Novoročné oslavy po španielsky
1. 1. 2018 | Evuschka

Novoročné oslavy po španielsky

Možno ste už zažili Vianoce a Silvestra  v inej, južnej krajine. Ak áno tak viete, že je to úplne iné kafé  ako zostať oslavovať doma.  

Napríklad mne blízke španielske novoročné sviatky začínajú už 24. decembra a končia až 6. januára. Pričom prvý deň cyklu osláv je  Štedrý deň. Keďže v Španielsku žije 99 % katolíkov, väčšina rodín sa  pripravuje  na klasickú rodinnú oslavu. Upratovanie domov,  príprava dobrôt, zdobenie domov je súčasť tohto krásneho obdobia rovnako ako u nás .  V deň kedy sa slávi narodenie Krista oslavujú Španieli aj Deň svätých. Spomínajú na všetky tie deti, ktoré Herodes zabil po narodení Mesiáša.  Potom nasleduje slávnosť nového roku.

A ako ho Španieli oslavujú ?

Na rozdiel od Vianoc je príchod Nového roka hlučnejší, možno porovnateľný s našimi oslavami. Ľudia sa   zhromažďujú na uliciach, v baroch, kluboch. Tesne pred polnocou párty dostáva poriadne grády, na uliciach sa tancuje organizujú sa rôzne súťaže a hry. Presne ako u nás o polnoci nesmie chýbať ohňostroj. Rozlieva sa šampanské a všade dokola sa spieva.  

Čo sa definitívne odlišuje od našich osláv je, že masu oslavujúcich rozveseluje dobrovoľník tzv. Olentzera, ktorý na Silvestra v tradičnom španielskom ručne vyrobenom a vyšívanom kostýme s fľašou dobrého vína v ruke rozlieva a rozospieva svoje okolie. Deťom rozdáva darčeky, ktoré môžu rozbaliť až ráno.

 img-8358_1514801420.jpg

Prespať polnoc  - kuriózna oslava

Je taká dedina v západnom Španielsku , ktorá má dosť netradičný novoročný zvyk. Celá dedina naštartuje Nový rok netradičným zvykom – Silvestra prespí a oslavuje ho už na poludnie. Celá dedina Villar de Corneja teda približne 50 ľudí a návštevníkov oslavuje už 12 hodín vopred.

Dôvod je dosť prozaický, priemerný vek dedinčanov, predstavuje 75 rokov. V tejto horami obklopenej dedinke prebiehajú oslavy už od roku 2004 . Možno tip na oslavy konca roka pre tých z vás, ktorý vyhľadávate totálny silvestrovský kľud .

Keď oslavy skončia, treba vykročiť do Nového roka sviežo, zdravo  a možno aj s troškou odvahy. Rôzne komunity ktoré tu žijú, teda najmä na pobreží Španielska sa necítite ako cudzinec, je tu nemecká, holandská, anglická, slovenská ale aj španielska komunita. ;) A prvého januára sa na pláži stretne mix týchto komunít aby  spolu skočili  do mora. Na tom by nebolo nič divné ak by ste sa nachádzali v tom čase napríklad v Karibiku, alebo v Indickom oceáne. Ale stredozemné more v týchto dňoch dosahuje teplotu maximálne 12 stupňov, brrrr. Euforický spoločný skok do vody pritom nie je vôbec negatívnym zážitkom, práve naopak. Avšak po vylezení z nej z vlastných skúseností doporučujem dopriať si dobrú štvrťhodinu pod horúcou sprchou alebo vo vani ;)

 img-8172_1514801723.jpg

Vykročte tou správnou nohou, robte všetko správne a zostaňte nádherné! Želám veľa zdravia v Novom roku.

Ilustračné foto: osobný archív

Ďalšie články od autora Evuschka

Vianoce v Španielsku
Staňte sa konečne milionárkou
Robte len to, čo vás baví
Neklikajte, zarábajte
Ako ne/zarábať na internete
Mikropráca, alebo práca z obývačky
Dobrovoľní, digitálni nomádi, alebo sedím si na pláži a zarábam aj po 40-ke
Pozvanie na letné tvorenie, kurzy pre malých aj veľkých

Ďalšie články na podobné témy

Vianoce vedia byť aj čarovné a plné magických rituálov. Poďme v tento sviatočný čas trochu čarovať.
Ako prežiť Vianoce v pokoji, aj keď ich nemám rada
Vianoce v Španielsku
Vianočné nákupy na poslednú chvíľu. Ako na to?
Sama na Vianoce - ako prežiť sviatky pokoja aj keď ste sama
Sviatočné raňajky bez výčitiek – 3 super recepty, ktoré musíte tento rok vyskúšať aj vy
Sviatkové problémy s pleťou. Čo hrozí a ako s nimi zatočiť?
5 seriálov na dlhé zimné večery