Neo Grunge - z módneho fiaska populárny štýl
28. 9. 2020 | PR Servis

Neo Grunge - z módneho fiaska populárny štýl

Skôr než si predstavíme vydarenú exekutívu staršieho módneho rokového štýlu, pripomeňme s i čo to ten “grunge“ vlastne je. Grunge je módny štýl, ktorý sa stal obľúbeným omylom. Nikdy nemal byť o módnom prejave, nikdy sa nemal stať samostatnou kapitolou módnej biblie a už vôbec nie štýlom, ktorý mal módnemu priemyslu nosiť ďalšie peniaze.

Éra osemdesiatych rokov grunge mala byť vyslovene o hudbe a nadaní umelca. Talent “od boha“, nesmierna chuť vyjadrovať názory textom, posúvať gitarové party na šialené méty, či guráž za bicími nástrojmi, to všetko malo byť o tvrdej práci a jedine ona mala byť tým, čo udáva a buduje umeleckému telesu, alebo solitérovi jeho hodnotu a status. Starostlivo naplánovaný imidž, povrch a pozlátka okolo marketingu popových hviezdičiek, to všetko sa malo stať predmetom absolútneho pohŕdania. Na vzdory sa nosilo obyčajné oblečenie a obuv. Tak sa začala písať éra flanelových košieľ väčšieho rozmeru, tartanu, zašlých šiltoviek otočených dozadu, rozgajdaných tričiek, deravých džínsov, jednoduchých plátenných tenisiek a vysokých bagandží.

Grungeri 80-tych rokov

Lenže zaodievali sa tak silné osobnosti s charizmou a schopnosťou strhávať obrovské davy. Navyše, módni kritici veľmi rýchlo pochopili ich filozofiu a tiež fakt, že písať dokola o fazónach na saku, vyžehlených pukoch a naskladaných sukniach nebude pre novodobú mládež tá správna módna potrava. Preto to nemohlo dopadnúť inak, než prijatím módneho prevratu a vyhlásením nového módneho štýlu. Chlapci z Nirvany, neskôr Foo Fighters, Pearl Jam, dokonca aj milovaný herec River Phoenix a o mnoho neskôr aj sladká Avril Lavigne odkazovali svojim odevom – „sme neupravení, poriadne dogabaní a je nám to jedno“. A presne to bol ten moment, ktorý pôsobil neskutočne odvážne, tvrdo a sexi, a urobil z totálneho módneho fiaska jeden ohromný a večný štýl. Mimochodom, za pradeda štýlu grunge môžeme považovať už famózneho Neila Younga. Kto nepozná jeho “the best hits“, už aj doštudovať. Do davu grunge sa neskôr pridali aj Keanu Reeves, Kate Moss, Drew Barrymore a ďalší influenceri neformálneho štýlu a nezávislosti.

Nová generácia pripúšťa farby aj jemnosť

V posledných rokoch však grunge nadobudol novú podobu. Look v štýle new grunge pozostáva z vrstvenia odevov. Ešte stále pracuje s károm, tartanom, over size vecami a ťažkými prvkami ako sú kožené bundy, bagandže či reťaze, no pridáva k ním už aj dávku sugescie. Zrazu sa pozeráme na káro na šatách áčkového strihu, zachytávajúcich nežnú ženskú siluetu, či kabáty balónového strihu v pastelových farbách. Dôležitým prvkom je tiež obuv - vysoká i nízka obuv s vybíjaným zdobením, s nápaditými remienkami okolo členkov, prackami, šnurovacia obuv v rockovom štýle, ale aj robustná obuv s profilovanými podošvami. Táto novodobá “soft“ generácia sa zdá byť novým a plne akceptovateľným grungom, ktorého súčasťou sa chce stať každý, ulica aj slávna runway. Aj keď... pôvodní grungeri by nikdy nestrávili príliš veľa času nad premýšľaním a vytváraním svojho outfitu. Snáď nám tento prehrešok odpustia...

Fotogaléria k článku

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Robel pre dámy
Wobenzym opäť dostupný
Postavte si letný kapsulový šatník s značkou TATUUM - čo by v ňom malo byť?
Jarné osvieženie šatníka so značkou Wojas. Sprievodca pánskou obuvou na novú sezónu
Tieto bobule vás na jar nakopnú!
Perlové šperky: trend, ktorý ovládol tohtoročnú sezónu
Každodenná športová obuv pre aktívneho chlapca – čo by ste mali vedieť pred kúpou?
Zažiarte so značkou Tamaris

Ďalšie články na podobné témy

Jesenná prechádzka - ako sa obliekať?
Farby lístia v móde
Topánky do nepohody
Ako si vybrať zimnú obuv?
Tieto dámske topánky budete môcť najčastejšie kombinovať k jesenným dámskym outfitom!
OHEŇ, VODA A SLNKO: Stopa troch extrémne silných farieb na vašom outfite
Dámske topánky na jeseň. Ktoré si vybrať?
Populárne modely tenisiek od značky Adidas