Poriadok v šatníku vás oslobodí
2. 10. 2020 | PR Servis

Poriadok v šatníku vás oslobodí

Vedeli ste, že neporiadok v preplnenom šatníku sa premietne aj do vášho života? Chaos v ňom sa totiž výrazne podpíše na neporiadku v našej hlave aj duši. Menej je niekedy viac, čo v tomto prípade zaručene platí. Nový pohľad a chuť do života, množstvo energie či pokoj v duši. To všetko môžete docieliť správnou organizáciou a triedením vášho šatníka.

Kedysi bolo nakupovanie oblečenia vašou obľúbenou činnosťou, no dnes to už neplatí? Nie ste jediná. Čoraz viac sa mnohé z nás zamýšľajú nad obsahom svojho šatníka a snažia sa redukovať oblečenie v ňom len na to nevyhnutné. Napriek tomu, skriňa je aj naďalej preplnená, hoci mnohé kúsky v nej vlastne ani nenosíme.

shutterstock-435892009_1601634468.jpg
Neporiadok v skrini sa premietne aj do nášho života. (Shift Drive / Shutterstock.com)

Preplnený šatník nás len zbytočne frustruje, obliekanie trvá oveľa dlhšie a po všetkých tých kopách preskúšaných vecí zvolíme outfit, ktorý nosíme aj tak najčastejšie. Odkladáte stále ten istý kúsok s vedomím, že si ho oblečiete inokedy? S najväčšou pravdepodobnosťou si ho nevyberiete ani teraz, ani neskôr. Takto odkladať oblečenie predsa donekonečna nejde a nastal čas s tým skoncovať.

Prvoradé je triedenie

Začiatok upratovania v skrini môže pôsobiť pomerne radikálne, no uvidíte, že na konci upratovania výslednú podobu šatníka len uvítate. Najprv pôjde všetko zo skrine von, nezabúdajte aj na iné úložné priestory, kde máte ďalšie kúsky. Vyberte veci aj z komody, aj zo šatníkovej skrine v predsieni.

Po zozbieraní oblečenia môžete začať s rozdeľovaním do kôpok. Do jednej dajte také kúsky, čo nosíte a cítite sa v nich pohodlne. Druhá bude patriť oblečeniu, pri ktorom váhate. Do tretej hromady umiestnite zase všetko to, čo neustále len odkladáte a možno ste nemali ani raz na sebe, ale aj to, čo vám je malé alebo priveľké. V štvrtej budú zase kúsky, ktoré už viac nemožno nosiť. Tričko, čo ste mali príliš veľakrát a je to na ňom vidno, ošúchané rifle alebo sveter, čo vás všade len omína. Samozrejme, týchto kôpok môže byť, pochopiteľne, aj viac, ale aj menej, je len na vás, ako začnete veci v skrini triediť.

Správna organizácia

Nestačí len zredukovať obsah v skrini, v nej by mal totiž vládnuť aj poriadok. Nájdite si systém v ukladaní oblečenia a uložte si ho tak, aby vám to čo najviac vyhovovalo. Rozdelenie podľa farieb, sezón či jednotlivých druhov. Mať pokope svetre, v druhej časti zase sukne a usporiadať tak aj všetko ostatné. Budete mať o všetkom dokonalý prehľad a zjednodušíte si aj samotné obliekanie. Takýto osvedčený systém môžete potom praktizovať aj v ďalších miestnostiach. Uľahčiť si fungovanie v domácnosti môžete napríklad aj poriadkom a organizáciou produktov na kúpeľňovej poličke, a rovnako efektívne bude aj takéto upratovanie v kuchyni.

Keď si nájdete systém, môžete si podľa neho uložiť oblečenie z prvej várky.

 shutterstock-1022840863_1601634468.jpg
Systém v ukladaní vám všetko len zjednoduší. (Africa Studio / Shutterstock.com)

Precízne skúšanie

Oblečenie z druhej hromady, pri ktorom neviete, čo s ním urobíte. Viete si predstaviť aj to, že ho posuniete ďalej, no na druhej strane, až tak veľmi sa s ním nechcete rozlúčiť. Najlepšie urobíte, ak si každý jeden kúsok vyskúšate. Nájdite si čas a pozrite sa do zrkadla. Máte pocit, že tento sveter je už priveľmi vyťahaný alebo tie šaty vám už nesedia tak, ako zvykli kedysi? Neotáľajte, tieto kúsky nemajú viac miesto vo vašej skrini.

Nenosené oblečenie posuňte ďalej

Neodkladajte to, čo je nevyhnutné. Ak ste tie rifle nevytiahli tri roky, nebudete ich nosiť ani teraz. To isté platí aj pre kúsky, čo sú vám o dve veľkosti menšie či príliš veľké. Máte pocit, že vám budú raz dobré a budete ich nosiť o pár rokov neskôr? Pravdepodobne sa tak nestane a dôvody môžu byť rôzne.

Možno vám budú aj naďalej rovnako veľké alebo malé, alebo si len poviete, že takéto spracovanie už nie je trendy, prípadne ste úplne obmenili váš štýl obliekania a tento kúsok doň jednoducho nepasuje. Zbytočne tak táto tretia kopa zaberá len miesto v skrini a pritom môže mať iného vlastníka. Darujte toto oblečenie, posuňte ho ďalej alebo vymeňte za niečo iné vo swapoch s oblečením.

 shutterstock-1767747170_1601634469.jpg
Oblečeniu, ktoré je roky v skrini a nenosíte ho, nájdite nového majiteľa. (22Images Studio / Shutterstock.com)

Upcyklácia - nové využitie

Reč bude o poslednej kôpke. Práve také veci síce nemožno viac nosiť, no veľmi ľahko im viete nájsť nový účel. Tieto kúsky majú taktiež svoj potenciál. Môžete tvoriť, vyšívať či pretvoriť ich na niečo úplne iné. Z fádneho trička sa stane trendové tielko, z nohavíc zase štýlová kabelka, no nemusíte zostať len pri oblečení. Skrášliť takto môžete celú domácnosť a pokiaľ práve toto tričko neviete pretvoriť, môže byť užitočným pomocníkom napríklad pri upratovaní.

shutterstock-417480187_1601634467.jpg
Staré či potrhané kúsky nevyhadzujte, upcyklácia je efektívnym riešením, ako im nájsť nové využitie. (Dean Drobot / Shutterstock.com)

Premýšľajte už pri nákupe

Nerobte donekonečna tie isté chyby. Všetko totiž začína pri nákupe. Predtým, než si teda zakúpite vyhliadnutý kúsok, zamyslite sa, či ho budete nosiť, a či ho máte vôbec s čím kombinovať. Ak by ste takto nepostupovali, opäť sa vám môže stať to isté. Váš šatník by však nemal byť zbytočne preplnený oblečením, čo viac nenosíte. Staviť by ste mali na nadčasové kúsky. Také, čo vás neomrzia a budú ľahko kombinovateľné.

shutterstock-1578926263_1601634468.jpg
Poriadok v šatníku vás oslobodí a zjednoduší vám obliekanie. (Pixel-Shot / Shutterstock.com)

Udržateľná móda, minimalizmus či kapsulový šatník. Tieto pojmy znejú čoraz častejšie a riadiť sa nimi má v súčasnosti veľký význam. Nie je na tom nič zložité, stačí sa len zamyslieť, či naozaj nový kúsok potrebujete. Ak ho neviete zladiť aspoň s tromi ďalšími vecami v šatníku, nekupujte ho. Vyhnite sa plytvaniu a redukujte oblečenie len na nevyhnutné minimum. Uvidíte, že takýto poriadok v skrini vás oslobodí.

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autorky PR Servis

Nakupujte obalové zásoby jednoduchšie s All In Packaging
Obujte si magnet na šťastie - ČERVENÁ OBUV podľa čínskej novoročnej tradície priťahuje prosperitu a blaho
Známy neuropatológ Koukolík priblíži rozdiely medzi pohlaviami
Ako zregenerovať v tomto pochmúrnom počasí?
Máte dostatok voľného času počas zimných večerov a neviete, ako ho tráviť? Máme pre vás zaujímavé tipy!
5 tipov ako zvládnuť vianočnú výzdobu za pár minút
Už neviete čo si pripraviť na raňajky? Máme pre vás dobré tipy
Ako ušetriť peniaze? 15 tipov, ktoré musíte poznať! + SÚŤAŽ v článku

Ďalšie články na podobné témy

Ako vyčistiť špinavý matrac alebo sedačku?
Potešte sa novým vybavením do kuchyne
Domáca výzva: bez spodnej bielizne!
Rúško: štýlový módny doplnok alebo desivý trend?
Aby klasické sobotné upratovanie nebolo pre vás nočnou morou!
Čo všetko zahŕňa vianočné upratovanie kuchyne?
Ako chrániť svoju domácnosť pred vírusmi a baktériami?
Máte problém nájsť v skrini obľúbené oblečenie? Poradíme vám, ako si usporiadať oblečenie v šatníku

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.