Poznáte ďalší škandinávsky štýl - SISU?
11. 2. 2019 | Gabriela

Poznáte ďalší škandinávsky štýl - SISU?

Škandinávia je pre mnohých veľkou inšpiráciou, či už ide o spôsob života, nádherné prírodné scenérie alebo dokonca o výchovu detí. Neraz nás ich kultúra motivovala k väčšej či menšej zmene. Tentokrát vám predstavíme sisu a je na vás, či si vás niečím získať.

Škandinávsky štýl sisu je vo Fínsku veľmi rozšírený, obľúbený a dokonca hlboko zakorenený v mysliach ľudí. Fíni už v minulosti preukázali jeho hlboko zakorenené posolstvo. Keď sa v roku 1939/1940  bránili proti Sovietskemu zväzu počas známej Winter War. Hoci nevyhrali, dokázali obhájiť svoju samostatnosť oproti mnohonásobnej prevahe a pri obrovských stratách na životoch. O ich statočnosti a odvahe sa písalo dokonca v časopise TIME (8. januára 1940).  Jednoducho sisu na rozdiel od dánskeho hygge, švédskeho lagom, predstavuje spôsob ako dosiahnuť vnútornú silu, odolnosť, spokojnosť a celkové šťastie.

A to prostredníctvom disciplíny, posilňovania tvrdej a svedomitej práce, nielen pre svoje potešenie, ale aj pre prospech druhých.

Sisu a minulosť

Termín sisu nie je výmyslom súčasnosti. Datuje sa niekoľko stoviek rokov dozadu a je neoddeliteľnou súčasťou fínskej kultúry. Preto je ho veľmi ťažké ho definovať. Dokonca sa o to pokúšali fínske noviny Uusi Suomi v 40.rokoch 20. storočia, ale nepodarilo sa im to úplne.

Tento fenomén bol vysvetlený až na 3. svetovom kongrese o pozitívnej psychológii v Los Angeles - 29. júna 2013. V ňom sa vychádzalo zo štúdie, kde bol tento štýl prirovnávaný k psychologickej kľúčovej kompetencii, ktorá umožňuje prekonanie duševne či fyzicky náročnej situácie. Zjednodušene je možné chápať sisu ako nejaký nový spôsob myslenia, využívajúci dôsledný, odvážny prístup k riešeniu problémov, ktoré sa môžu zdať neprekonateľné a omnoho ťažšie, než naše kapacity či zdroje.

Sisu ako odolnosť?

V kontexte psychológie by sme mohli sisu prirovnať k pojmu - odolnosti (reziliencie). Pretože predstavuje schopnosť umožňujúcu vyrovnať sa s ťažkosti, zvládať krízové situácie alebo čeliť životným výzvam.

 photo-1536008046477-01746710ffb9_1549820644.jpg

Sisu ako prístup k životu

Sisu je vo Fínsku doteraz veľmi oceňovaný princíp, s čím súvisí aj záujem o jeho zachovanie a zveľaďovanie. Hlavne preto, že má silný psychologický potenciál, ktorí umožňuje dosiahnuť duševnú pohodu, aj keď je situácia neúnosná. Navyše predstavuje akýsi akčný prístup, ktorý motivuje jedinca chopiť sa výzvy a nevzdať sa. Slúži ako zdroj sily v situáciách, keď sme náchylní vzdať sa.

Hoci tkvie v sisu obrovská životná sila, musí sa udržiavať, zveľaďovať. A to praktizovaním.

Fínsko: šťastie verzus samovraždy

Pamätajte si, že nie je všetko zlato, čo sa blyští. Aj napriek existencii sisu, ešte pred štvrťstoročím bolo Fínsko zemou s rekordným počtom samovrážd. Dôvodom mohlo byť aj to, že Fíni nie príliš ľahko a ochotne prejavujú svoje city a dokonca v prieskumoch verejnosti udávajú, že nezažívajú príliš veľa pozitívnych emócií. Fínsko vysoko skóruje aj v počte ľudí s unipolárnou depresívnou poruchou a jeho obyvatelia nie sú presvedčení o zmysluplnosti života. Fínske šťastie nie je teda o ľahko pozorovateľných a hmatateľných prejavoch šťastia, ani o prejavovaní pozitívnych emócií. Skôr predstavuje akúsi nenápadnú spokojnosť so životom.

Takže, ak v súčasnosti patria Fíni k tým šťastnejším národom, ich vnímanie šťastia sa môže líšiť od toho slovenského.

Fínmi sa ale inšpirovať môžete, a to napríklad saunami či kúpeľmi v ľadovej vode. Vnímajú totiž silné prepojenie medzi psychickými trápeniami a starostlivosťou o svoje telo. Okrem toho ľadová voda pôsobí antidepresívne a posilňuje imunitný systém.

Ilustračné foto: Unsplash.com

Gabriela

Písanie je pre mňa relax a sebarealizácia popri každodennej práci psychológa a matky na plný úväzok. Vtedy sa môžem “skryť” za počítať a nič neriešiť.

Ďalšie články od autorky Gabriela

Aj vy ste naleteli? Superpotraviny vám nezaručia zdravší a dlhší život
Kolagénom vyriešite mnoho problémov
Prečo neplatí jednoduché: Mysli pozitívne?!
8 tipov ako sa zbaviť kíl bez zbytočného trápenia
Ako na strašiaka s názvom strie?
Cvičenie neformuje len telo: TOTO bude bonus navyše!
Skvelé recepty na domácu horúcu čokoládu. A zima nemá šancu!
Novoročné ciele: Ako si ich nastaviť a konečne nezlyhať!

Ďalšie články na podobné témy

Slabosť je sila: Ako sú okolím vnímané naše prehrešky z minulosti?
Ja, moje druhé ja a spolupráca medzi týmito dvomi osobami
Gaslighting - nebezpečná forma manipulácie, ktorá dokáže totálne rozložiť vašu psychiku
Chcem sa zmeniť, ale to by znamenalo, že už nebudem taká, akú ma chcú mať
Bojujete s úzkosťou? Nebojujte
Aj vy máte túto úžasnú vlastnosť? Vie veľmi jednoducho odhaliť naše talenty
Ako zvládať svoje emócie a nezblázniť sa
Podvedomé správanie, ktoré vás brzdí v dosiahnutí vysnívaného cieľa