Porcelán, keramika, alebo sklo - ako ich používať a čo v nich servírovať
2. 8. 2023 | PR Servis

Porcelán, keramika, alebo sklo - ako ich používať a čo v nich servírovať

Pri správnom servírovaní jedál a nápojov je dôležité zvážiť nielen ich prezentáciu a estetický vzhľad, ale aj výber správneho materiálu na servírovanie. Existuje niekoľko možností, medzi ktoré patria porcelán, keramika alebo sklo. Každý z týchto materiálov má svoje výhody a charakteristiky, ktoré ich robia vhodnými pre rôzne príležitosti a typy ponúknutých nápojov a jedál.

Porcelán

Porcelán je jedným z najvznešenejších materiálov na servírovanie. Je známy svojou elegantnou a jemnou štruktúrou. Porcelánové hrnčeky, riady a misy sú používané na formálne príležitosti, ako sú významné rodinné oslavy, svadby alebo firemné večere.

Porcelánové predmety majú hladký a lesklý povrch, ktorý vytvára luxusný dojem. Okrem toho je porcelán odolný voči farebným odchýlkam. Je dôležité si však všimnúť, že porcelán môže byť krehký a náchylný na prasknutie, takže si vyžaduje opatrné zaobchádzanie.

Porcelánové sady sú dedičstvo. Tie najvzácnejšie sa dedia z generácie na generáciu a používajú sa pri naozaj výnimočných príležitostiach.

tea-g7566081ca-1280_1690980829.jpg

Keramika

Keramika je tradičný materiál, ktorý sa vyrába z hliny a vypaľuje sa pri vysokých teplotách. Je známy svojou pevnosťou a odolnosťou voči poškriabaniu.

Keramické servírovacie predmety majú často rustikálny a prírodný vzhľad. Sú vhodné na príležitosti, kde sa zdôrazňuje pohodová atmosféra, napríklad pri rodinných stretnutiach alebo neformálnych oslavách.

Keramika sa tiež často využíva na servírovanie jedál s omáčkami, polievkami a dezertami, pretože udržiavajú teplo po dlhšiu dobu. Z rovnakého dôvodu sú populárne aj keramické hrnčeky na kávu alebo čaj.

coffee-g7e5edaeed-1280_1690980829.jpg

Sklo

Sklo je ďalší materiál, ktorý sa používa na servírovanie. Sklenené riady a poháre sú obľúbené pre svoju priehľadnosť a elegantný vzhľad. Sklo je vhodné pre rôzne príležitosti, od formálnych večierkov po každodenné jedlá.

Existuje veľa druhov skla, ako je krištáľ, borosilikátové sklo, či bežné sklo. Sklenené predmety majú tendenciu udržiavať teplotu nápojov, čo je výhodou pri servírovaní tak studených ako aj teplých nápojov.

cup-g14594c3fc-1280_1690980829.jpg

Aké sú základné rozdiely medzi materiálmi

Rozdiely medzi týmito materiálmi spočívajú vo vzhľade, pevnosti a údržbe.

Porcelán je elegantný, ale krehký, zatiaľ čo keramika je pevná a odolná voči škrabancom. Sklo má priehľadný vzhľad a udržiava teplotu.

Každý z týchto materiálov ma svoje miesto pri rôznych príležitostiach a môže prispieť k celkovému dojmu servírovanej hostiny.

Ako správne vybrať

Pri výbere materiálu by ste mali zvážiť povahu udalosti, typ jedla či nápoja, ktoré plánujete podávať a vaše osobné preferencie.

Porcelán je vhodný na formálne príležitosti, keramika je menej formálnejšia a sklo je všeobecne všestranné.

Nech už si vyberiete akýkoľvek z týchto materiálov, správny výber servírovacieho riadu dokáže zdôrazniť kvalitu a štýl vášho menu, a tým prispieť k celkovej atmosfére podujatia.

 

Inšpirácia: Poznáte tieto spôsoby prípravy kávy?

Do akých hrnčekov je najlepšie servírovať kávu

Keramické hrnčeky sú bežnou voľbou pre väčšinu druhov kávy. Dobre zachováva chuť a arómu a udržiava kávu teplú. Môžete ich použiť pre espressá, americano, cappuccino a ďalšie druhy káv.

Sklenené hrnčeky sú obľúbené pre pitie kávy, ktorá je vizuálne atraktívna, napríklad pre kávové špeciality s vrstvami, ako je latte macchiato alebo cappuccino. Vďaka priehľadnosti skla si môžete vychutnať aj vizuálnu krásu kávy.

Dvojstenné hrnčeky sú vyrobené z tepluodolného skla a majú izolačnú vrstvu vzduchu medzi stenami. Hrnčeky na espresso sú z tohto materiálu ideálne, pretože si môžete vychutnať teplotu nápoja bez rizika popálenia.

Porcelánové šálky sú elegantnou voľbou pre špeciálne príležitosti alebo formálne podujatia, kde sa podáva jemná a lahodná káva, ako je káva z kávových zŕn vyzretých na výber. Porcelánové šálky majú vysoký lesk a vytvárajú luxusný dojem.

Je dôležité poznamenať, že výber šálky či hrnčeka je aj otázkou osobného vkusu a preferencií. Niektorí ľudia majú radi teplo keramických hrnčekov, zatiaľ čo iní ocenia estetiku a vizuálny dojem skla. Vyberte si hrnček, ktorý vám prinesie potešenie a podporí vašu kávovú skúsenosť.

Radka, Žiaková, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autorky PR Servis

Dušičky sa blížia. Nezabudnite na svojich zosnulých blízkych
Módna obuv jeseň/zima 2023/2024: Nové trendy
Ako zvládnuť začiatky bývania s partnerom
Dettol sa znova spojil s Nadáciou Kvapka Nádeje. V boji pomáha napríklad štrnásťročnému Marekovi
Viete,kedy si môžete alebo musíte vymeniť vodičský preukaz?
Ako na starostlivosť o pleť na jeseň?
Naozaj ženy nevedia grilovať alebo sa len muži predvádzajú?
Ako zapôsobiť: Prvé rande pod holým nebom

Ďalšie články na podobné témy

Trápia vás hluční susedia? Problém vyrieši účinná akustická izolácia
Ako vybrať stôl do jedálne?
Aký nábytok nesmie chýbať v žiadnej študentskej izbe?
Aké sú najnovšie trendy pri kúpe kvetov?
Hliníkové profily - čo sa oplatí o nich vedieť?
Túžite po dome? Niekoľko tipov ako na to!
Udržateľnosť v domácnosti: Tipy a inšpirácie, ako efektívne a ekologicky vyrobiť zo starého nové
Nástenný digestor do modernej kuchyne