Oslabená imunita: Ako sa vyhnúť neželaným problémom?
17. 1. 2022 | PR Servis

Oslabená imunita: Ako sa vyhnúť neželaným problémom?

Niekedy môžeme robiť maximum pre svoje telo. Zdravo sa stravovať, cvičiť, nevynechávať preventívne prehliadky a aj tak sa tá nešťastná viróza či baktéria na nás nalepí. Netreba zúfať, návod na stopercentnú imunitu neexistuje. Imunita je individuálnou záležitosťou každého z nás. Žijeme v dobe, ktorá si na nás pravidelne pripraví hneď niekoľko viróz, a preto sa musíme mať na pozore.  Dôkladná hygiena a zodpovedné správanie sa k sebe a  aj k svojmu okoliu sú základom

Keď je imunita oslabená

Oslabená imunita má hneď niekoľko príznakov, zároveň ale platí, že sa u každého prejavuje individuálne. V praxi rozoznávame fyzickú únavu (svaly, kĺby), nekoncentrovanosť, bolesť hlavy, neschopnosť sústrediť sa, psychické problémy, celý zástup vírusových a bakteriálnych ochorení a problémov s nimi súvisiacich. Konkrétne máme na mysli napr. bežnú virózu, nádchu, zápal hrdla či močového mechúra až po závažnejšie pľúcne problémy. Pokojne sa dá povedať, že  na nás na každom rohu číha nejaký problém. Problém, ktorý keď sa „usídli“ v organizme, máme čo robiť, aby sme sa ho zbavili.

Ako však zabrániť oslabovaniu imunity?  

Imunitu si buduje náš organizmus celý život. Pre telo je najprirodzenejší spôsob budovania imunity dostatok pohybu, spánku a slnečných lúčov. Alfou a omegou každého z nás je zostať zdravým počas celého roka. Ako to dosiahnuť? Dobrou radou je využiť každú možnú chvíľu na pohyb.  Napríklad cvičenie počas prestávok v práci. Ak na to práve nie je priestor, pomôže aj krátka prechádzka, prešľapovanie z nohy na nohu na spôsob pochodovania alebo ponaťahovanie si stuhnutého svalstva a končatín.

Namiesto dopravných prostriedkov je dobré ísť do práce či školy pešo. Ak to vo väčšej časti nejde, nedostatok pohybu dorovnáme cvičením ráno a večer. Nutné je však dodať, že ani prílišná fyzická aktivita nie je to zdravá , skôr naopak, je jedným z faktorov, ktorý nabúra obranyschopnosť nášho organizmu. Ideálne sú najmä prechádzky na slnku, 30-45-minútová rýchla chôdza urobí organizmu dobre.

Rovnako dôležitý je spánok. Telo sa jednoducho potrebuje zregenerovať. Ak je organizmus oddýchnutý, lepšie sa dokáže „popasovať“ s nástrahami v podobe zdravotných problémov. Dospelý človek by mal spať 7-9 hodín, ľuďom nad 65 rokov postačí „leňošiť“ aj o hodinu menej.

Pestrá strava je rovnako dôležitá, keď sa snažíme zabrániť oslabovaniu imunity. To isté platí pre pitný režim.  Aj tu platí, že pri každom človeku je to individuálne, niekoľko zásad je ale dobré dodržiavať. Naučme sa teda jesť 4-6x denne a to v menších porciách, pričom treba dbať na to, aby strava bola čo najpestrejšia. Dôležitým faktorom je dodržiavanie pitného režimu – voda je najlepšia, konkurujú aj nesladené bylinkové čaje. Určite do svojho jedálnička nezabudnime zaradiť potraviny bohaté na vlákninu, teda zeleninu, ovocie, strukoviny, celozrnné výrobky, ďalej bielkoviny (kuracie či morčacie prsia, vajcia, tofu, sója) či komplexné sacharidy (zemiaky, bezvaječné cestoviny, ryža). Na opačnej strane potom je dobré obmedziť príjem jednoduchých cukrov – sladené nápoje, všeobecne sladkosti, a rovnako tak je dobré odsunúť na perifériu tuky s nasýtenými mastnými kyselinami, čo v praxi znamená povedať nie slanine, smotane, údeným výrobkom, škvarkom a pod.

Na imunitu výrazne vplýva aj stres, nepohoda či zlé psychické rozpoloženie. Snažme sa preto k životu a povinnostiam pristupovať optimisticky, zbytočne sa nestresovať, naučiť sa správne vyhodnocovať veci – čo je dôležité, čoho menej alebo čomu naopak venovať energiu. Na znovu získanie pozitívnej nálady dobre pôsobí športová aktivita či prechádzka v prírode.

Vitamínmi proti oslabenej imunite

Organizmus sa časom mení u každého človeka. Kým v mladosti funguje ako hodinky, s pribúdajúcimi rokmi sa jeho činnosť spomaľuje. Samozrejme, ovplyvňujú ho i ďalšie faktory, najmä životný štýl; no prekvapivo k nim patrí aj hladina vitamínu C a zinku v tele.

Vitamín C prispieva k udržaniu normálnej funkcii imunitného systému, tvorby kolagénu, funkcii nervovej činnosti ako aj ochrana proti oxidačnému stresu. Zinok je dôležitým stopovým prvkom, ktorý sa podieľa na metabolizme makroživín, sacharidov, bielkovín, mastných kyselín a nachádza sa takmer vo všetkých orgánoch. Okrem osvedčených citrusov ho možno nájsť aj v potravinách ako čili papričky, kel, brokolica, jablko, hruška, v exotickom ovocí či zelenej paprike. Ani dôsledne zostavený jedálniček s dostatok céčka nemusí telu zabezpečiť potrebnú dávku. Vhodným spôsobom tak môže byť výživový doplnok (napríklad MaxiVita Vitamín C + Zinok), ktorý obsahuje prírodný komplex vitamínu C a zinku. Spomínané látky sa totiž významne  podieľajú na funkcii imunitného systému. Sú nevyhnutné na udržanie dobrého zdravotného stavu ako imunity tak aj celého organizmu. A v neposlednom rade prispievajú k zníženiu miery únavy a vyčerpania, normálnej činnosti svalov a nervovej sústavy.

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autorky PR Servis

Ako na starostlivosť o pleť na jeseň?
Naozaj ženy nevedia grilovať alebo sa len muži predvádzajú?
Ako zapôsobiť: Prvé rande pod holým nebom
Dámske čižmy- symbol topánkovej jesene
Jesenné trendy kabeliek v roku 2023
Bielenie zubov: Urob si sám alebo navštíviť odborníka?
Outfity na pláž: čo si obliecť a ako zažiariť
Spirulina a jej efektívne účinky na organizmus

Ďalšie články na podobné témy

Nadbytok či nedostatok? Ako viem, že mám zinku tak akurát
Ako si posilniť imunitu? Máme pre vás pár tipov
Na čo všetko sa hodí Imunoglukan
Škola volá, skúšaná bude aj imunita. Vedci radia ako sa dá vyhnúť častým OČR
Céčko nie je žiadne béčko
Návrat do kolektívu je rizikový
Tabletka od bolesti hlavy? Skúste najskôr magnézium
Tehotenstvo a (ne)dostatok zinku