Online testy osobnosti: Prečo sú také obľúbené?
6. 4. 2019 | Gabriela

Online testy osobnosti: Prečo sú také obľúbené?

Napriek tomu, že so sebou žijeme celý život, často sa dosť dobre nepoznáme. A väčšinou ani nerozumieme tomu, čo robíme alebo ako sa cítime! A potom hľadáme niekoho, kto by nám pomohol zorientovať sa vo vlastnom “vnútornom svete”. Prečo vlastne?!

Často sa obraciame na psychológov, psychoterapeutov, koučov či dokonca ľudových liečiteľov a guru. Niektorí z nás radšej uprednostnia niečo úplne iné - online testovanie v súkromí svojich domovov, bez nutnosti zdôveriť sa úplne neznámej osobe.  A to všetko kvôli túžbe lepšie porozumieť a pochopiť samého seba a možno aj druhých. A možno je príčina aj v niečom úplne inom. 

Čo sa skrýva za tým, že sa potrebujeme “testovať” a prečo  vyžadujeme od iných, aby nám povedali, akí sme?

Psychologička Pamela Rutledge, riaditeľka výskumného centra pre Media Psychology Research Center na Graduate Univerzite, tvrdí, že napriek mnohým súčasným poznatkom sa ľudia príliš nepoznajú. Sú sami pre seba veľkým tajomstvom. Rovnako aj druhí sú pre nich obrovskou záhadou. 

Ľudia sú tiež prirodzene zvedaví a chcú získať náhľad na to, kto sú v skutočnosti. Často potrebujú potvrdiť svoje kvality alebo ich nejako kvantifikovať. Dokonca sa potrebou “sebatestovania” zaoberala štúdia v 90. rokoch minulého storočia. Bola uverejnená v časopise Journal of Personality and Social Psychology. Štúdia poukázala na tri hlavné dôvody sebahodnotenia: sebahodnotenie (snaha o presné poznanie seba samého), sebaposilnenie (snaha o priaznivé sebapoznanie) a sebaoverenie (snaha o veľmi presné sebapoznanie). Našli ste sa aj vy v niektorom z nich? 

Túžba po seba-analýze sa vyskytuje už veľmi dlho a nie je odrazom moderného spôsobu života. Siaha do obdobia ešte pred Sokratom v starovekom Grécku. Už Platón, skúmal spôsoby psychometrických meraní. Prvú najstaršiu typológiu osobnosti zostavili Hippokrates a Galen. Obaja sa snažili o určitú klasifikáciu temperamentov, ktoré mali vysvetliť individuálne rozdiely medzi ľuďmi. Použili na to 4 telesné tekutiny, ktoré podľa nich ovplyvňovali ľudské vlastnosti a správanie. Konkrétne sangvinik (krv), cholerik (žlč), melancholik (čierna žlč) a flegmatik (hlien). 

Je pravdepodobné, že ste s uvedeným rozdelením stretli aj vy. Používa sa totiž dodnes. Odvtedy sa psychológia výrazne posunula a zdokonaľuje dodnes. V súčasnosti existuje 7 základných teoretických pohľadov na osobnosť človeka a neustále pribúdajú. Čo svedčí o potrebe lepšie pochopiť a presnejšie spoznať človeka. 

 maid-milinkic-610252-unsplash_1554491478.jpg

Pôvodný cieľ väčšiny psychometrických testov bolo lepšie stanovenie diagnózy a následnej liečby duševných ochorení, prípadne posúdenie osobnosti človeka pre potreby získania zamestnania a možnosti vzdelávania. 

V súčasnosti poznáme objektívne, projektívne testy osobnosti a sebaposudzovacie dotazníky. Všetky majú svoje výhody aj nevýhody. Preto pre formulovanie objektívneho záveru psychologického vyšetrenia je potrebné vziať do úvahy výsledky viacerých metód.  Testy osobnosti, ktoré sa vykonávajú online patria väčšinou k sebaposudzovacím dotazníkom, v ktorých jednotlivci hodnotia sami seba. A vyberajú odpovede, ktoré sa k nim najviac hodia. Preto výsledky testovania závisia aj od schopnosti introspekcie (sebapoznania) daného človeka a tiež sa dajú vyplniť sociálne žiaducim spôsobom. 

Často bežne dostupné testy nespĺňajú náročné kritéria validity, reliability a štandardizácie, na rozdiel od tých bežne používaných v odbornej praxi. Preto buďte pri ich používaní obozretní a berte výsledky s nadhľadom. Samozrejme existujú moderné spôsoby online testovania za účelom výberu zamestnancov, ktoré sú kvalitné. Ale za tie sa väčšinou platí a stoja za nimi výskum a spoločnosti, ktoré ich predávajú. 

Do akej miery sú výsledky online sebaposudzovacích testov osobnosti spoľahlivé?

Okrem vyššie spomínaných dôvodov je hlavnou nevýhodou dotazníkov bežne dostupných na internete: nižšia miera spoľahlivosti, ťažkosti z overením ich zdrojov, široká a niekedy aj nepresná kategorizácia ľudí do určitého typu osobnosti. Čím môže dôjsť k skresleniu.  

Preto myslite na to, že ak máte túžbu otestovať sa online, buďte opatrní. Osobnosť človeka je často oveľa komplexnejšia a zložitejšia, aby ju dokázal zachytiť takýto jednoduchý a jediný spôsob testu. Na druhej strane vám môžu tieto dotazníky poskytnúť podnety k hlbšiemu sebapoznaniu, sebareflexii, poukázať na vaše silné stránky či rozvojové oblasti. Aby ste napokon lepšie porozumeli sami sebe. 

Ilustračné fotografie: unsplash.com

Gabriela

Písanie je pre mňa relax a sebarealizácia popri každodennej práci psychológa a matky na plný úväzok. Vtedy sa môžem “skryť” za počítať a nič neriešiť.

Ďalšie články od autora Gabriela

Aj vy ste naleteli? Superpotraviny vám nezaručia zdravší a dlhší život
Kolagénom vyriešite mnoho problémov
Prečo neplatí jednoduché: Mysli pozitívne?!
8 tipov ako sa zbaviť kíl bez zbytočného trápenia
Ako na strašiaka s názvom strie?
Cvičenie neformuje len telo: TOTO bude bonus navyše!
Skvelé recepty na domácu horúcu čokoládu. A zima nemá šancu!
Novoročné ciele: Ako si ich nastaviť a konečne nezlyhať!

Ďalšie články na podobné témy

Vybrali by ste sa na Mount Everest v lodičkách?
Štyri mýty o empatii
Pýtali sme sa mužov: Aká by mala byť ideálna žena?
Návrat do zamestnania po rodičovskej dovolenke - ako sa s ním vysporiadať?
Otvorte sa možnostiam
Dve presvedčenia, ktoré už nám neposlúžia
Single ženy dnešnej doby
Mikropráca, alebo práca z obývačky