Niekedy nemusíme ani nič povedať, prezradí nás reč tela
25. 2. 2018 | Zuzana

Niekedy nemusíme ani nič povedať, prezradí nás reč tela

Ako stojíme, chodíme, sedíme, podávame ruku, kam sa dívame, aký tón hlasu vychádza z našich úst, to všetko zohráva významnú úlohu v tom, ako nás vnímajú ostatní. Poskytujeme im tým cenné informácie, na základe ktorých si o nás urobia predstavu. Zaradia nás do škatuľky, odsúdia, pomenujú a myslia si o nás, že sme takí či onakí. Ale o čom v skutočnosti vypovedá reč nášho tela?

Robíme niečo zle a mali by sme to robiť inak? Nie je s nami niečo v poriadku? Odpoveď znie nie. Reč nášho tela absolútne nič nehovorí o tom, kým sme, čo dokážeme, na čo máme a na čo nie. Jediné, čo sa z reči tela môžeme o danom človeku dozvedieť je momentálny stav jeho emócií. To je dosť podstatná informácia, lebo veľa ľudí tejto téme nerozumie a vysielané signály nevie rozkódovať. Správne pochopenie neverbálnych prejavov vedie k porozumeniu, empatii a uľahčí nám komunikáciu.

Pozoruj, pochop a potom konaj

Pozícia tela, v ktorej sa nachádzame vypovedá o aktuálnej emócii, ktorú cítime.  Takže ak vieme, čo jednotlivé pozície znamenajú, môžme tak lepšie pochopiť vnútorné prežívanie inej osoby a podľa toho prispôsobiť štýl nášho jednania. Ak napríklad niekto dáva svojim postojom najavo strach, je na nás, aby sme zvolili vhodné slová, ktoré mu pomôžu sa uvoľniť a tým bude naša ďalšia konverzácia prebiehať v úplne inom duchu. Povedzme, že uchádzač o zamestnanie je nervózny z pohovoru. Javí známky strachu. Pre personalistu je to signál k tomu, aby kandidátovi pomohol byť prirodzený. Na odbúranie trémy, strachu, obáv a nedôvery všeobecne veľmi dobe funguje, keď emóciu daného človeka uznáme a ubezpečíme ho o tom, že cítiť sa tak je normálne a aj my osobne sme už niečo také v živote cítili. Môžete uviesť konkrétny príklad kedy sa Vám to prihodilo.

 pexels-photo-193821_1519588434.jpg

Signály tela

Ohnutý chrbát často znamená nudu, nezáujem, nízke sebavedomie a strach. Keď sa bojíme, tak sa prirodzene krčíme. Naopak rovný a vzpriamený chrbát je známkou odvahy, sily a sebadôvery. Jednoducho zaberáme viac miesta, sme väčší. Keď sa narovnáte, hneď pocítite príval energie a uvedomíte si vlastnú dôležitosť. Ak pri rozhovore dvíhate obočie, čo je vlastne automatická nevedomá reakcia, dávate nepriamo druhému najavo, že neveríte tomu, čo hovorí. Čmárate si na papier, keď sa s niekým rozprávate alebo telefonujete? Znamená to nezáujem o danú tému. Ruky za hlavou signalizujú nadradenosť a dotyčný Vám tým dáva najavo, že s Vami skončil. Môžete si hovoriť už čo chcete, nemáte šancu. V prípade, že Vám niekto niečo hovorí a Vy sa na neho nedívate, vysielate, že Vás obsah jeho reči nezaujíma. Ak sa na Vás niekto usmieva a nezapojí svaly okolo očí, nemyslí to úprimne. Pokyvujete hlavou pri rozhovore? Naznačujete, že Vás to zaujíma a tým predlžujete rozhovor až o tretinu, ak ho chcete ukončiť, kývnite iba raz.

Ilustračné foto: Pexels.com

Zuzana

Ďalšie články od autorky Zuzana

Seriál duchovná numerológia: význam čísla 2
Seriál Duchovná numerológia: význam číslic I.
Syndróm záchranára a túžba pomáhať svetu
Seriál Duchovná numerológia: výpočet numerologickej mriežky
Seriál Duchovná numerológia: Vďaka alchýmii čísiel sa o sebe dozvieme viac
Detox pomocou empsomskej soli zaručene naštartuje váš lymfatický systém
Recepty na domáce iontové nápoje
Vesmír nepočuje, čo si myslíme. Počuje to, ako sa cítime

Ďalšie články na podobné témy

Ublížiť slovom je viac než jednoduché, dávajme si pozor na to, čo ostatným oznamujeme
Začiatok nového roka bez chorobného odkladania vecí
Chcem byť freelancerkou. Kde si nájdem prácu?
Môže byť človek úplne voľný ako vták? Áno, ale nesmie sa báť svojich temných stránok
Prečo ľudia pomáhajú a čo ich k tomu motivuje?
Sebavedomie si môžete vycvičiť
Zbavte sa strachu z budúcnosti a žite na plno
Detailný návod ako sa (konečne) MAŤ RADA

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.