Pomoc! Ako opustiť toxický vzťah?
12. 4. 2019 | Redakcia

Pomoc! Ako opustiť toxický vzťah?

On je milý, milujú sa. Ona takmer nemá iných priateľov, lebo popri náročnej práci už nič ďalšie nestíha. Ale on jej predsa stačí. No keď  si vypije o čosi viac, zmení sa. Minule ju chytil pod krk a rozbil mobil, mesiac predtým vulgárne nadával. Na druhý deň sa však hanbil, všetko chcel vymazať z pamäti. Je vám to povedomé?

Toxický vzťah nemusíte spoznať hneď. On totiž taký nie je od prvej chvíle. Malé i väčšie chybičky charakteru sa na partnerovi začnú prejavovať až časom. Áno, možno ste nejaké tie varovné signály pre počiatočnú zamilovanosť prehliadli. A teraz už svieti riadna červená – dokonca aj s poriadnou sirénou. 

Takže teraz už viete

Ok, teraz už viete, že ste vo vzťahu, ktorý nefunguje. Milujete ho, ale on vám nedáva lásku – váš vzťah nefunguje tak ako by normálny partnerský vzťah mal fungovať. Hlavne ak je partner pod stresom a uvoľní svojich vnútorných démonov alkoholom. Čím skôr vo vzťahu sa tento problém objaví, tým lepšie – možno spolu ešte nebývate, nemáte na krku spoločnú hypotéku či dieťa. A keby aj... pozbierajte všetko svoje sily a zo vzťahu odíďte.

Čo robiť?

Ak vám fyzicky ublížil, je vhodné zdokumentovať zranenia – aspoň tie fyzické. Zranenia na duši a srdci sa budú hojiť omnoho dlhšie, neignorujte ich však. A prečo si všetko zaznamenať? Nie kvôli polícii, tam chodiť nemusíte a zrejme ani nemáte chuť Ale pre vašu pamäť, keď sa obaja upokojíte, keď bude sľubovať, že to už nikdy nepraví, že to nebol on. Ak popiera jeden z vás – a možno aj jeho okolie, priatelia či rodina, že je agresívny, budete mať pripomienku, prečo zo vzťahu von.

mike-lloyd-1056308-unsplash_1554737716.jpg

Kým ste pri ňom, vyhýbajte sa spúšťačom, napríklad práve alkoholu. Asi už dobre tušíte, že piatková noc nemusí dopadnúť dobre. Alebo to bude najbližšia oslava s priateľmi či firemný večierok, na tom predsa nezáleží.

Zbaľte kufre... svoje

Nemusíte mu nič vysvetľovať. Nič mu nedlžíte. Teraz svoj vzťah čo najskôr ukončite, nemusíte mu o tom hovoriť vopred. Proste sa zbaľte, zablokujte jeho číslo i email. A svoje číslo si pokojne zmeňte. Áno, v prípade, že sa už vaše životy preplietli viac – od spoločného bývania, okruhu priateľov, domáceho zvieraťa či nebodaj dieťaťa, bude odchod omnoho náročnejší. Váš vzťah je však toxický a jeden z vás nemá záujem na komunikácii ani na riešení, navyše sa schyľuje alebo už došlo aj k fyzickým útokom. 

Pomoc vyhľadajte čo najskôr. Môže ísť o rodinu, priateľov, kolegov v práci, občianske združenia zamerané na takúto pomoc alebo aj políciu či psychológa. Hľadajte tam, kde cítite najväčšiu dôveru. 

Treba si niečo vyčítať?

Nie, nevyčítajte si, že ste vošli do toxického vzťahu. Nevyčítajte si, že ste prehliadli signály. Ste silná, lebo ste ich spoznali a začali riešiť. A na to môžete byť právom hrdá.

Ilustračné fotografie: unsplash.com

Fotogaléria k článku

Redakcia

Tento článok pre vás pripravila naša redakcia. :) 

Ďalšie články od autorky Redakcia

Tukožrútska kapusta: jesenný zázrak
Najlepšie jesenné aktivity: zahrejú i spália (kopu) kalórií
Trápi vás únava? Táto bomba je lepšia než energeťák!
Dokonalý jesenný recept na chudnutie: tento veru chutí!
Omladnite sexom: zaberá zaručene a je úplne zadarmo!
Trúfnete si život na „voľnej nohe“?
Nohy ako Kate Middleton? Vieme, ako to robí!
Najlepšie tipy ako zvýšiť libido- už ste ich skúsili?

Ďalšie články na podobné témy

Nenápadné signály, ktoré zahubia vzťah
Otázky, ktoré posunú váš vzťah ďalej
Láska a iné závislosti
Partner mi nedokáže povedať, že ma ľúbi. Čo sa za tým skrýva?
Odkiaľ vlastne prišiel Valentín?
Príležitosť k romantike aj ľahká cesta k erotike. A čo budete robiť na Valentína Vy?
Užite si február naplno nielen na Valentína!
Ľudia nám vraj nastavujú zrkadlo. Ale čo keď sa v ňom nevidím?

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.