin krachu manželstva je tá, keď druhá strana mlčí, zatiaľ čo prvá vyjadruje svoj názor. Neoplatí sa vyhýbať konfliktom a ich konštruktívnym riešeniam. Aj keď ide o nepríjemnú situáciu, ktorej by ste sa najradšej vyhli, riešenia konfliktov sú pre správne fungujúci vzťah nevyhnutné.

Prehnaná náklonnosť

Jedna štúdia zverejnená v odbornom časopise odhalila, aké znaky naznačujú zdravé dlhodobé manželstvo. Páry, ktoré sú hlavne na začiatku vzťahu láskyplné, prejavujú jeden voči druhému intenzívnu náklonnosť a pôsobia až preafektovane, majú väčšiu pravdepodobnosť rozvodu. Ako je to možné? Výrok „Láska je slepá“, to vystihuje! Zamilovanie nie je dlhodobý stav a keď zmizne, partneri by sa mali pozrieť na to, čo medzi nimi zostalo. 

Ako dodala Susan Winter, odborníčka na vzťahy, nadmerné emócie a ich fyzické vyjadrovanie je typické pre obdobie od troch do deviatich mesiacov. Potom uvidíte skutočnú osobnosť partnera. Preto sa často stáva, že po opadnutí prvotnej zamilovanosti vedie vzťah k rozchodu. Prejavy náklonnosti sú dobrým znamením, ale v tom prípade, ak nie sú prehnané a sú v čase, kedy opadla prvotná zamilovanosť a zaslepenie (napr. vo svadobný deň alebo výročie).

Rozmýšľate, aké by to bolo bez neho...

Nie je nič zlé na tom, pozrieť sa sem-tam na iného muža. Ruku na srdce, pravdepodobne to robí aj váš partner. Myšlienky však majú veľkú moc. Ak neustále premýšľate nad tým, že by ste chceli byť po boku toho neznámeho muža alebo jednoducho vám behá v hlave, aké by to bolo byť bez svojho partnera, niečo nie je v poriadku. 

Podobné fantázie, v ktorých snívate o živote single a bez záväzkov, môžu byť znakom toho, že kdesi vo vašom podvedomí ste sa vlastne už so svojím partnerom dávno rozišli. Pozor na to, aby sa fantázie nepremenili na skutky. Pátrajte po tom, prečo si predstavujete život bez partnera po boku. Kde je problém? Čo vám vadí na partnerovi a celkovo na vzťahu? Opäť je dôležité to, čo sme spomínali na začiatku. Komunikácia o problémoch a jej konštruktívne riešenie! 

Ilustračné fotografie: unsplash.com

Janka P.

Ďalšie články od autorky Janka P.

Úžasné domáce triky, ktorá vám ušetria čas i peniaze!
Recepty na domáce limonády: Osviežia, zaženú smäd a neublížia postave!
Recepty na domácu zmrzlinu, z ktorej nepriberiete!
Diéta z doby kamennej: Čo sa skrýva pod paleo stravovaním?
Jarné zdravie z byliniek
Zázračné účinky bozkávania. Toto všetko sa deje s naším telom pri prejave nežnosti!
Ako zahnať jesenný splín?
Ako sa starať o pleť na jeseň?

Ďalšie články na podobné témy

Pomoc! Ako opustiť toxický vzťah?
Prečo je také ťažké nájsť DOBRÝCH priateľov?
Opýtaj sa mamy... objavíš samú seba!
Úprimnosť? Nie ďakujem, neprosím
Závisí vaše sebahodnotenie od druhých? Takto to zmeníte!
Aj toto je nevera?! Áno, má novú podobu
Ponaučenie z letmého bozku
Navštívili sme ženský kruh: ako sa nám páčilo?

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.