Prebaľovanie nikdy nebolo ľahšie!
13. 4. 2023 | PR Servis

Prebaľovanie nikdy nebolo ľahšie!

Prebaľovanie je neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti o bábätko. Je to však aj čas, kedy sa najčastejšie prejavujú problémy s detskou pokožkou. Ak chcete mať z prebaľovania potešenie a nechcete, aby sa vaše dieťa trápilo bolestivými vyrážkami, je potrebné venovať pozornosť správnej starostlivosti o pokožku. V tomto článku sa dozviete, ako správne prebaliť bábätko a ako sa starať o jeho jemnú pokožku.

Prečo je správne prebaľovanie tak dôležité?

Pri dodržiavaní určitých jednoduchých krokov pri prebaľovaní viete chrániť bábätko a jeho pokožku pred nechcenými zapareninami. „Zapareniny (odb. intertrigo) najčastejšie vznikajú v kožných lokalitách so zvýšenou vlhkosťou a vzájomným trením plôch (mechanické dráždenie v kombinácii s chemickou iritáciou potom, močom, príp. stolicou) –  v plienkovej oblasti, pod pazuchami, na krku, v záhyboch stehienok a podobne,“ vysvetľuje MUDr. Martin Matejka, detský pediater. V období nosenia plienok sa so zapareninami stretnete u väčšiny detí a preto nemusíte mať pocit, že ste urobili niečo nesprávne. Starostlivosť a ochrana pred zapareninami sú veľmi podobné - obe spočívajú v dodržiavaní niekoľkých jednoduchých hygienických odporúčaní. „Dôležité je v týchto oblastiach dbať na dôkladnú a pravidelnú hygienu, používanie mastí a krémov s obsahom rybieho oleja, panthenolu a iných podobných zložiek“ dopĺňa MUDr. Matej Matejka.

Vyberte si správnu plienku

Výber správnej plienky je základom prebaľovania. Existujú dva typy plienok - jednorazové a látkové. Jednorazové plienky sú pohodlné a praktické, ale môžu obsahovať chemické látky, ktoré by mohli dráždiť pokožku. Ak sa rozhodnete pre jednorazové plienky, vyberte si tie, ktoré sú označené ako hypoalergénne alebo pre citlivú pokožku. Látkové plienky sú ekologické a šetrné k pokožke, ale vyžadujú si pravidelné pranie.

Pripravte si všetky potrebné veci

Pred prebaľovaním si pripravte všetky potrebné veci, aby ste sa nemuseli počas procesu prebaľovania odkláňať od bábätka. Potrebujete plienky, vlhčené obrúsky, prípadne vodu a bavlnené tampóny, mastičku na starostlivosť o pokožku bábätka, prípadne prášok na prevenčné ošetrenie a náhradné oblečenie.

Krok za krokom

1.      Predtým, ako začnete prebaľovať bábätko, si nezabudnite dôkladne umyť ruky antibakteriálnym mydlom a osušiť si ich.

  1. Rozopnite bábätku overal alebo vyzlečte dupačky a začnite. Rozbaľte plienku a veľmi opatrne nadvihnite zadoček dieťaťa. Zospodu si ho podoprite rukou a chrbát dieťaťa mierne nadvihnite z podložky. Tento krok je nutné robiť veľmi opatrne.
  2. Pri čistení zadočka postupujte vždy od najčistejších partií k tým najviac zašpineným a smerom spredu dozadu (od genitálií k zadočku). Najlepšie je umyť zadoček bábätka pod tečúcou vodou, prípadne ho utrieť navlhčenými detskými obrúskami.
  3. Jemne osušte zadoček dieťaťa a nezabudnite na malé záhyby v pokožke.
  4. Zadoček nechajte chvíľu vetrať.
  5. Čistú plienku podložte pod bábätko a zadoček natrite vhodnou masťou. Dávajte pozor, aby sa plienka nedostala do kontaktu s nezahojeným pupčekom dieťaťa. Môžete napríklad zahnúť horný okraj plienky a dieťa zabaľte.
  6. Pri každom prebaľovaní je vhodné použiť masť na starostlivosť o zadoček dieťaťa, táto masť by mala obsahovať 5%-tný panthenol, ktorý pomáha chrániť a regenerovať pokožku detského zadočka.

Dbajte na čistotu

Pri starostlivosti o detskú pokožku je dôležité dbať na čistotu. Prebaľovanie by sa malo vykonávať na čistom a rovnom povrchu. Ak je potrebné použiť podložku, vyberte si takú, ktorá je ľahko umývateľná. Pred každým prebaľovaním zabezpečte, aby ste mali dostatočné množstvo čistých plienok, aby ste mohli bábätko prebaľovať vždy na čistej plienke. Pravidelné kúpanie a hydratácia pokožky sú tiež dôležité pre zachovanie zdravej pokožky

  V neposlednom rade, nezabudnite, že prebaľovanie je nielen nutnosťou, ale aj príležitosťou na spoločné chvíle so svojím dieťaťom. Pokojné a láskavé prebaľovanie môže byť príjemným zážitkom pre vás aj pre vaše dieťa. S týmito tipmi na starostlivosť o detskú pokožku a správne prebaľovanie, sa môžete tešiť z času stráveného s vaším malým zázrakom.

new_1681367783.jpg

Žiaden stres!

Po narodení dieťaťa pribudne veľa radostí, ale aj starostí. Maminky najčastejšie po pôrode trápia zapareniny u bábätiek. Podráždená pokožka dieťaťu spôsobuje nepríjemné pocity pálenia či svrbenia, čo vedie k tomu, že je bábätko nepokojné a plače.  Preto je dobré pokožku zadočka pred zapareninami chrániť, ideálne kvalitnou masťou. Hlavne sa s tým neznepokojujte, zapareniny sú bežné a správnou starostlivosťou zmiznú skôr ako prišli. Naviac mamičky už vedia ako si pomôcť so starostlivosťou o jemnú pokožku detského zadočka vďaka Bepanthen Baby. Bepanthen Baby je kozmetický výrobok, ktorý pomáha chrániť pred vznikom zaparenín. Obsahuje 5%-tný pantenol, ktorý podporuje prirodzenú regeneráciu citlivej pokožky a udržiava ju jemnú a hydratovanú. Naviac je navrhnutý tak, aby po aplikácii u vytváral ochrannú a zároveň priedušnú vrstvu na pokožke zadočka vášho dieťatka, ktorá pomáha chrániť pred trením a podráždením. Ideálne je aplikovať tenkú vrstvu masti pri každom prebaľovaní na čistú a suchú pokožku bábätka. Má svoju prirodzenú vôňu a nie je farbený. Podrobnejšie informácie o Bepanthen Baby nájdete na www.bepanthen.sk.

 

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Obľúbené kuchynské drezy z keramiky a granitu. Aké sú ich výhody?
Aké sú vlastnosti dobrej a módnej jesennej bundy?
Aký darček vybrať pre ženu - niekoľko dobrých rád
Pýtali sme sa mužov: Aká by mala byť ideálna žena?
Šitie ako hobby – od ťažkých začiatkov po uspokojujúce výsledky
4 triky ako nosiť hviezdnu Fiery Red vo všedný deň
3 tipy, ako si vybrať ideálnu kabelku na zimu
YouTube Premium umožňuje sledovať videá s vypnutým displejom (a ďalšie výhody)

Ďalšie články na podobné témy

Bojujú so syndrómom náhleho úmrtia dojčiat. Aj váš hlas zaváži!
Ako uľaviť dieťaťu pri zápale nosohltanu, tzv. soplíkom?
Dokáže homeopatia zmierniť priebeh ovčích kiahní?
Letné horúčavy. Rodičia, na toto si dajte pozor!
Ste po tridsiatke a bez frajera?
Škola volá, skúšaná bude aj imunita. Vedci radia ako sa dá vyhnúť častým OČR
Aktivity, ktorým sa s deťmi venujte, keď ste doma
Čo robiť, keď idú von prvé zúbky