Počuli ste už o forme investovania do pôžičiek? Takzvané P2P pôžičky, teda pôžičky od ľudí pre ľudí, bývajú výhodné nielen pre tých, čo si chcú požičať. Na akom princípe fungujú, ako sa na nich dá zarobiť a pre koho je toto investovanie vhodné?
Môžete ich poznať pod názvom P2P pôžičky, kolektívne pôžičky či pôžičky od ľudí pre ľudí. V zahraničí sa tešia veľkej obľube a na Slovensku sú taktiež čoraz populárnejšie. Prečo je to tak? P2P pôžičky sú alternatívnym zdrojom požičiavania. V tomto prípade si požičiavate od súkromných osôb, ktorí sú takzvaný investori.
Ľudia tieto pôžičky vyhľadávajú väčšinou kvôli tomu, že v bankách im ponúkajú na spotrebných úveroch vysoké úroky, prípadne im banky odmietajú požičať. Dôvodov môže byť viacero, záleží od konkrétnej situácie.
Všetky pôžičky od ľudí pre ľudí fungujú na rovnakom princípe. Spájajú ľudí, ktorí sú ochotní investovať svoje úspory či kapitál s tými, ktorí si potrebujú požičať. Tieto platformy tak pomáhajú obom stranám.
Tento princíp sa volá crowdfunding a predstavuje doslova spojenie medzi investorom a klientom, ktorý žiada o pôžičku. Na celý priebeh a transakcie sa využíva internet a online platobné systémy.
Investor vďaka P2P pôžičkám dostane vo väčšine prípadov vyšší výnos, ako by dostal na bežnom termínovanom vklade, a človek, ktorý žiada o pôžičku, má vyššiu pravdepodobnosť, že pôžičku dostane a takisto môže mať nižší úrok ako pri bežných spotrebných úveroch z bánk.
Nakoľko banky majú čoraz prísnejšie podmienky na získanie úveru, mnoho ľudí sa obracia práve na P2P pôžičky (pre viac informácií kliknite tu). Aj preto sa toto kolektívne požičiavanie teší takej obľube. Činnosť P2P platforiem síce ide mimo dohľad Národnej banky Slovenska, ktorá o tom upozorňuje v tomto vyhlásení z roku 2017v tomto vyhlásení z roku 2017, no všeobecne sa považuje za bezpečnú.
Pre investorov je dôležitým pojmom takzvaná diverzifikácia, čo znamená, že jeden investor neinvestuje do jednej pôžičky. Svoj kapitál má rozmiestnený rovnomerne, a to medzi viaceré pôžičky. Vďaka tomu predchádzajú riziku straty investície.
Investovaním do pôžičiek od ľudí pre ľudí sa viete dostať k výnosom, ktoré vám banky nedajú ani pri termínovanom vklade. Samozrejme sa tieto investície a výška výnosov mení od rozloženia vášho kapitálu, zvolených parametrov a toho, do ktorej pôžičky investujete. Na Slovensku ich totiž máme viac.
● transparentnosť investícií - vaše investície máte pod kontrolou
● investovaním pomáhate iným ľuďom získať pôžičku
● nepotrebujete byť skúsení finančník, aby ste vytvorili výnosné investície
● asi najväčším lákadlom sú práve výnosy
Samozrejme sa tieto výhody líšia u konkrétnych P2P platforiem. Preto, ak máte záujem o investovanie do P2P pôžičiek, je vhodné naštudovať si konkrétne výhody každej platformy a podľa nich sa rozhodnúť. Nech je to čo najvýhodnejšie nielen pre tých, čo o pôžičku žiadajú, ale aj pre vás ako investora.
Pri poskytovaní pôžičiek môžu vznikať určité riziká. A to nielen pre toho, kto si pôžičku berie, ale aj pre samotného investora. Ako je to v prípade investovania do P2P pôžičiek? S akými rizikami by mali počítať, resp., čo by sa mohlo stať?
● ak sa dlžník dostane do platobnej neschopnosti, investor môže prísť o výnos
● investor sa spolieha na informácie o dlžníkovi, ktoré mu boli poskytnuté, no schopnosť splácania pôžičky si nevie overiť
Samozrejme tieto riziká sú všade, no ak si poriadne naštudujete, do čoho idete, mali by ste ich znížiť na minimum.
Čo myslíte, oplatí sa investovať do P2P platforiem?
Sesterstvo v znamení kolekcie SISTERHOOD: Je veľmi dôležité, aby sme sa ako ženy podporovali v našich snoch
Bude môjmu dieťaťu chutiť aj detská výživa bez cukru?
Predaj Garmin v kamennej predajni v Prešove
Povinné zmluvné poistenie online – oplatí sa dnes vybavovať cez internet?
Medzinárodný deň žien očami Lidla
Ako zdravý lifestyle a preventívne vyšetrenia môžu pomôcť predchádzať zdravotným problémom.
Ikonický RETRO košík je späť!
Na čo všetko sa hodí Imunoglukan
Ako neprísť o peniaze a do čoho investovať v čase korony a po nej?
Príbeh mincí: od strieborných krúžkov po predchodcu dolára
Ako investovať úspory, aby nám zarábali?
Toliar k narodeniu dieťaťa
7 tipov na investovanie peňazí do zlata
Materstvo, blogovanie, biznis: Ako to všetko spolu súvisí?
Trúfnete si život na „voľnej nohe“?
5 tipov ako ušetriť pár eur: toto musíte skúsiť!