Prečo a ako investovať do P2P pôžičiek
23. 4. 2019 | PR Servis

Prečo a ako investovať do P2P pôžičiek

Počuli ste už o forme investovania do pôžičiek? Takzvané P2P pôžičky, teda pôžičky od ľudí pre ľudí, bývajú výhodné nielen pre tých, čo si chcú požičať. Na akom princípe fungujú, ako sa na nich dá zarobiť a pre koho je toto investovanie vhodné? 

Čo sú to P2P pôžičky

Môžete ich poznať pod názvom P2P pôžičky, kolektívne pôžičky či pôžičky od ľudí pre ľudí. V zahraničí sa tešia veľkej obľube a na Slovensku sú taktiež čoraz populárnejšie. Prečo je to tak? P2P pôžičky sú alternatívnym zdrojom požičiavania. V tomto prípade si požičiavate od súkromných osôb, ktorí sú takzvaný investori. 

Prečo dávajú ľudia prednosť P2P pôžičkam?

Ľudia tieto pôžičky vyhľadávajú väčšinou kvôli tomu, že v bankách im ponúkajú na spotrebných úveroch vysoké úroky, prípadne im banky odmietajú požičať. Dôvodov môže byť viacero, záleží od konkrétnej situácie.

Na akom princípe P2P pôžičky fungujú

Všetky pôžičky od ľudí pre ľudí fungujú na rovnakom princípe. Spájajú ľudí, ktorí sú ochotní investovať svoje úspory či kapitál s tými, ktorí si potrebujú požičať. Tieto platformy tak pomáhajú obom stranám.

Tento princíp sa volá crowdfunding a predstavuje doslova spojenie medzi investorom a klientom, ktorý žiada o pôžičku. Na celý priebeh a transakcie sa využíva internet a online platobné systémy.

Investor vďaka P2P pôžičkám dostane vo väčšine prípadov vyšší výnos, ako by dostal na bežnom termínovanom vklade, a človek, ktorý žiada o pôžičku, má vyššiu pravdepodobnosť, že pôžičku dostane a takisto môže mať nižší úrok ako pri bežných spotrebných úveroch z bánk.

image2_1555960301.jpg

P2P pôžičky z pohľadu investora

Nakoľko banky majú čoraz prísnejšie podmienky na získanie úveru, mnoho ľudí sa obracia práve na P2P pôžičky (pre viac informácií kliknite tu). Aj preto sa toto kolektívne požičiavanie teší takej obľube. Činnosť P2P platforiem síce ide mimo dohľad Národnej banky Slovenska, ktorá o tom upozorňuje v tomto vyhlásení z roku 2017v tomto vyhlásení z roku 2017, no všeobecne sa považuje za bezpečnú.

P2P pôžičky a investovanie

Pre investorov je dôležitým pojmom takzvaná diverzifikácia, čo znamená, že jeden investor neinvestuje do jednej pôžičky. Svoj kapitál má rozmiestnený rovnomerne, a to medzi viaceré pôžičky. Vďaka tomu predchádzajú riziku straty investície.

Čo môžu investori získať

Investovaním do pôžičiek od ľudí pre ľudí sa viete dostať k výnosom, ktoré vám banky nedajú ani pri termínovanom vklade. Samozrejme sa tieto investície a výška výnosov mení od rozloženia vášho kapitálu, zvolených parametrov a toho, do ktorej pôžičky investujete. Na Slovensku ich totiž máme viac.

Čo všetko ešte P2P pôžičky investorom ponúkajú?

● transparentnosť investícií - vaše investície máte pod kontrolou

● investovaním pomáhate iným ľuďom získať pôžičku

● nepotrebujete byť skúsení finančník, aby ste vytvorili výnosné investície

● asi najväčším lákadlom sú práve výnosy

Samozrejme sa tieto výhody líšia u konkrétnych P2P platforiem. Preto, ak máte záujem o investovanie do P2P pôžičiek, je vhodné naštudovať si konkrétne výhody každej platformy a podľa nich sa rozhodnúť. Nech je to čo najvýhodnejšie nielen pre tých, čo o pôžičku žiadajú, ale aj pre vás ako investora.

image-3_1555960294.jpg

Nevýhody investovania do P2P pôžičiek

Pri poskytovaní pôžičiek môžu vznikať určité riziká. A to nielen pre toho, kto si pôžičku berie, ale aj pre samotného investora. Ako je to v prípade investovania do P2P pôžičiek? S akými rizikami by mali počítať, resp., čo by sa mohlo stať?

● ak sa dlžník dostane do platobnej neschopnosti, investor môže prísť o výnos

● investor sa spolieha na informácie o dlžníkovi, ktoré mu boli poskytnuté, no schopnosť splácania pôžičky si nevie overiť

Samozrejme tieto riziká sú všade, no ak si poriadne naštudujete, do čoho idete, mali by ste ich znížiť na minimum. 

Čo myslíte, oplatí sa investovať do P2P platforiem?

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autora PR Servis

Vychutnajte si lahodnú šálku filtrovanej kávy - ako na jej prípravu?
Viete, kam sa môžete v zime vybrať za teplom k moru?
Dámske botasky nielen na voľný čas
Spoznaj tvár zamestnávateľa s Work or Not!
Cesta k dokonalej obývačke vedie cez profi interiérové štúdio
Plánujete si kúpiť nový jedálenský stôl a stoličky? Na čo sa zamerať pri výbere?
Kuchynská pracovná doska, ktorá znesie takmer všetko
Získajte dokonalý úsmev a dobrodružstvo: Príručka pre zubný turizmus

Ďalšie články na podobné témy

Ako neprísť o peniaze a do čoho investovať v čase korony a po nej?
Príbeh mincí: od strieborných krúžkov po predchodcu dolára
Ako investovať úspory, aby nám zarábali?
Toliar k narodeniu dieťaťa
7 tipov na investovanie peňazí do zlata
K čomu slúži II.pilier a oplatí sa ho mať?
Materstvo, blogovanie, biznis: Ako to všetko spolu súvisí?
Trúfnete si život na „voľnej nohe“?