Neviete, ako na veľké upratovanie šatníka? Pomôžeme vám!
31. 10. 2018 | Gabriela

Neviete, ako na veľké upratovanie šatníka? Pomôžeme vám!

Máte plnú skriňu a napriek tomu neviete, čo si na seba obliecť? Nie ste v tom sama, takýto problém majú milióny žien na celom svete. Chtiac či nechtiac, v našom šatníku máte často oblečenie, ktoré ste si obliekli možno raz v živote alebo dokonca skladujete nepotrebné, nemódne či čiastočné zničené kúsky.

Je pravda, že k niektorým kúskom možno máte aj nejaký citový vzťah, ale to by nemal byť dôvod k ich vyhodeniu, najmä ak už vôbec nespĺňajú svoj účel.

Preto zmeňte svoj uhol pohľadu. Obchody už zaplnili nové zimné kolekcie a vy predsa chcete alebo musíte niečo z týchto kúskov mať. Preto im treba pripraviť miesto.

TIP 1 - Uvedomenie

Na začiatok si musíte priznať sama pred sebou, že váš šatník už ďalší nájazd nového oblečenia jednoducho nezvládne. To je zvyčajne najťažšie. Ale akonáhle si uvedomíte, že máte doma plno nepotrebných vecí, oslobodíte sa. Veď určite vám nebude chýbať zásoba rovnako farebných svetrov alebo hŕba starých tričiek na domáce nosenie. Je potrebné si naozaj uvedomiť, čo z toho reálne nosíte alebo chcete nosiť. Nehovorte si, že si to možno raz oblečiem. Už teraz určite viete, že to tak nebude. Vzďaľujete sa iba tomu, čo je už dávno potrebné.

clothing-964880-960-720_1540974199.jpg

TIP 2 - Triedenie

Keď už ste naplno rozhodnutá, že chcete zmenu a uznali ste, že veľa vecí naozaj nepotrebujete, všetko šatstvo vyhádžte von a poriadne roztriedte. Ale poctivo, kúsok za kúskom. Dokonca je lepšie, ak si ho pred definitívnym vyhodením ešte oblečiete. Tak najlepšie zistíte, ako sa v ňom cítite a či vám ešte sedí. Najlepšie je skúšať si oblečenie pred zrkadlom a pohybovať sa v ňom. Doprajte si na to dostatok času. Je to síce otravné, ale úžitok oceníte neskôr.

Uľahčí vám to zároveň aj rozhodovanie. Veď ak sa v niečom nebudete cítiť pohodlne doma, v práci či na výlete s kamoškou tomu nebude inak.

No a ďalšia vec, ktorú po vyprataní skrine musíte urobiť, je správne vytriedenie. Položte si týchto 5 základných otázok:

  1. Kedy som túto vec mala naposledy na sebe?
  2. Ako často to nosím?
  3. Cítim sa v tom príťažlivo, pohodlne a naozaj mi to sedí?
  4. Je to stále moderné a naozaj by som si to obliekla aj zajtra?
  5. Ako to vyzerá - zachovane či obnosene?

Hoci to môže byť pre niektoré z vás náročné ba až srdcervúce, pokračujte a jednotlivé šatstvo roztriedte podľa týchto kritérií do dvoch kôpok (veci, ktoré si ponecháte a tie, ktorých sa zbavíte).

Určite dajte preč veci, ktoré ste nenosili posledné dva roky a tiež tie o dve čísla väčšie, menšie či také, ku ktorým máte nejaký citový vzťah. Myslite na pozitíva, ktoré vám takéto triedenie prinesie. Ráno ušetríte čas, pretože máte v skrini konečne poriadok a ste si stopercentne istá, že vám jednotlivé kúsky sadnú. Tiež ušetríte miesto, ktoré môžete venovať novšiemu oblečeniu.

 dress-2583092-960-720_1540973770.jpg

TIP 3: Ďalšie triedenie vyradeného

To oblečenie, ktoré ste sa rozhodli vyradiť, môžete opäť rozdeliť do podskupín: na predaj, prerobenie a úplne preč. Môžete ich predať napríklad na bazári či eBayi, cez Facebook alebo aj cez rôzne mobilné aplikácie. Alebo niečo jednoducho darujte - rodine, kamarátke, známym či na charitu.

A na záver si svoj šatník upracte a dajte doň iba to oblečenie, ktoré ste sa rozhodli nosiť. Určite budete prekvapené, koľko miesta v skrini zrazu máte. A môžete sa pustiť opäť do nakupovania.

Ilustračné foto: pixabay.com

Gabriela

Písanie je pre mňa relax a sebarealizácia popri každodennej práci psychológa a matky na plný úväzok. Vtedy sa môžem “skryť” za počítať a nič neriešiť.

Ďalšie články od autorky Gabriela

Nekonečný boj s rozaceou III: Tieto zmeny pomáhajú
Nekonečný boj s rozaceou II: Pomohol laser?
“NIE” zbytočnostiam: takto sa to naučíte!
Materstvo, blogovanie, biznis: Ako to všetko spolu súvisí?
Nekonečný boj s rozaceou I: Ako ju odhaliť?
Online testy osobnosti: Prečo sú také obľúbené?
Závisí vaše sebahodnotenie od druhých? Takto to zmeníte!
Pôst ako nová výzva k zmene!

Ďalšie články na podobné témy

Kamila Slašťanová: Nikdy som sa nebála robiť veci, ktorým som verila.
Poznáte ju? Huda Kattan je kráľovná Instagramu v beauty svete!
Zistili sme, ako na rovnováhu medzi prácou a rodinou
Úspešné mamičky, ktoré dokázali skĺbiť materstvo a kariéru. Zvládnete to aj vy!
Martina Valachová: Zaujímavé je, že keď sa pevne rozhodnete a veríte si, tak vám aj vesmír pomôže
Energická latino žienka alebo zmyselná diva?
Veci, ktoré vám môžu podkopať sebavedomie: Tipy, ako si zachrániť vlastné JA!
Psychológovia tvrdia, že úspešní podnikatelia majú tieto 4 osobnostné črty

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.