Neo Grunge - z módneho fiaska populárny štýl
28. 9. 2020 | PR Servis

Neo Grunge - z módneho fiaska populárny štýl

Skôr než si predstavíme vydarenú exekutívu staršieho módneho rokového štýlu, pripomeňme s i čo to ten “grunge“ vlastne je. Grunge je módny štýl, ktorý sa stal obľúbeným omylom. Nikdy nemal byť o módnom prejave, nikdy sa nemal stať samostatnou kapitolou módnej biblie a už vôbec nie štýlom, ktorý mal módnemu priemyslu nosiť ďalšie peniaze.

Éra osemdesiatych rokov grunge mala byť vyslovene o hudbe a nadaní umelca. Talent “od boha“, nesmierna chuť vyjadrovať názory textom, posúvať gitarové party na šialené méty, či guráž za bicími nástrojmi, to všetko malo byť o tvrdej práci a jedine ona mala byť tým, čo udáva a buduje umeleckému telesu, alebo solitérovi jeho hodnotu a status. Starostlivo naplánovaný imidž, povrch a pozlátka okolo marketingu popových hviezdičiek, to všetko sa malo stať predmetom absolútneho pohŕdania. Na vzdory sa nosilo obyčajné oblečenie a obuv. Tak sa začala písať éra flanelových košieľ väčšieho rozmeru, tartanu, zašlých šiltoviek otočených dozadu, rozgajdaných tričiek, deravých džínsov, jednoduchých plátenných tenisiek a vysokých bagandží.

Grungeri 80-tych rokov

Lenže zaodievali sa tak silné osobnosti s charizmou a schopnosťou strhávať obrovské davy. Navyše, módni kritici veľmi rýchlo pochopili ich filozofiu a tiež fakt, že písať dokola o fazónach na saku, vyžehlených pukoch a naskladaných sukniach nebude pre novodobú mládež tá správna módna potrava. Preto to nemohlo dopadnúť inak, než prijatím módneho prevratu a vyhlásením nového módneho štýlu. Chlapci z Nirvany, neskôr Foo Fighters, Pearl Jam, dokonca aj milovaný herec River Phoenix a o mnoho neskôr aj sladká Avril Lavigne odkazovali svojim odevom – „sme neupravení, poriadne dogabaní a je nám to jedno“. A presne to bol ten moment, ktorý pôsobil neskutočne odvážne, tvrdo a sexi, a urobil z totálneho módneho fiaska jeden ohromný a večný štýl. Mimochodom, za pradeda štýlu grunge môžeme považovať už famózneho Neila Younga. Kto nepozná jeho “the best hits“, už aj doštudovať. Do davu grunge sa neskôr pridali aj Keanu Reeves, Kate Moss, Drew Barrymore a ďalší influenceri neformálneho štýlu a nezávislosti.

Nová generácia pripúšťa farby aj jemnosť

V posledných rokoch však grunge nadobudol novú podobu. Look v štýle new grunge pozostáva z vrstvenia odevov. Ešte stále pracuje s károm, tartanom, over size vecami a ťažkými prvkami ako sú kožené bundy, bagandže či reťaze, no pridáva k ním už aj dávku sugescie. Zrazu sa pozeráme na káro na šatách áčkového strihu, zachytávajúcich nežnú ženskú siluetu, či kabáty balónového strihu v pastelových farbách. Dôležitým prvkom je tiež obuv - vysoká i nízka obuv s vybíjaným zdobením, s nápaditými remienkami okolo členkov, prackami, šnurovacia obuv v rockovom štýle, ale aj robustná obuv s profilovanými podošvami. Táto novodobá “soft“ generácia sa zdá byť novým a plne akceptovateľným grungom, ktorého súčasťou sa chce stať každý, ulica aj slávna runway. Aj keď... pôvodní grungeri by nikdy nestrávili príliš veľa času nad premýšľaním a vytváraním svojho outfitu. Snáď nám tento prehrešok odpustia...

Fotogaléria k článku

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autorky PR Servis

Kvetinárstvo nie je len o kyticiach
Ste pozvaná na svadbu? Poradíme vám, čo všetko si zabezpečiť a na čo nezabudnúť
Čistota v kuchyni alebo na ktoré miesta sa najviac zamerať?
Plánujete prerábať interiér? Nechajte si vytvoriť návrh interiéru
Záleží vám na životnom prostredí? Myslite naň aj pri výbere oblečenia a rôznych módnych doplnkov
Potrebujete si oddýchnuť a hľadáte ideálne miesto? Zajednajte si pobyt v Jasnej
Je váš dámsky botník pripravený na leto?
Našli ste šperky, ktoré sú nadčasové a dajú sa nosiť roky?

Ďalšie články na podobné témy

Farby lístia v móde
Topánky do nepohody
Ako si vybrať zimnú obuv?
Tieto dámske topánky budete môcť najčastejšie kombinovať k jesenným dámskym outfitom!
Módne tipy pre našich malých školákov
Ako nosiť pončo?
Tipy na outfit na firemný vianočný večierok
Niečo nové do šatníka v Novom roku

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.