Objavili ste už CELÝ svoj klitoris? Veda ho preskúmala len nedávno!
11. 3. 2019 | Redakcia

Objavili ste už CELÝ svoj klitoris? Veda ho preskúmala len nedávno!

Nakoľko poznáte svoje najintímnejšie partie? Áno, našou otázkou mierime presne tam! Na váš klitoris. Prečo? Pretože ho zrejme poznáte lepšie než mnohí študovaní doktori. Šokovali sme vás? Toto ste o svojom klitorise doteraz možno nevedeli a rovnako váš doktor!

Učebnice anatómie až do dnešných dní ignorujú jeden z mimoriadne dôležitých ženských orgánov – klitoris. Keď v roku 1998 austrálska urologička Helen O´Connell odhalila svetu svoj výskum klitorisu, ostali v šoku nielen mnohé ženy. Ako to, že ani odborná verejnosť netušila o skutočnej veľkosti a umiestnení tohto orgánu v tele?

Fakt ho muži ignorujú?

Aby sme nebrali mužom kredit, pravdou je, že anatómovia o klitorise vedeli a správne ho v minulosti aj popísali, napríklad už v polovici 16. storočia istý Gabriele Falloppio a v nasledujúcom storočí anatomista Regnier de Graaf, avšak ich výskum moderná veda ignorovala a správny popis tohto orgánu sa do učebníc nedostal. Asi vás neprekvapí, že mužské telo bolo anatomicky preskúmané, popísané a zverejnené do najmenších detailov, ženský klitoris je však aj v dnešných moderných učebniciach anatómie stále len malý nevýznamný „gombíček“ nad močovou trubicou. 

Ako sa však po výskume Helen O´Connellovej ukázalo, ide o omnoho väčší orgán, než veda pripúšťala. Má vonkajšiu časť, ktorú môžete pozorovať aj voľným okom a niekoľkonásobne väčšiu vnútornú časť, ktorá vedie smerom k pošve. Práve doktorka O´Connellová vytvorila prvú mapu aj s popisom nervových zakončení v klitorise. Ženský klitoris má dvoj až trojnásobne viac nervových zakončení v porovnaní s penisom. 

gabriel-matula-300172-unsplash_1552257463.jpg

To všetko bol len začiatok

V roku 2005 prišlo k ďalšiemu objavu, a to že klitoris ako orgán pokračuje za vaginálnu stenu. O ďalšie štyri roky sa podarilo ultrazvukom preskúmať stimulovaný klitoris. Trojročný výskum nakoniec dokázal, že to, čo sa v minulosti považovalo za vaginálny orgazmus je vlastne vnútorný klitorálny orgazmus. 

Napriek tomu, že teraz už aj veda potvrdila, že ženský orgán rozkoše je minimálne rovnako veľký ako ten mužský, a navyše omnoho citlivejší, najsilnejšiu reakciu to prinieslo vo svete výrobcov sexuálnych pomôcok, ktoré sa zameriavajú na lepšiu stimuláciu klitorisu v celom jeho rozsahu. 

Ilustračné foto: unsplash.com

Redakcia

Tento článok pre vás pripravila naša redakcia. :) 

Ďalšie články od autorky Redakcia

Najlepšie tipy ako zvýšiť libido- už ste ich skúsili?
Otestujte sa: 3 otázky a spoznáte či spolu vydržíte naveky
Navštívili sme ženský kruh: ako sa nám páčilo?
Čo vám hovorí vagína: jej odkaz vás prekvapí!
Stres v práci: veda radí jogu
Aj toto je nevera?! Áno, má novú podobu
Nedeľné čítanie s Nádherná.sk
Pomoc! Ako opustiť toxický vzťah?

Ďalšie články na podobné témy

Poznáte svoje dva orgazmické body?
Na rovinu: ako si zlepšiť sexuálny život?
Najlepšie tipy ako zvýšiť libido- už ste ich skúsili?
Nájdi samú seba a uži si svoje telo!
Keď to v posteli nefunguje: viete kam treba partnera poslať?
Existuje ideálny počet sexuálnych partnerov?
Čo vám hovorí vagína: jej odkaz vás prekvapí!
Aj toto je nevera?! Áno, má novú podobu

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.