Po dlhom dni v práci sa vrátite domov, kde na vás čaká príprava večere a upratovanie kuchyne. A keď už máte konečne pracovný týždeň za sebou, namiesto toho, aby ste sa tešili zo sobotného rána, myslíte na ten dlhý zoznam úloh, ktoré na vás čakajú.
Pre väčšinu ľudí sú domáce práce nevyhnutnou súčasťou každodenného života. Či už ide o upratovanie domu, pranie bielizne alebo nakupovanie potravín, stále je tu niečo, čo je potrebné urobiť. Aj keď domáce práce môžu byť časovo náročné a únavné, sú nevyhnutné pre udržanie čistého a organizovaného domova. Môžu dokonca priniesť pocit šťastia a pohody.
Skôr než odhalíme najmenej obľúbené domáce práce a prezradíme tipy pre usporiadanú a čistú domácnosť, poďme sa pozrieť na to, prečo sú také neatraktívne.
Keby sme sa vás opýtali, prečo sa do upratovania domácnosti až tak nehrniete, pravdepodobne by sme dostali niekoľko rôznych odpovedí. Ak by sme to mali zhrnúť do niekoľkých bodov, medzi najčastejšie dôvody, prečo sú domáce práce také neobľúbené, patria:
Upratovanie domácnosti si vyžaduje zopár minút každý deň. Keď k tomu pripočítate víkendové čistenie a odporúčané hĺbkové čistenie minimálne raz za mesiac, zrazu ide o stovky minút, ktoré by ste mohli stráviť inak.
Spočítané, podčiarknuté, hrubým odhadom sa to môže vyšplhať na 650 hodín ročne. Určite si viete predstaviť príjemnejšie strávený čas.
V súčasnej dobe je trendom, aby sa na domácich prácach podieľali všetci členovia rodiny. A to často spôsobuje nezhody typu:
● Kedy robiť domáce práce?
● Kto by to mal robiť?
● Ako na to?
● Zapojiť do upratovania aj deti?
● Zveriť tieto práce profesionálom?
Všetky tieto otázky spôsobujú v rodine rozbroje. Preto je dobré určiť si isté pravidlá ešte predtým, ako sa do upratovania pustíte.
Je úplne v poriadku priznať, že neviete, ako na domáce práce. V prvom rade je potrebné urobiť si plán. Rozložte si činnosti na niekoľko dní, aby ste sa v sobotu nemuseli hrať na profesionálnu upratovačku.
Pomôže aj to, keď si odmeriate, ako dlho trvá vykonanie nejakej úlohy bez akéhokoľvek rozptyľovania. Keď budete vedieť, koľko času vám skutočne zaberie upratovanie kúpeľne, pomôže vám to začleniť tento čas do vášho plánu na budúci týždeň.
Vyprázdniť umývačku riadu je jedna vec, umývať riad s pripečenou špinou ručne je niečo iné. Rovnako sa nedá porovnávať upratovanie kúpeľne s údržbou garáže. Niektoré domáce práce sú jednoducho horšie a viac nenávidené ako iné. Zo všeobecných prieskumov vyplýva, že najmenej obľúbených je práve týchto 10 činností:
Kúpeľňa je miestnosť s vysokou návštevnosťou, preto je potrebné venovať jej zvýšenú pozornosť. Predstavuje živnú pôdu pre mikróby a baktérie. Ak je navyše spojená s toaletou, je to výzva na boj s nepríjemnými zápachmi. Drhnutie a čistenie toaletnej misy, vane a sprchového kútu je otravné, no nevyhnutné. “Bolestivejšie” je to, ak máte v dome dve a viac kúpeľní.
Potrápiť vedia aj škvrny od vody, škvrny na obkladačkách a špinavé škáry medzi nimi, sprchové dvere a zrkadlá, ale aj okná kúpeľne a iné plochy, ktorým sa nevenuje až taká pozornosť, napríklad svietidlá, kľučky či biele dvere, ktoré síce vyzerajú luxusne, no často sa na ne zabúda.
Možno to znie ťažko uveriteľné, ale upratovanie kúpeľne nemusí byť otravné. S trochou každodennej údržby nebudete musieť čeliť nepríjemným pachom a nahromadenej špine, prachu, plesniam a mydlovým škvrnám, ktoré si na vás tak či tak počkajú.
Rozdeľte si údržbu na menšie úlohy a priraďte im deň v týždni. Napríklad v pondelok vyčistite umývadlo, v utorok vyleštite zrkadlá, v stredu umyte záchod a podobne. Jedna päťminútová práca je menej znepokojujúca ako upratovanie celej kúpeľne.
Zas tie riady! Opäť sa vám nakopili v dreze? Predstava, že ich musíte umývať ručne, určite nie je lákavá. Ide o nekonečný kolobeh, ktorý sa nikdy neskončí. Len chvíľku je riad čistý, kým sa opäť zašpiní. To však neznamená, že sa prestanete doma stravovať.
Aj keď neexistuje spôsob, ako úplne uniknúť umývaniu riadu, existujú spôsoby, ako ho urobiť znesiteľným. Po prvé, nedovoľte, aby sa riad hromadil v dreze. Zvyknite si umývať riad hneď po jeho použití alebo ho aspoň naukladať do umývačky a spustiť umývací cyklus, keď je umývačka riadu plná.
Zapojte do tejto činnosti aj ostatných členov rodiny. Je to vynikajúci spôsob, ako vtiahnuť do údržby domácnosti svoje deti.
Nekúpiš, nemáš! Tak to jednoducho je. A to si viete potom predstaviť tie otrávené tváre vašich najbližších, keď otvoria chladničku, ktorá zíva prázdnotou. Nakupovanie potravín sa spája so stresom. Pri nákupe potravín sa musíte vysporiadať s davmi ľudí a dlhými radmi pri pokladni. A občas sú tu obavy, či budete mať dostatočný rozpočet.
Už len myšlienka na varenie je stresujúca. V prvom rade, je potrebné sa rozhodnúť, čo vôbec idete variť. Potom ten čas strávený pri sporáku a ďalších niekoľko minút, kým dáte kuchyňu do pôvodného stavu.
Ako si uľahčiť varenie? Kúpte si krájané kuracie mäso, predkrájanú zeleninu, pasterizovaný paradajky, strúhaný syr a pod., aby ste ušetrili drahocenný čas. Občas stojí za to, využiť služby donášky jedál alebo sa najesť v reštaurácií. Môže to byť napríklad odmena pre vaše deti, keď vám pomôžu s hĺbkovým čistením.
Ak varíte pravidelne, viete, že upratovanie po varení môže zabrať istý čas. Upratujete teda už počas varenia. Ak urobíte neporiadok, okamžite ho vyčistite, namiesto toho, aby ste si to nechali na neskôr. Všímajte si aj naoko nepodstatné plochy. Dlaždice a obklad okolo sporáka, sokle, digestor a pod. S čistením vám pomôžu napríklad umývateľné farby na stenu.
Od mastných škvŕn na varnej doske až po omrvinky jedla pod chladničkou, vždy sa nájde niečo, čo treba poriadne vydrhnúť. Varnú dosku utrite vždy po varení. Ak ste si už zvykli po varení umyť riad, nebude vám robiť problém ani vyčistenie sporáka.
Čistenie rúry môže byť absolútnou nočnou morou. Pripálené jedlo, nahromadená mastnota a ťažko dostupné rohy vedia poriadne potrápiť. Rúra by sa mala čistiť aspoň raz za týždeň, aby ste sa vyhli stresujúcemu drhnutiu po niekoľkých týždňoch.
Pravidelné utieranie prachu je dôležité nielen preto, aby ste sa doma cítili čo najpríjemnejšie, ale aj zo zdravotného hľadiska. Drobné čiastočky prachu môžu spôsobovať rôzne alergie a ďalšie dýchacie problémy.
Utieranie prachu nie je náročná úloha, hotoví môžete byť za pár minút. Horšie je to, ak vystavujete zbierku figúrok, suvenírov z dovolenky alebo máte niekoľko políc zaprataných knihami. Prachovkou musíte preletieť aj všetky fotografie a obrazy. Preto aj v tomto prípade platí, menej je viac. Rozlúčte sa s predmetmi, ktoré nemajú pre vás zvlášť významnú hodnotu. Desiatky rámikov s fotografiami nahraďte fotorámikom, utieranie prachu bude jednoduchšie.
S prachom súvisí napríklad aj čistenie žalúzií, čo je ďalšia nie veľmi obľúbená činnosť. Pomôžte si špeciálnou kefou, alebo skúste starý babský trik: natiahnite si na ruku starú ponožku. Ideálnym riešením sú textilné tienidlá, ktoré viete vyprať v práčke.
Nezabúdajte, že prach sa drží aj v kobercoch a čalúnení. Preto by ste utieranie prachu mali automaticky spojiť s vysávaním podlahy.
Vysávanie, resp. zametanie podlahy by malo byť každodennou rutinou, najmä v domácnosti s malými deťmi a domácimi zvieratami. Tiež v miestnostiach, kde sa najviac zdržiavate, napríklad kuchyňa, obývačka a pod. Majte metlu alebo ručný vysávač pripravený aj v oblasti, kde sú výstupné dvere na terasu alebo záhradu. Tu je väčšia pravdepodobnosť, že sa nečistoty nanosia dovnútra.
Pri vysávaní dbajte na to, aby používaný vysávač mal kvalitný prachový filter. Odporúčaný je HEPA filter, ktorý dokáže zachytiť až 99 % drobných častíc. Uprednostnite taktiež vreckový vysávač pre cyklónovým. Antibakteriálne textilné vrecká z mikrovlákna majú vynikajúcu filtračnú schopnosť, zabraňujú tvorbe baktérii a rastu plesní.
Istý čas zaberie aj vytieranie podlahy. Určite to stojí za to! Krásna lesknúca sa podlaha vám dodá pocit čistoty a pohodlia, naplní vás uspokojením, že svoj domov udržiavate v najlepších podmienkach. Každá podlahová krytina má individuálne požiadavky na údržbu, preto sa uistite, že používate správny čistiaci prostriedok.
Pranie bielizne nie je náročné. Veď predsa všetko za vás robí práčka. Už netreba utekať na potok, ani prať ručne doma vo vani. Pranie však dokáže byť únavné. Keď si myslíte, že ste vyvesili poslednú várku, zistíte, že niekto dal do koša ďalšiu kopu špinavého oblečenia.
A nielenže musíte oblečenie vyprať a potom vyvesiť, aby vyschlo, musíte ho aj zložiť a odložiť do skríň. Nesmieme samozrejme zabúdať na nenávidené žehlenie. Hoci ho mnohí považujú za relax, prevláda všeobecný názor, že žehlenie je otravné.
Aj pri praní sa dá ušetriť čas. Napríklad pomocou dvoch košov: jedného pre biele a druhého pre farebné oblečenie, to vám uľahčí triedenie bielizne pred praním.
Skúste sa na pranie a žehlenie pozerať ako na niečo, čo vám pomáha vytvoriť organizovanejší a upratanejší životný priestor. Môže to byť aj aromatický zážitok, ktorý poskytuje svieža vôňa čerstvo vypranej bielizne. To človeku určite dokáže zdvihnúť náladu.
Umývanie okien dá poriadne zabrať, najmä ak bývate v niekoľko poschodovom dome s množstvom sklenených tabúľ. A nič nie je horšie, keď vám počas umývania ostávajú na skle šmuhy, alebo krátko po dokončení práce začne pršať. To na psychickej pohode určite nepridá.
Ako na boj so šmuhami? Vedeli ste, že keď umývate okná počas zamračeného počasia, je tu menšie riziko šmúh, ako keď na ne priamo svieti slnko? Namiesto čistiaceho prostriedku z obchodu si pripravte domáci roztok z octu a vody. Tento roztok totiž neobsahuje mydlo, ktoré často vytvára šmuhy na okne. Ideálny pomer je 50:50.
Pri prevencii šmúh je tiež účinnejšia handrička z mikrovlákna namiesto inej handričky alebo papierovej utierky. Odskúšaná a účinná je aj klasická stierka.
Vlastná garáž je na nezaplatenie, to nám určite potvrdí každý motorista. Ak potrebujete vykonať akúkoľvek údržbu auta, premeniť letné gumy za zimné, skontrolovať tlak v pneumatikách a pod, garáž na to poskytuje tie najlepšie podmienky.
Tip: Ideálny tlak v pneumatikách ovplyvňuje spotrebu pohonných hmôt a je základom pohodlnej a bezpečnej jazdy s vozidlom. Viete, ako správne nafúkať pneumatiky na aute?
Často sa využíva aj ako dielňa či sklad na rôzne záhradné nástroje a ručné náradie. Preto sa niet čo čudovať, že sa v garáži vytvára neporiadok.
Ak upratovanie garáže zanedbáte, môže vás to stáť celé popoludnie, ktoré miniete na čistenie, keď už “prihára”. Naučte sa upratať garáž vždy po jej použití. Odložte veci na miesto, pozametajte podlahu. Pozor na vyliate oleje a farby, tieto látky môžu na nábytku a podlahe zanechať odolné škvrny, ktoré je potom náročné vyčistiť.
V zozname najmenej obľúbených domácich prác sa právom ocitla aj exteriérová činnosť. Ide konkrétne o čistenie odkvapov, na ktoré sa často zabúda. Je to však dôležitá úloha, pretože zachytené lístie a iné nečistoty môžu viesť k nahromadeniu vody a snehu, čo spôsobí zatekanie a možné poškodenie vášho domova.
Ak na to nemáte čas alebo vybavenie, existujú firmy na čistenie odkvapov. Pomôžte si tiež zakúpením a inštaláciou chráničov odkvapov.
Máte pocit, že nerobíte nič iné, len močíte ruky v dreze s mydlovou vodou, beháte s prachovkou, zapínate a vypínate vysávač, varíte pre armádu a periete hordy oblečenia? Nie ste sami. Ak máte vlastnú domácnosť, týmto činnostiam sa nevyhnete. O to akútnejšie to je, ak ste viacčlenná rodina alebo vám u vás doma robí spoločnosť mačka, pes, škrečok či iné domáce zvieratko.
Nezúfajte však, existuje niekoľko spôsob, ako domáce práce optimalizovať. Prinášame zopár tipov:
Viac nábytku, viac práce. Viac dekorácií, viac prachu. Prejdite sa po dome alebo byte a nekompromisným pohľadom sa pozrite na všetko zariadenie. Má ten stolík v kúte miestnosti nejaký význam? Čo tá zbierka sošiek na poličke? Urobte službu zbierke kníh a nájdite jej miesto za dvierkami vo vitríne. Urobíte tak službu aj sebe, utieranie prachu bude o to jednoduchšie.
A čo ostatné izby? Na detské hračky použite uzatvárateľné boxy alebo závesné úložné systémy. Kuchynské spotrebiče, ktoré nepoužívate na dennej báze, schovajte do skrinky. Spálňa toho asi potrebuje najmenej. Minimalizujte nábytok v spálni, na komode, toaletnom stolíku či nočných stolíkoch udržiavajte poriadok.
Aj keď to môže byť lákavé, nechávať na pracovnej doske, stole či komode predmety, ktoré čoskoro opäť použijete, zapratané povrchy môžu viesť k stresu z neporiadku. Ľahko dokážu zvýšiť vašu nechuť do upratovania.
Odložte dózu s kávou na svoje miesto, umyte a odložte hrnčeky, nájdite stále miesto pre noviny a poštu, oblečenie, ktoré si vyzlečiete, ihneď odložte do skrine alebo hoďte do koša na bielizeň. Určite by nemalo skončiť na podlahe. Aj takéto maličkosti majú vplyv na to, aby pravidelné upratovanie domácnosti trvalo kratšie.
Namiesto toho, aby ste cez víkend strávili celý deň upratovaním, rozdeľte si ho na kratšie časové úseky. Jedným z tipov je vyhradiť si len 10–15 minút denne na jednoduché čistenie. Rýchlo pozametajte alebo vysajte podlahu, utrite pracovné dosky a varnú dosku, umyte umývadlo a toaletnú misu v kúpeľni, odstráňte všetok neporiadok, ktorý uvidíte a pod.
Môžete to urobiť kedykoľvek počas dňa. Či už ráno pred nástupom do práce, alebo večer po návrate domov z práce. Dôležité je vypestovať si zvyk venovať upratovaniu niekoľko minút každý deň.
Používanie správnych čistiacich nástrojov vám pomôže byť pri upratovaní efektívnejší. Môžete napríklad investovať do robotického vysávača alebo do ručného bezdrôtového vysávača, aby bolo pohodlné rýchlo upratať váš domov. Prípadne namiesto bežnej handričky na čistenie okien použite handričku z mikrovlákna alebo stierku, aby ste predišli šmuhám a odstránili ich jediným ťahom.
Deti sú profesionáli v tom, ako urobiť neporiadok, no majú množstvo výhovoriek, keď príde na upratovanie. Ich zapojenie do domácich prác nie je jednoduché, najmä ak máte malé deti, no nie je nemožné. Naopak odporúča sa, aby deti s ľahkými prácami začali už v útlom veku.
Určite sa vám nepáči, že keď vojdete do detskej izby, všade sa povaľujú detské hračky a knihy, na podlahe je rozhádzané chlapčenské oblečenie, dievčenské šaty trčia zo skrine alebo sú iba tak prehodené cez stoličku.
Rozprávajte sa so svojimi deťmi, aby porozumeli úlohe, ktorú ste im zverili. Vysvetlite im, ako na to, a ukážte najjednoduchší spôsob. Nezabudnite výsledok skontrolovať a prípadne spolu s dieťaťom vykonať nápravu, aby vedelo, čo nabudúce urobiť lepšie.
Odmeňte ich. Odmeny sú jedným z najlepších spôsobov, ako vaše deti nadchnúť pre upratovanie. Namiesto toho, aby ste chodili von a kupovali drahé hračky, skúste domáci systém odmeňovania. Napríklad, pripravte im ich obľúbené jedlo, pozrite si s nimi ich obľúbenú rozprávku, predĺžte im čas na hranie PC hier a pod.
Nepoužívajte domáce práce ako trest alebo ako dôsledok. Ak sa dieťa správa zle a urobí niečo zlé, nedávajte mu ako trest napríklad umývanie riadu. Chcete, aby sa vaše dieťa naučilo, že domáce práce sú nevyhnutnou súčasťou života, že je to niečo, čo má za následok čistý a príjemný domov, a to bez ohľadu na to, čo vyparatilo.
Ak na upratovanie myslíte ako na fušku, verte tomu, že to pre vás fuška bude. Skúste si upratovanie spríjemniť. Pustite si počas upratovania svoj obľúbený podcast, audioknihu alebo hudbu. Ďalším spôsobom je po upratovaní domácnosti sa nejakým spôsobom odmeniť.
Pri upratovaní domácnosti nemusíte byť perfekcionista. Nejde o to, aby všetko vyzeralo dokonale, ale o to, aby bol váš domov čistým a príjemným miestom na život. Ak napríklad umývate okná, ale cítite sa vyčerpaní, nenechajte sa ovládať každou šmuhou, ktorá na skle aj napriek vášmu úsiliu ostáva. Urobte, čo môžete, na čo máte silu a energiu.
Namiesto toho, aby ste sa zamerali na únavné upratovanie, pri ktorom vypustíte dušu, zamerajte sa skôr na výsledok, a tým je čistý domov pre vás a vašich blízkych. Pravdepodobne za domáce práce nebudete ocenení, to je však v poriadku. Robíte to najmä pre seba.
Tešte sa z dobre vykonanej práce. Navyše, pravidelné upratovanie vám pomôže spáliť nejaké kalórie. Pri utieraní prachu, vysávaní, umývaní podlahy a ďalších domácich prácach môžete spáliť až 200 kalórii za hodinu. Dobré, čo poviete?! Berieme teda do rúk prachovku a ideme upratovať?
Eva Dedinská, Obsahový špecialista na optimalizáciu webov z PoctiveSEO
Obľúbené kuchynské drezy z keramiky a granitu. Aké sú ich výhody?
Aké sú vlastnosti dobrej a módnej jesennej bundy?
Aký darček vybrať pre ženu - niekoľko dobrých rád
Pýtali sme sa mužov: Aká by mala byť ideálna žena?
Šitie ako hobby – od ťažkých začiatkov po uspokojujúce výsledky
4 triky ako nosiť hviezdnu Fiery Red vo všedný deň
3 tipy, ako si vybrať ideálnu kabelku na zimu
YouTube Premium umožňuje sledovať videá s vypnutým displejom (a ďalšie výhody)
Ako na čistenie domácich textílií? Rozlišujte materiály a vyskúšajte “zázrak” s názvom suchý ľad!
14 inšpirácií, ako na efektívne upratovanie domácnosti
Nebaví vás upratovanie kúpeľne? S týmto sprievodcom vám stačí zopár minút
Praktické tipy, ako vyčistiť škvrny z oblečenia
Trápia vás hluční susedia? Problém vyrieši účinná akustická izolácia
Ako vybrať stôl do jedálne?
Aký nábytok nesmie chýbať v žiadnej študentskej izbe?
Aké sú najnovšie trendy pri kúpe kvetov?