Práca z domu alebo ako si zariadiť home office
22. 6. 2017 | Blanka

Práca z domu alebo ako si zariadiť home office

Práca na voľnej nohe, alebo aj freelance sa stáva čoraz atraktívnejší spôsob, ako zarábať peniaze. Pracovať môžete kdekoľvek, ale často sa jedná o rôzne  práce z domu. Ak ste sa už rozhodli, alebo ešte len plánujete „presedlať“ na tento trendový spôsob práce, pravdepodobne ste sa zamysleli nad zariadením svojho pracovného hniezdočka, nazvime ho home office.  Nižšie nájdete niekoľko rád, na čo pri zariaďovaní  myslieť.

1. Kde umiestniť pracovný kút

Nech sa chystáte z domu robiť čokoľvek, je vhodné si na túto činnosť vyčleniť priestor. Prečo? Pretože vám to pomôže sústrediť sa na to, čo chcete robiť. Ak nemáte priestor pre samostatnú pracovňu, vhodným miestom sú aktívne časti bytu, akými sú kuchyňa, jedáleň alebo obývačka  s dostatkom denného svetla.  Pracovný kút môžete opticky oddeliť dekoratívnym paravánom, závesom, alebo iným kreatívnym spôsobom.

2. Akú zvoliť farbu

Nie je nijakým tajomstvom, že farby významne pôsobia na našu psychiku, hoci si to často ani  neuvedomujeme. Každý priestor si zaslúži farbu podľa jeho využitia, najdôležitešie však je, aby vám farba bola príjemná. Vhodné farby do pracovne sú svetlé odtiene modrej – upokojujú a pomáhajú koncentrácii, kreativitu môžeme podporiť sýtejším odtieňom oranžovej, alebo príjemným tónom žltej. Komu sa tieto farby zdajú príliš „farebné“ môže siahnuť po neutrálnych odtieňoch bielej. V kombinácii s drevom a farebnými doplnkami vytvoria príjemnú atmosféru.

3. Vybavenie pracovne

Pri akejkoľvek práci je dôležité myslieť na ergonomické usporiadanie pracovných nástrojov  a dostatočné osvetlenie. Keďže sa jedná o prácu z domu pravdepodobne budete sedieť a ak budete pracovať napríklad ako virtuálna asistentka, tak budete používať počítač a k nemu patrí aj pracovný stôl. S notebookom na kolenách to nebude veľmi príjemné. Taktiež môžete behať po celom byte, ale ako som už spomenula,  je naozaj dobré mať pre prácu vyčlenený priestor.

Pracovný stôl je najlepšie umiestniť k oknu, tak aby vám slnko nesvietilo priamo do očí, alebo na monitor.  Dôležitá je aj výška stola, ktorá by mala byť prispôsobená vašim potrebám. Užitočným riešením je stôl s nastaviteľnou výškou nôh.

Stoličku si neberte z kuchyne. Pri sedavej práci je dôležité pohodlné sedenie, ktoré vás nebude unavovať. Pracovná stolička by mala byť nastaviteľná a správne sedenie už určite ovládate – nohy smerujú kolmo k zemi a chodidlá su položené na podlahe. Na trhu je veľký výber ergonomických pracovných kresiel a niektorí výrobcovia uvádzajú aj odporúčanú dobu sedenia.

Umiestnenie počítača/monitora by malo byť také, aby sa dalo pri ňom vzpriamene sedieť. Pri dlhodobej práci na počítači odľahčíte zápästia nastavením vhodného sklonu klávesnice, alebo využite podložku pred klávesnicu či pod myš s opierkou na zápästia.

4. Nezabudnite na  doplnky

Je to váš krásny pracovný priestor, v ktorom sa chcete cítiť pohodlne a príjemne, tak si ho spestrite pekným obrazom, fotografiou, kvetinkou, alebo nástenkou, ktorá poslúži na pracovné pripomienky, odkazy, fotografie, alebo čokoľvek čo vás k práci bude inšpirovať a motivovať J.

Ďalšie články na podobné témy

10 zaujímavostí o zlate, ktoré ste možno nevedeli
Sama na Vianoce - ako prežiť sviatky pokoja aj keď ste sama
Osvedčené tipy na darčeky pre najbližších
Valentín s krásnymi nechtami!
Detské vlhčené obrúsky ako ich nepoznáte. Takto ich využijete v domácnosti!
Ako nakupovať a neminúť ani cent?
Hriešne aristokratky
Praktické tipy ako vybrat’ originálne darčeky pre vašich blízkych