Praktické tipy, ako vyčistiť škvrny z oblečenia
26. 12. 2021 | PR Servis

Praktické tipy, ako vyčistiť škvrny z oblečenia

Oblečenie sa môže veľmi rýchlo stať obeťou rôznych druhov škvŕn - škvrny od červeného vína, atramentu, žuvačky, trávy...Všetky to poznáme. Určite sa aj vám už stalo, že sa vaše oblečenie, posteľné prádlo obrus či utierky zašpinili a vy ste so škvrnami bojovali ako o život.

So škvrnami je to niekedy naozaj ťažké. No ešte predtým, ako nahnevane odhodíte bielizeň do koša, máme pre vás niekoľko rad a tipov, vďaka ktorým sa nepríjemných nečistôt môžete zbaviť.

Ešte predtým, ako začnete čistiť akýkoľvek odev, skontrolujte štítok starostlivosti o pranie, aby ste zistili či ho môžete ošetrovať doma. Ak je na štítku uvedené „profesionálne čistenie“ bez ďalšieho premýšľania ho odovzdajte čistiarňam.

Ak je uvedené ručné pranie alebo pranie v práčke, postupujte podľa pokynov. Dobrý prací prostriedok vždy hrá zásadnú úlohu, aby oblečenie vydržalo čo najdlhšie, dokonale sa vypralo a zostalo svieže. Rôzne druhy škvŕn vyžadujú rôzne spôsoby čistenia. Správna metóda čistenia však dokáže urobiť zázraky.

Tip: Prečítajte si aj, ako prať oblečenie správne.

Ako sa zbaviť rôznych škvŕn na oblečení

red-wine-gcb8cc382c-1920_1640510327.jpg

Olej

Mastnej škvrny od oleja sa zbavíte tak, že na ňu nanesieme zmes horúcej vody a sódy bikarbóny. V prípade potreby proces ešte raz zopakujte. Ďalšou alternatívou je vyčistiť škvrnu, tým, že na ňu nasypete rozdrvenú klasickú kriedu, necháte pôsobiť a následne umyjete vlažnou vodou.

Víno

Škvrna od vína je asi našim najväčším strašiakom, najmä vtedy ak máme na sebe biele alebo svetle oblečenie. Trik na odstránenie škvŕn od vína spočíva v jeho predbežnej úprave. Položte zašpinený odev na rovný povrch, potom ho hojne posypte soľou, aby ste škvrnu rovnomerne pokryli a soľ víno vsala. Odev následne opláchnite a vyperte pomocou kvalitného pracieho prostriedku.

Káva a čaj

Ak vaša ranná káva pristála na obľúbenej blúzke, vypláchnite ju vo vode so soľou, alebo ju v nej vymočte. Čajovú škvrnu vyčistite vodou so saponátom, prepláchnite kyselinou citrónovou a následne vyperte.

Žuvačka

Ani žuvačka a zlepené oblečenie pre vás už nemusí byť nočnou morou. Oblečenie vložte do mrazničky, zamrazte a potom len jednoducho odstráňte/zoškrabete nožom. Ak na oblečení zostanú zvyšky, pokvapkajte ich odlakovačom na nechty a potom odstráňte pomocou vlhkej handričky.

Krv

Škvrny od krvi, čo najskôr namočte do studenej vody. Pre rýchlejšiu pomoc pridajte do vody soľ alebo sódu bikarbónu. Následne odev operte v práčke.

Tráva

Fľaky od trávy sú postrachom azda každej mamičky. Na poškodené miesto použite ocot alebo citrónovú šťavu a následne vyperte. V prípade bielych materiálov, môžete pridať bielidlo. Ak sú škvrny na rifľovine, skvelým pomocníkom vám bude aj zubná pasta, ktorou príslušné miesto potriete, necháte vysušiť a následne vyperte.

Tip: Zašpiniť sa dá aj doma. Nielen pri varení, ale aj pri hrach, kreslení a maľovaní. Ceruzku je ľahké vygumovať, avšak, ako si poradiť zo zafarbenými stenami? Prečítajte si, ako vyčistiť pomaľované steny po detských hrách.

Rúž

Na rúž je dobré použiť benzínové rozpúšťadlo a potom preprať klasickým pracím prostriedkom. Oblečenie môžete namočiť aj do plnotučného mlieka. Keď sa mlieko sfarbí, odev vytiahnite, naneste naň saponát a nechajte pôsobiť niekoľko hodín. Následne oblečenia operte v práčke.

Škvrny od mejkapu

Nie vždy sa nám ženám pred spaním podarí poctivo odmaľovať a niekedy zostanú škvrny od mejkapu nielen na tričku s potlačou, ale aj na posteľnej bielizni. Mejkap odstránite použitím mydla a následným prepraním.

pexels-sarah-chai-7282802_1640510326.jpg 

Ako vyčistiť škvrny z bieleho oblečenia?

Škvrny sú na každom oblečení katastrofa, no na bielom oblečení sú však viditeľnejšie, a preto je ťažké ich ignorovať.

     Kedykoľvek sa zašpiníte, fľaky by ste mali okamžite odstrániť. Použite veľký obrúsok, ktorým škvrnu aspoň na minútku zatlačte, aby ste zabránili šíreniu. Cieľom je absorbovať, čo najviac nečistoty ešte predtým, ako škvrna zaschne.

     Po škvrne nešuchajte, je to najhoršie, čo môžete urobiť. Trením sa totiž škvrna ešte viac usadí v tkanine.

     Zašpinené oblečenie by nemalo byť' vystavene priamemu slnku ani teplu. Radšej ho uložte na chladné miesto.

     Špinavé oblečenie dajte prať čo najskôr. Ak odev skončí v koši na prádlo a vy naň zabudnete, nečistoty sa budú horšie odstraňovať. A samozrejme nezabudnite, biele perte iba s ďalším bielym oblečením.

     Ako sme spomínali, niekedy nemáte na výber a odev je potrebné zaviesť do čistiarne. Určite tak urobíte vtedy, ak sú škvrny na oblečení z materiálov, ktoré nemožno prať v práčke ako hodváb, kašmír, vlna.

Odstraňovanie škvŕn z bieleho oblečenia: Krok za krokom

 1. Zafarbenú oblasť vopred ošetrite. Spôsob predbežnej úpravy škvrny závisí od toho, o aký typ škvrny sa jedná. Škvrny od džúsu a nápojov si napríklad vyžadujú iba opláchnutie studenou vodou, pri krvi a červenom víne škvrnu vždy vysajte, aby ste odstránili, čo najviac tekutiny.

 2. Vyberte prací prostriedok a odstraňovač škvŕn. Prací prostriedok, ktorý použijete, by mal byť špeciálne na biele oblečenie.

 3. Pred praním si vždy prečítajte štítok s údržbou vášho odevu. Ak je látka jemná, použite príslušný režim na pranie alebo perte ručne.

 4. Skontrolujte či škvrna po praní zmizla. Ak je škvrna po praní stále prítomná, znova ju ošetrite a zopakujte práci cyklus.

 5. Oblečenie nesušte v sušičke, kým škvrna úplne nezmizne. Pomôcť môže aj sušenie bieleho oblečenia na slnku, ktoré bielu látku prirodzene vybieli a pomôže zbaviť sa škvŕn.

Praktické rady na záver

 1. Konajte rýchlo. Čerstvé škvrny sa odstraňujú ľahšie ako tie, ktoré už dávno zaschly. Odstaňte ich preto tak rýchlo, ako je to možné. Napríklad škvrny z ľanových látok sa dajú jednoducho odstrániť, no treba to spraviť ihneď.

 2. Ak sú vaše škvrny na tkanine, ktorá sa nedá prať, odneste ich čo najskôr do čistiarne. Nezabudnite na škvrnu upozorniť čistiareň a popísať, ako k nečistotám došlo.

 3. Pri čistení, dbajte na to, aby ste postupovali podľa pokynov na čistiacich produktoch.

 4. Ešte pred aplikáciou čistiacim prostriedkom nezabudnite najskôr otestovať odstraňovanie škvŕn na skrytom šve alebo inom nenápadnom mieste a skontrolujte či sa miesto nepoškodilo, alebo nesfarbilo.

 5. Pri odstraňovaní škvŕn vždy začnite so studenou vodou, najmä pri škvrnách neznámeho pôvodu. Horúca voda môže oblečenie ešte viac zafarbiť.

 6. Pred praním odevy vždy skontrolujte. Ak periete bielizeň pre celú rodinu, poučte ich o tom, aby vám vždy povedali o škvrnách na ich oblečení. Niektoré nečistoty potrebujú predbežnú úpravu.

 7. Dbajte na dôkladné opláchnutie, a ak je to možné sušte bielizeň na vzduchu, najlepšie na slnku. Slnečné lúče dokážu bielizeň ešte viac vybieliť.

 8. Dávajte si pozor na bielenie. Bielenie iba jedného zafarbeného miesta na odeve môže mať za následok nerovnomerné odstránenie farby.

 9. Ak chcete dosiahnuť najlepšie výsledky, silne zašpinené veci perte oddelene. Špina a škvrny sa môžu počas prania opätovne usadiť na čistejšom oblečení.

 10. Buďte trpezlivé. Odstránenie škvŕn môže chvíľu trvať. Niekedy môže byť potrebné opakované čistenie.

Dominika Blchová, SEO služby a copywriting

Foto: Pixabay.com, Pexels.com 

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Obľúbené kuchynské drezy z keramiky a granitu. Aké sú ich výhody?
Aké sú vlastnosti dobrej a módnej jesennej bundy?
Aký darček vybrať pre ženu - niekoľko dobrých rád
Pýtali sme sa mužov: Aká by mala byť ideálna žena?
Šitie ako hobby – od ťažkých začiatkov po uspokojujúce výsledky
4 triky ako nosiť hviezdnu Fiery Red vo všedný deň
3 tipy, ako si vybrať ideálnu kabelku na zimu
YouTube Premium umožňuje sledovať videá s vypnutým displejom (a ďalšie výhody)

Ďalšie články na podobné témy

Ako na čistenie domácich textílií? Rozlišujte materiály a vyskúšajte “zázrak” s názvom suchý ľad!
TIP Čistota bez kompromisov
Ako vyčistiť špinavý matrac alebo sedačku?
Aby klasické sobotné upratovanie nebolo pre vás nočnou morou!
Čo všetko zahŕňa vianočné upratovanie kuchyne?
Čistota v kuchyni alebo na ktoré miesta sa najviac zamerať?
Ako sa efektívne zbaviť roztočov v domácnosti
Viete, ako správne prať posteľnú bielizeň, vankúše či uteráky?