Patogény v lietadle? Nástrahy letnej dopravy
11. 8. 2022 | PR Servis

Patogény v lietadle? Nástrahy letnej dopravy

Po dvoch rokoch úpadku cestovania sa opäť rozbehol dovolenkový boom. Cesty sú zaplnené autami, vlaky nestíhajú prepravovať cestujúcich a letiská praskajú vo švíkoch. Dovolenková hitparáda však vytvára priestor pre hromadenie neželaných patogénov, ktoré čakajú len na váš dotyk!

Prvé augustové dni sú predzvesťou postupného vrcholenia dovolenkovej sezóny. Zájazdy sa postupne vypredávajú a dovolenkárov stále pribúda.  Je to čas relaxu, kedy chceme konečne vydýchnuť a zbaviť sa ťarchy bežných problémov.  Každá dovolenka pritom začína vždy rovnako – cestou. Počas cesty navštevujeme letiská, vlakové a čerpacie stanice, cez ktorá sa premelie obrovské množstvo nadšených dovolenkárov. Nie je preto žiadnym tajomstvom, že sa práve základne transportu stávajú veľkým laboratóriom, v ktorom číha množstvo nepríjemných patogénov. Práve tie môžu byť hlavnou príčinou nepríjemných dovolenkových skúseností.

ierzchni-limonka-i-mieta-36-szt-72dpi_1660197920.jpg

Vzduchom rýchlo a (ne)bezpečne

Letecká doprava je jednou z najrýchlejších a najpohodlnejších typov dopravy. Svoju obľúbenosť si dokázala udržať aj v rámci posledných dvoch rokov, kde šlo o výrazný prepad oproti roku 2019.  V auguste minulého roku dokázalo letisko M. R. Štefánika vybaviť 115 464 cestujúcich. Tohtoročný august by mal toto číslo jednoznačne prekonať. Vďaka vysokému záujmu o tohtoročné dovolenky sa  však letiská dostali pod výrazný tlak.   Denne sa stretávame so správami, že letiská nestíhajú a pretlak ľudí sa stále zvyšuje. Práve vysoká kumulácia ľudí vedie k množeniu nepríjemných patogénov.

Dostanete sa s nimi do kontaktu v rade na „check -in“, letiskových lavičkách a jednoznačne na toaletách. Práve na obľúbených lavičkách si denne posedí množstvo letiskových návštevníkov. Ruky sa ďalej dostanú do kontaktu so zábradlím na schodoch, ktoré sa používajú pri vstupe do lietadla. Výnimkou nie je ani vaše sedenie v lietadle, ktoré aj napriek pravidelnej dezinfekcii nemusí byť úplne čisté. Za zmienku stojí aj toaleta na palube, ktorú rovnako využíva veľké množstvo pasažierov. Do príručnej batožiny je tak odporúčané pribaliť aj kompaktnú dezinfekciu, ktorá je pre každý prípad poruke.  

bakterialny-gel-50ml-he-m-nek-2022-01_1660197920.jpg

Dobrodružstvo začína za volantom

Lietanie však určité množstvo dovolenkárov z princípu radšej vynechá.  Aj napriek vysokým cenám palív je cestovanie autom stále in. Nachádzame pri ňom určitý pocit slobody, ktorý je hlavne v možnosti voľnej cesty. Znamená to, že zastávky a trasu si volíte vy sami. Kým cestovanie lietadlom slúži ako presun z dobu A do bodu B, autom si viete trasu obohatiť o rôzne miesta, ktoré by ste inak nemali možnosť vidieť.  Automobil je uzavretý priestor, v ktorom budete tráviť čas len s posádkou, ktorú by ste mali dobre poznať. Neznamená to však, že takáto cesta je úplne bezpečná.

Hrozbu predstavujú hlavne návštevy čerpacích staníc. Denne sa na pumpách vystriedajú tisíce vodičov. Nejde pri tom len o dovolenkárov, ale aj vodičov medzinárodnej nákladnej dopravy a miestnych občanov. Jednotlivé pištole na naftu a benzín tak denne prechádzajú množstvom rúk. Vtedy je veľkou výhodou mať pri sebe dezinfekčné obrúsky, ktoré môžu slúžiť ako ochrana a dezinfekcia pri tankovaní. Pištole sa tak vôbec nemusíte dotýkať a použitý obrúsok jednoducho vyhodíte do koša. Toaleta na čerpačkách je podobným príbehom ako na letiskách. Dezinfekcia je dobrou voľbou, no odporúčame aj výber kvalitnejších čerpacích staníc. Tie poznáte aj voľným okom, a to na základe prvého dojmu po príchode.

ttol-antibakterialny-gel-50ml-2022-01_1660197920.jpg

Koľaje komfortu

Vlaková doprava patrí medzi jednu z najobľúbenejších možností dopravy na Slovensku. Každý týždeň sa počet cestujúcich ráta na milióny a viacerí cestujúci nedajú na vlakovú dopravu dopustiť. Človek si môže vychutnať chvíle, ktoré nie sú pri leteckej ani automobilovej doprave možné. Rôzne scenérie a romantické pohľady ideálne doplní káva s dobrou knihou. Cesty na dovolenky sú teda bežnou motiváciou vlakových cestujúcich. Problém je v hustote prepraveného obyvateľstva.

Začína to už na stanici. Využívame tu pravidelne lavičky a posedenia pri občerstvení, či samotnom nástupišti. Vlakové súpravy sú využívané každý deň a platí pri nich podobná výstraha ako na čerpacích staniciach, či letiskách. Patogénne zárodky sa môžu vyskytnúť na všetkých plochách, preto je kombinácia obrúskov a dezinfekčného gélu ideálnou kombináciou. Cestovanie je tak o mnoho bezpečnejšie.

Správna čistota rúk dokáže znížiť riziko rôznych ochorení až o 60%. Mala by tak byť veľkou prioritou počas návštevy každej dovolenkovej destinácie. Pri nej však netreba zabudnúť ani na predmety, ktoré počas cestovania používate. Kľúče, mobil a slnečné okuliare sa bežne dostávajú do kontaktu s vašimi rukami. Preto ich nezabudnite častejšie pretrieť hygienickým obrúskom, ktorý aktívne zapôsobí proti neželaným patogénnym zárodkom. Vaša dovolenka bude tak zážitkom, ktorý nemusia potrápiť žiadne zdravotné problémy. Letné dobrodružstvo sa môže začať.

Príručná dezinfekcia na cesty? Vyskúšajte tú od Dettolu!

Pocit čistých rúk môže byť na cestách len veľmi ťažko udržateľný. Špinavé ruky sa však môžu stať kameňom úrazu vašej cesty, keďže sa pri cestovaní dostávate do styku s povrchmi, ktoré môžu byť domovom nejedného patogénneho zárodku. Dettol Antibakteriálny gél* s biocídnym účinkom po 60 sekundách je ideálnym cestovným parťákom, ktorý ničí 99,9% baktérií a vírusov bez použitia vody. Jeho nelepkavé zloženie zanechá vaše ruky čisté a je dostupný v kompaktnej 50 ml verzii, či už klasický alebo s  harmančekom. Doplniť ho môžete s Dettol Antibakteriálnymi obrúskami na povrchy Limetka a Mäta*, ktoré ničia 99,9% testovaných baktérií a vírusov** a odstraňujú 90% alergénov (prach, srsť, peľ) prítomných na utieranom povrchu. Spolu vytvárajú dvojicu, ktorá priebeh vašej dovolenky rozhodne nepokazí.

Kúpou produktov DETTOL môžete teraz prispieť na dobrú vec. V rámci projektu s názvom O KVAPKU LEPŠÍ DETTOL prispejete v období 1. 9. - 30. 9. 2022 zakúpením každého* produktu značky Dettol sumou 0,10 eur na podporu organizácie - Nadácia Kvapka nádeje v Slovenskej republike, ktorá pomáha chorým deťom. Viac informácií o produktoch značky Dettol nájdete na www.dettol.sk

*Používajte biocídy bezpečným spôsobom. Pred použitím si vždy prečítajte etiketu a informácie o výrobku.

**Escherichia coli, Enterococcus hirae, Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Salmonella enterica sb. Enterice, Listeria monocytogenes, MRSA, Campylobacter jujeni, vírus chrípky.

***Nevzťahuje sa na voľnopredajný liek DETTOL 0,2 % Antiseptický sprej 100 ml.

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Za zatvorenými dverami: Ako vie wellness hotel premeniť teambuilding na nezabudnuteľný zážitok
Vychutnajte si lahodnú šálku filtrovanej kávy - ako na jej prípravu?
Viete, kam sa môžete v zime vybrať za teplom k moru?
Dámske botasky nielen na voľný čas
Spoznaj tvár zamestnávateľa s Work or Not!
Cesta k dokonalej obývačke vedie cez profi interiérové štúdio
Plánujete si kúpiť nový jedálenský stôl a stoličky? Na čo sa zamerať pri výbere?
Kuchynská pracovná doska, ktorá znesie takmer všetko

Ďalšie články na podobné témy

Martin Kollár zo Château Rúbaň: Z drahých surovín vie variť každý, z tých obyčajných už málokto.
Chystáte sa s partnerom do prírody? Čo tak vybrať sa na bicykli?
Vysoký krvný tlak: Ako sa pripraviť na cestovanie a užiť si dovolenku?
Zdravý tip: POČULI STE UŽ O KURKUME?
Tabletka od bolesti hlavy? Skúste najskôr magnézium
Tehotenstvo a (ne)dostatok zinku
Turistický tip na blížiacu sa zimu: Spoznajte čaro skialpinizmu!
Kyselina hyalurónová pomáha aj očiam