Opýtaj sa mamy... objavíš samú seba!
22. 3. 2019 | Andrea

Opýtaj sa mamy... objavíš samú seba!

Toto je viac než len príbeh jednej ženy a jej (smrteľne chorej) mamy. Je totiž príbehom každej z nás a preto oslovil už milióny rodín po celom svete. Prečo? Neraz musí prísť zlomová chvíľa v našom živote, aby sme ocenili blízkosť najbližšej osoby, ktorá nám vždy stála po boku. Skúste zaloviť v pamäti, čo všetko o svojej mame (ne)viete a aké otázky ste jej nikdy nepoložili? Toto môže byť aj váš príbeh...

Keď sa začala Elma van Vliet pýtať svojej mamy na jej život, ostala veľmi prekvapená. Až keď jej mame diagnostikovali nevyliečiteľnú chorobu, pocítila Elma potrebu opýtať sa svojej mamy na mnohé veci. Všetky ich spoločné rozhovory sa vždy točili okolo Elmy – a ona s prekvapením zistila, že toho o svojej mame mnohé nevie. 

Kniha zaplnená srdcom

A tak sa začala pýtať na jej detstvo, pubertu, vzťahy i spomienky. Uhádli ste, pomaly sa začal rodiť nápad na knihu. Lenže akú? Kto bude čítať knihu o živote mamy Elmy van Vliet? Nie každý v jej okolí chápal, prečo sa rozhodla vydať prázdnu knihu – knihu, ktorú si každá čitateľka, dcéra či matka vyplnia podľa seba. 

Aj keď niektorí o projekte „Mama, povedz mi“ pochybovali, milión predaných výtlačkov v Európe vypovedá o opaku. Myšlienka sadnúť si, možno prvý raz v živote, so svojou mamou a porozprávať sa o nej, o jej živote, snoch, túžbach, zážitkoch, i rozhodnutiach a spomienkach oslovila celosvetovo milióny rodín. Dala im možnosť a akúsi vodiacu niť pomocou ktorej môžu uchovať to najvzácnejšie, čo spoločne majú. 

Tisícky žien vyplnili túto knihu plnú otázok pre svoje dcéry, mnohé dcéry ich kúpili pre svoje mamy. Spoločne objavujú veci, ktoré mohli ostať navždy zabudnuté. A to by bola veľká škoda!

joanna-kosinska-44214-unsplash_1553203982.jpg

Pýtajte sa, čo najskôr!

Pretože keď jedného dňa o svoju mamu prídete, vynorí sa mnoho otázok, na ktoré už žiadne odpovede nedostanete a prázdnotu, ktorú pocítite nebude možné zaplniť. Posaďte sa čo najskôr a porozprávajte sa so svojou mamou, alebo pripravte zápisník plný svojich myšlienok a spomienok pre svoje deti. Čo poviete, pomohla by vám takáto kniha pochopiť vašu matku i samú seba? 

P.S. Mama Elmy prekvapila všetkých lekárov a so svojou vážnou diagnózou žila ďalších 14 rokov. 

Ilustračné foto: unsplash.com

Andrea

Písanie ma napĺňa a baví doslova od detstva.  Písala som pre printové média a po dlhé roky aj pre viaceré online redakcie. Vždy ma poteší, ak môžem čitateľovi ukázať iný pohľad na vec, ak mu poskytnem možnosť zamyslieť sa či objaviť niečo nové. 

Ďalšie články od autorky Andrea

Lotosové anjelské karty: novinka, ktorá sa zahrá s vašou intuíciou
Chcete schudnúť? Pridajte tieto príjemné veci!

Ďalšie články na podobné témy

Ponaučenie z letmého bozku
Navštívili sme ženský kruh: ako sa nám páčilo?
Ako neprísť o spoločné zážitky počas pandémie?
More šťastia: kvapka po kvapke
Ako sa zoznámiť s mužom po 35ke
Láska v rodine: o pohodených ponožkách a kyslíkovej maske
Prečo je také ťažké nájsť DOBRÝCH priateľov?
Nenápadné signály, ktoré zahubia vzťah