Láska v rodine: o pohodených ponožkách a kyslíkovej maske
28. 2. 2019 | Katarína

Láska v rodine: o pohodených ponožkách a kyslíkovej maske

Túto krásnu tému otvorila nádherna.sk minulý týždeň a mnohé z vás sa do nej zapojili. A tak mi nedalo a zamyslela som sa nad láskou v rodine aj ja.

Láska v rodine je o vzťahu s partnerom. Je to ten okamih, keď sa ráno zobudíte a ste ešte viac zamilovaná, ako deň pred tým. Ale hlavne je to, keď pozbierate zo zeme ponožky, odložíte do umývačky šálku, ktorá pristála na nej namiesto v nej a zavesíte mu bundu, ktorú si vytrvalo vešia na stoličku a nie na vešiak pri vchode. A keď to urobíte tisíckrát za sebou, tak sa možno naštvete, ale nie je to koniec sveta. Lebo ho milujete napriek jeho nedostatkom, nie kvôli ním. Lebo ho milujete za to, že vám ukáže krásu, tam kde ste ju vy prehliadli. Spomalí vás vtedy, keď sa nezmyselne ponáhľate. Rozosmeje vás, keď riešite logistiku rozvozu detí. Napĺňa vás každý deň natoľko, že ponožky na zemi sú banalita (aj keď otravná :)).

Nielen o deťoch

Láska v rodine je o vzťahu s deťmi. Táto láska je bezpodmienečná. Ale musí byť o vašich ratolestiach, nie o vás. Bez ohľadu na to aké majú známky, koľko rukavíc už tento rok stratili, že si opäť raz zabudli vrecko s telesnou, že zapli počítač aj napriek zákazu alebo že opäť kvôli ním ráno meškáte. Je to tá chvíľka, keď vám nastavia zrkadlo a bezprostredne, spontánne vám ukážu, čo je v živote dôležité. A robia to pravidelne a prirodzene, takže ak si to nevšímate, tak je to vlastne len vaša vlastná škoda. Oni vás milujú bez ohľadu na to, koľko chýb urobíte a zaslúžia si od vás rovnakú úctu. A keďže mám synov, tak v mojom prípade, je to aj o tom, že ich naučím nenechávať ponožky na zemi.

r-mouton-photographie-744427-unsplash_1551349465.jpg

A nielen o rodičoch

Láska v rodine je o vzťahu s rodičmi. Mám šťastie, že moji ma podporovali celý život. Aj keď som ich možno sklamala alebo nemilo prekvapila. Stáli za mnou. Dodnes za mnou stoja, aj keď nerozumejú mojim rozhodnutiam. Získala som tak od nich základ, na ktorom sa mi už ľahko stavia. Vzťah s rodičmi je aj o tom, že akceptujeme, keď nastane čas, že budú oni potrebovať nás. A darujeme im ten čas s trpezlivosťou, ktorú kedysi oni venovali nám. Lebo starnutie má svoje úskalia, ale určite ich nie je viac ako tých, čo má rodičovstvo. Takže treba si vždy pamätať koľkokrát vám oni utreli zadok alebo stokrát opakovali, čo máte urobiť.

Láska k sebe

Láska v rodine však určite vychádza z lásky k sebe samej. Ja sa tomu ešte učím, lebo veď nemôžem byť sebecká (sama som teraz prekrútila zrak). Ale často si musím pripomenúť pravidlo leteckých spoločností, že kyslíkovú masku treba najprv natiahnuť sebe, až potom ostatným. Logicky by ste nikomu nepomohli, ak by vám doslova došiel dych. A tak sa nadýchnite, dámy, a venujte si trochu luxusnej pozornosti, aby ste ju mohli rozdávať ďalej.

Ilustračné foto: unsplash.com

Katarína

Som autorkou úspešného románu Gamblerky. Písanie je mojou vášňou - náplňou a relaxáciou zároveň. Ukážky mojej tvorby si môžete prečítať na www.katarinamayer.sk.

Ďalšie články od autorky Katarína

Môže byť hnev liečivý?
Bratislava zahalená do tajomstva a napätia: Jedinečný projekt, ktorý môžete podporiť aj vy
Ponaučenie z letmého bozku
Blahobyt: mať či byť?
Jarná únava, zaslúžený oddych a žeriav
Sila nášho hlasu: započúvajte sa
Hybná sila vesmíru
Zrkadielko, zrkadielko povedz mi kto som

Ďalšie články na podobné témy

Otázky, ktoré posunú váš vzťah ďalej
Láska a iné závislosti
Partner mi nedokáže povedať, že ma ľúbi. Čo sa za tým skrýva?
Odkiaľ vlastne prišiel Valentín?
Príležitosť k romantike aj ľahká cesta k erotike. A čo budete robiť na Valentína Vy?
Užite si február naplno nielen na Valentína!
Ľudia nám vraj nastavujú zrkadlo. Ale čo keď sa v ňom nevidím?
Zoznamky (nie)len pre osamelé

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.