Očkovanie ako postrach detí? Vyhnite sa strachu z injekcií
27. 11. 2022 | PR Servis

Očkovanie ako postrach detí? Vyhnite sa strachu z injekcií

Na zdraví dieťaťa záleží každému rodičovi. Častokrát však musíme organizmus podporiť očkovaním, vďaka ktorému nadobudne dieťa imunitu voči nebezpečným chorobám. Očkovanie nepatrí medzi obľúbené detské aktivity, hlavne kvôli injekciám, ktoré sa možno čoskoro stanú minulosťou.

S rastúcim vekom dieťaťa sa mení nielen jeho organizmus, no rovnako aj jeho vnímanie okolitého sveta. Dieťa sa učí spájať  svoje zážitky s emóciami, ktoré v danú chvíľu prežíva. V mnohým prípadoch to platí dvojnásobne, predovšetkým ak sa zážitok nesie v negatívnom duchu. Očkovanie, aj napriek jeho kľúčovým benefitom, nie je príjemným zákrokom, ktorý zvykne vyvolávať odpor, strach a dokonca – aj fóbiu.

Bodnutie od včely

Presný názov strachu z ihiel poznáme pod pojmom trypanofóbia. Definujeme ju ako iracionálny, intenzívny a vytrvalý strach z injekcií. Nevzťahuje sa len na deti ale trpia ňou aj dospelí, ktorí sa držia od ihiel čo najďalej. Pre celkovú ochranu dieťaťa je nutné určité množstvo povinných vakcín, ktoré môžu doplniť aj niektoré dobrovoľné očkovania. Dôležitým faktorom je odbremeniť dieťa od strachu, ktorý ho môže sprevádzať aj počas dospelosti.

Kľúčovou úlohou rodiča je dieťa oboznámiť s celkovým procesom vakcinácie. Pre deti od troch rokov je dôležitá komunikácia. Vysvetlite dieťaťu ako bude celá situácia prebiehať, no vyhnite sa príliš dlhým opisom. Rovnako nehovorte o bezbolestnosti. Dieťa by sa mohlo zľaknúť, čo neskôr môže viesť k zintenzívneniu bolesti. Cieľom je vyvolať u dieťaťa pocit istoty. Ubezpečte ho, že ide len o nutné zlo, ktoré je prospešné pre jeho osobné zdravie.

Pri menších deťoch sa musí nervozite vyhnúť rodič. Deti dokážu vycítiť strach aj stres, preto je nutné zachovať pokoj. Očkovanie by malo prebiehať s pozitívnym naladením na strane pediatra aj rodiča. Zachovajte príjemnú atmosféru a doplňte situáciu obľúbenou hračkou, ktorá neskôr zmierni občas nevyhnutné slzy. Nezabudnite svoje ratolesti odmeniť po prejavenej statočnosti a ďalšie návštevy lekárskej ambulancie budú končiť úsmevom.

Koniec injekcií?

Strachu z ihiel môže čoskoro definitívne odzvoniť. Moderná forma očkovania priniesla nový variant vakcín, ktorý sa už niekoľko rokov využíva v zahraničí. Očkovanie pritom prebieha bez použitia injekcie. Od 3. októbra je podobná vakcína dostupná aj u slovenských pediatrov, ktorí ňou očkujú proti vírusu sezónnej chrípky.

Vakcína využíva komfortný nosový aplikátor, ktorým sa aktívna látka zavádza do oboch nosových dierok. Veľkou výhodou vakcíny je takmer okamžitá účinnosť. Nemusí sa opakovať po kýchaní či smrkaní. Dieťa je počas celého procesu v pokoji a pravidelne dýcha. Aktívna látka obsahuje oslabený vírus, ktorý nedokáže spôsobiť žiadne príznaky ochorenia. Stimuluje imunitný systém dieťaťa na výrobu protilátok, ktoré neskôr využije v boji proti plnohodnotným vírusom.

„Chrípka sa šíri cez dýchacie cesty a bránou vstupu je práve nosová dutina. Podaním oslabeného vírusu chrípky, v podobe spreja na povrch nosovej sliznice, napodobňuje prirodzený vstup infekcie do organizmu. Očkovanie navodzuje efektívnu imunitnú ochranu, ktorá trvá niekoľko mesiacov na preklenutie chrípkovej sezóny. Preto je vhodné  dieťa očkovať v októbri a novembri, teda na jej začiatku,“ informuje doc. MUDr. Mgr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, Dott.Ric., MHA.

„Ak sa dieťa očkuje prvýkrát a má menej ako 9 rokov, je potrebné podať dve dávky vakcíny s odstupom 4 týždňov. Následne sa dieťa očkuje len jednou dávkou. Aktuálne máme vakcínu k dispozícii druhý rok. Ako pediatri, tak aj rodičia sa s touto formou očkovania postupne zoznamujú. Určite je vhodné zvýšiť zaočkovanosť proti chrípke u detí a práve na to slúži tento efektívny spôsob.“

Očkovanie je určené deťom vo veku od 24 mesiacov – 18 rokov, pričom sa najviac odporúča očkovanie pre deti do 9 rokov. Štúdie dokazujú, že deti v tomto veku patria medzi najväčších prenášačov vírusu. V prípade chrípky typu A ju dokážu bezpríznakovo šíriť aj viac ako 8 dní. Vírus tak môžu šíriť medzi ohrozené skupiny, ku ktorým patria tehotné ženy, dospelí nad 50 rokov, seniori a chronicky chorí pacienti.

Overené skúsenosťami

Pokrokové vakcíny boli dlhodobo testované v zahraničí. V prípade britských ostrovov sa vakcína teší vysokej obľube. Každoročne sa ňou na území Anglicka zaočkujú proti chrípke až 3 000 000 detí. Komfortný spôsob očkovania je veľkou inováciou vo svete modernej medicíny, s ktorou sa stretávame stále častejšie. Svitá na koniec éry ihiel? Na odpoveď si budeme musieť ešte chvíľu počkať.   

 

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autorky PR Servis

Chcete zaujať svadobným oznámením? Skúste tieto prevedenia
Vypnite „online mode“ hodinu pred spaním
Pánske šľapky môžu byť aj štýlové! Toto by ste o nich mali vedieť
Zabráňte vzniku vrások
Pociťujete únavu? Berte ju ako impulz k životnej zmene!
Pánske tenisky – doplnok k športovému i kancelárskemu outfitu
Luxusné sedačky do moderne aj klasicky zariadeného bývania
Tipy na dokonalú starostlivosť o nechty v každom ročnom období

Ďalšie články na podobné témy

Keď koža Vášho bábätka volá o pomoc
S.O.S. pre mamičky – čo vám o dojčení možno nepovedali...
Jesenné tipy na posilnenie imunity
Chcete začať cvičiť? Pridajte sa k týmto ženám!
Fantastický zelený smoothie Dity von Teese
Bojujú so syndrómom náhleho úmrtia dojčiat. Aj váš hlas zaváži!
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie VII
Letné horúčavy. Rodičia, na toto si dajte pozor!