Otvorte sa možnostiam
19. 12. 2015 | Bohumila

Otvorte sa možnostiam

Vysnívali ste si dokonalé podnikanie. Určili ste si cieľe, stanovili prvé kroky, urobili si finančnú analýzu, spustili webovú stránku. Stali ste sa on-line ponikateľkou. S novými úlohami a výzvami však prichádzajú aj pochybnosti. Rozhodla som sa správne? Idem správnou cestou? Dokážem dostatočne zarobiť? Mám na to vôbec? Ak ste predtým nikdy  nepodnikali a dôverovali ste istote klasického zamestnania, vtedy môžu byť tieto vaše pocity ešte intenzívnejšie. Doslova vás môžu paralyzovať.

Práve nedostatok istoty sa však stáva hybnou silou vo vašom podnikaní. Nemusíte mať dokonalý plán, nemusíte vo vašom vnútri bezpodmienečne veriť, že na to máte, stačí keď budete otvorená a vnímavá. Keď sa rozhodnete, a budete ochotná urobiť pre to čokoľvek, riešenia sa vždy nájdu. Často prídu z nečakaných zdrojov a nečakanou formou. Keď som pripravovala tento článok a mala som ho len v hlave, stretla som v meste jednu známu, ktorá prevádzkuje e-shop so zdravou výživou.

Dali sme sa do reči, čo máme nové a ako sa nám darí a nepovažujem za náhodu, že mi začala rozprávať, ako sama pre seba deklaruje svoje vízie a ciele, uisťuje sa v nich, ale ich formu a cestu k nim už necháva otvorenú. Vravela, že vždy sa k nej dostanú tie správne informácie, tí správni  ľudia, či optimálne zdroje. Na konci nášho krátkeho, ale plodného rozhovoru som  jej poďakovala s tým, že práve aj ona je odpoveďou na môj úmysel písať o tejto téme. Stále som totiž v kútiku  duše pochybovala,  či je to vhodná téma a či to funguje.

Z jej skúseností som  pochopila ešte jedno zaujímavé posolstvo – na nič netreba tlačiť. Všetko by vám  malo ísť hladko a s radosťou.  Ak pri niektorej činnosti cítite napätie, prípadne sa vám nedarí (napríklad neviete sa opakovane dovolať kompetentnej osobe), skúste hľadať inú cestu, prípadne túto činnosť na čas odložiť – možno sa práve vtedy otvorí pred vami niečo nové a lepšie. Dovoľte si spoľahnúť sa na vaše vnútorné cítenie a intuíciu (veď treba využiť silné ženské stránky :-) ) a otvorte sa možnostiam,  ktoré prichádzajú, aby vám pomohli naplniť vaše želania.

Otvorila som sa novej možnosti v podnikaní.

Keď som sa stala partnerkou nášho štúdia, bola som  absolútne presvedčená, že mojou úlohou okrem starostlivosti o webovú stránku bude vizážistika a predaj kozmetiky. Po niekoľkých mesiacoch som však pochopila, že „tudy cesta nevede“. Nebol o tieto služby dostatočný záujem, netešilo ma to, cítila som sa pod tlakom. Čo teraz? Nevedela som. Mala som pocit, že nič iné ponúknuť neviem.  Na druhej strane som vedela, že sa nemám vzdávať a vtedy som  doslova „požiadala vesmír“, nech sa mi dostane rady či inšpirácie. 

Moja kolegynka raz povedala, prečo nevediem kurz automatickej kresby, veď to robím toľko rokov a nik o tom nevie... Nemyslela som  si, že to je dobrý nápad, ale povedala som si, že to skúsim. Zverejnila som  na webe prvý termín a – niekto sa prihlásil! Neverila som si, ale išla som do toho. Vnímala som pocity účastníkov,  ich dojmy a komentáre, a v ďalšom kurze som ich zohľadnila. Boli to iní ľudia a s nimi prišli iné nové nápady a tipy. Zasa som si ich vzala k srdcu a pokračovala vo svojej práci. Dnes ponúkam pravidelné skupinové kurzy a navyše individuálne kurzy a konzultácie, pripravujem zaujímavé novinky pre budúci rok, počet záujemcov rastie, kurzy sú mojim nosným produktom a dnes mám konkrétnu víziu, ako v tejto oblasti chcem pokračovať.  Ak by som  sa neotvorila tejto možnosti,  ktovie čo by bolo...

Tento princíp uplatňujem aj pri plánovaní mesačných aktivít a príjmov. Určím si, čo chcem dosiahnuť a koľko zarobiť a „čakám“. V úvodzovkách preto, že nejde o pasívne čakanie - kontaktujem zákazníkov, robím ponuky, vymýšľam nové produkty a podobne. Ale neplánujem presne krok za krokom, ako k tomu prídem. Vždy je to ako hra a to ma na tom baví. Zo začiatku som mala obavy, chcela som mať všetko  dokonale naplánované a pod kontrolou, brala som sa príliš vážne, ale zistila som, že z toho mám najmä stres a nie potešenie.  Teraz robím to najlepšie, čo viem, a očakávam, že to najlepšie aj dostanem. Niekedy je to ťažké, občas príde aj neistota, strach, smútok, ale vždy nakoniec dosiahnem svoje, a to ma uistí, že moja práca má význam a pokračujem  ďalej.

Tento článok som napísala 15. 11. 2013 pre OZ E-Ženy

 Ilustračné foto: Pixabay.com

Ďalšie články od autorky Bohumila

Tajomstvo desiatich cieľov
S úsmevom získaš viac!
Na vlastnej koži: Brazílska depilácia
Ako sa cvičí jóga v Malackách
Miroslava Horňáková: Nerealizovaný sen vždy bude len snom
Zdravý bezlepkový dezert na nedeľu
Martina Valachová: Zaujímavé je, že keď sa pevne rozhodnete a veríte si, tak vám aj vesmír pomôže
Základné zručnosti virtuálnej asistentky

Ďalšie články na podobné témy

Návrat do zamestnania po rodičovskej dovolenke - ako sa s ním vysporiadať?
Koľko stojí výťah do neba?
Dve presvedčenia, ktoré už nám neposlúžia
Dobrovoľní, digitálni nomádi, alebo sedím si na pláži a zarábam aj po 40-ke
Prečo sa ti nedarí? Možno týmito zlozvykmi sama degraduješ svoj biznis
Kde je najlepšie miesto pre prácu freelancera?
Moje veľké pravdivé priznanie ohľadom MLM
Andrea Trávničková: Naučila som sa, že v akomkoľvek rozhodnutí je vždy kus dobra