Neustále studené končatiny? Prezradíme vám, čo je za tým!
2. 6. 2020 | Simona

Neustále studené končatiny? Prezradíme vám, čo je za tým!

V zimných mesiacoch je prirodzené, že mávame ruky či nohy studenšie ako v lete. Prečo ste však taká studená aj v teplých dňoch? Čo sa skutočne skrýva za týmto nepríjemným stavom? 

Studené ruky či nohy môžu signalizovať zdravotné problémy, najmä problémy s cirkuláciou krvi alebo s cievami. Ďalším možným dôvodom je poškodenie tkanív rúk, prstov alebo chodiel.

Príčiny studených končatín:

Krvný obeh

Jeden z najrozšírenejších príčin studených končatín je slabá cirkulácia krvi. Môže byť zapríčinená sedavým životným štýlom, ale aj dlhým sedením pri počítači v práci alebo doma. Vtedy sa krv cirkuluje menej a teda dochádza k studeným rukám a nohám.

Fajčiari môžu mať studené končatiny častejšie než tí, ktorí nefajčia.

Vysoký cholesterol tvorí vo vnútri tepien tzv. plaky, ktoré môžu byť následkom studených končatín. Dokonca sú s týmto problémom spojené aj niektoré srdcové ochorenia. V tomto prípade je najlepšie zájsť za špecialistom.

Anémia

Táto kondícia sa objaví, keď má človek vo svojom tele málo červených krviniek. Dôvodov je mnoho: nedostatok železa, vitamínu B12 alebo je predzvesťou chronického ochorenia obličiek. Pokiaľ trpíte anémiou, studené končatiny sa môžu týkať aj vás.

Diabetes

Zvýšené riziko studených nôh alebo rúk sa týka aj ľudí trpiacich diabetom. Veľmi vysoká hladina cukru v krvi môže mať za následok zúženie tepien a teda znížený prívod krvi do tkanív, čo môže spôsobiť studené nohy.

U niektorých diabetikov môže dôjsť k periférnej neropatii – poškodeniu nervov. Príznaky poškodenia nervov zahŕňajú pocity brnenia alebo pichania, znecitlivenie alebo pálenie nôh a chodidiel.

Hypotyreóza

Hypotyreóza je spôsobená nedostatočnou funkciou štítnej žľazy, ktorá znižuje produkciu istých hormónov a teda má negatívny dopad na metabolizmus. Metabolizmus ovplyvňuje krvný obeh, srdcový tep a telesnú teplotu. Ľudia s touto chorobou sú náchylnejší na chladné prostredie.

Stres a úzkosť

Prirodzená reakcia tela na zvýšený stres alebo nervozitu je vylučovanie adrenalínu do krvi. Preto pri rôznych stresových situáciách môžete mať studené, ale zároveň spotené ruky. Cirkulácia adrenalínu v krvnom obehu znižuje prietok krvi do najvzdialenejších častí tela.

 photo-1476812328707-459000384c08_1547567259.jpg

Môžem s tým niečo urobiť sama?

Áno, ale v prípade, že trpíte studenými končatinami už dlhší čas a zdá sa, že nič nepomáha bude najlepšie, keď navštívite lekára.

Pohyb

Okrem toho, že má cvičenie mnoho zdravotných benefitov, pomôže vám aj pri problémoch so studenými končatinami. Keď začnete cítiť studené prsty postavte sa a prejdite sa po kancelári alebo po izbe. Trošku si zaskáčte alebo si zapnite svoju obľúbenú hudbu a zatancujte si. Krv sa rozprúdi a studené nohy nemajú šancu!

Ponožky a papuče

Ak vám je neustále zima na nohy, zadovážte si papuče. Možno na ne nie ste zvyknutí a chvíľu vám budú pripadať otravné, no ich silu určite pocítite. Rovnaké je to aj s ponožkami. Pred sprchou alebo kúpeľom si ich nachystajte a hneď po si ich natiahnite na nohy. Stáva sa, že po teplom kúpeli alebo sprche stúpime hneď na studenú dlážku a potom máte problém si chodidlá zohriať.

Kúpele chodidiel

Jedným z najrýchlejších a asi aj najpríjemnejších spôsobov ako zohriať studené nohy je kúpeľ. Stačí, keď si teplú vodu nalejete do lavóra a ponoríte doň nohy na 10 – 15 minút, kým voda nevychladne. Najlepšie je vykonávať takýto rituál pred spaním. Zrelaxujete a bude sa vám lepšie zaspávať.

Kedy ísť za lekárom?

Mať občas studené končatiny je normálne. No ak problémy pretrvávajú mali by ste sa ísť porozprávať s lekárom. Tiež si všímajte nasledujúce príznaky:

Ak máte ruky teplé, ale cítite chlad môže ísť o poškodenie nervov. Vtedy okamžite kontaktuje lekára.

Ilustračné foto: Unsplash.com

Simona

Mať zmysluplný cieľ je pre mňa dôležité rovnako ako spoznávanie ďalekého, ale aj blízkeho sveta. Nové podnety, ,,farby" či kultúry sú pre mňa inšpiráciou nie len v písaní, ale aj v bežnom každodennom živote.

Ďalšie články od autorky Simona

Dosť sklamaniam. Prečo sa tak rýchlo zamilujeme?
Nečakané činitele v domácnosti spôsobujúce stres
Otázky, ktoré posunú váš vzťah ďalej
Sviatočné raňajky bez výčitiek – 3 super recepty, ktoré musíte tento rok vyskúšať aj vy
Dávate si správne novoročné predsavzatia?
Ako prežiť Vianoce v pokoji, aj keď ich nemám rada
Detailný návod ako sa (konečne) MAŤ RADA
Dlhé vlasy rýchlo? Tu je pár tipov!

Ďalšie články na podobné témy

Čo má spoločné múdrosť tela s intuíciou?
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie XIV
Nedarí sa vám otehotnieť? Vyskúšajte prírodnú liečbu
Zranenia pri sexe alebo intímna bolesť
Bezlepková diéta? Odmení sa vám tisíckrát!
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie VI
Bojujú so syndrómom náhleho úmrtia dojčiat. Aj váš hlas zaváži!
Tetánia – syndróm alebo len strach pred sebou samým?