Prečo je vanilka dobrou prísadou do parfumov?
4. 5. 2021 | PR Servis

Prečo je vanilka dobrou prísadou do parfumov?

Vanilka je charakteristickou ingredienciou tisícky parfumov. Tých dámskych aj pánskych. V čom sa ukrýva jej kúzlo?

Zmyselná, sladká, energická alebo hrejivá. Mladistvá aj vyzretá. Vo svete vôní má len máloktorá ingrediencia toľko rôznych tvárí ako vanilka, ktorá je charakteristická pre dámske parfumy aj tie pánske. Čo stojí za jej obľúbenosťou medzi parfumérmi a prečo s vanilkovou vôňou nikdy nešliapnete vedľa?

Ako vanilka pôsobí na ľudské zmysly?

Príjemnú vanilkovú vôňu zbožňujú snáď všetci. Podľa odborníkov vďačí vanilka za svoju popularitu nostalgii. Podvedome máme totiž jej vôňu a chuť spojenú so spomienkami na detstvo plné vanilkovej zmrzliny a vanilkových rožkov. Okrem toho ale mnohé vedecké štúdie potvrdili, že vanilka pôsobí na ľudské zmysly ako afrodiziakum a zároveň má aj harmonizujúce účinky.

Vanilka: Vzácna ingrediencia, ktorá rozvoňala svet

Vanilkové esencie sa extrahujú z rôznych častí vanilkovníka – zo semien, samotného lusku alebo z kvetov liany. Vône jednotlivých častí rastliny sa líšia. Niektoré sú viac drevité a intenzívne, iné zas oplývajú sviežimi a kvetinovými tónmi.

O vanilke sa traduje veľké množstvo legiend. Jedna z nich rozpráva príbeh o Xanat, dcére mexickej bohyne plodnosti, ktorá sa zamiluje do prostého muža z kmeňa Totonakov. A pretože ich láska nemôže byť naplnená, premení sa Xanat na lianu, ktorá poskytuje svetu potešenie a šťastie – na vanilku.

Ako už legenda napovedá, vanilka má svoje korene v Mexiku. Dnes sa však pestuje prevažne na Madagaskare a na ďalších tropických ostrovoch, ako sú Malé Antily, Seychely alebo Bahamy. Vanilka je v súčasnosti druhým najdrahším korením na svete, čo spôsobilo, že sa aj v parfumoch veľmi často používa jej syntetická alternatíva. 

Tóny vanilky perfektne doplnia dámske aj pánske vône

Vanilka je výnimočne prispôsobivá vôňa, vďaka čomu je nezameniteľnou esenciou tisícky parfumov. Dokonale doladí svieže vône, ale aj tie orientálne, drevité alebo kvetinové. Parfumérom tak otvorila dvere k nekonečnému množstvu kombinácii vanilky s ostatnými vonnými esenciami.

Vanilka prepožičiava parfumom stovky podôb. V niektorých vôňach pôsobí sladko, iným parfumom dodá zas dymovú drevitú arómu. Všetko závisí na kreativite a talente tvorcu parfumu. Napríklad v ikonickej vôni Tobacco Vanille dodáva vanilka drevitým tónom tabakových kvetov hebkosť. A výsledok? Nezameniteľný a charizmatický parfum, ktorý pristane ako ženám, tak aj mužom.

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autorky PR Servis

Kvetinárstvo nie je len o kyticiach
Ste pozvaná na svadbu? Poradíme vám, čo všetko si zabezpečiť a na čo nezabudnúť
Čistota v kuchyni alebo na ktoré miesta sa najviac zamerať?
Plánujete prerábať interiér? Nechajte si vytvoriť návrh interiéru
Záleží vám na životnom prostredí? Myslite naň aj pri výbere oblečenia a rôznych módnych doplnkov
Potrebujete si oddýchnuť a hľadáte ideálne miesto? Zajednajte si pobyt v Jasnej
Je váš dámsky botník pripravený na leto?
Našli ste šperky, ktoré sú nadčasové a dajú sa nosiť roky?

Ďalšie články na podobné témy

Podmanivá vôňa santalového dreva
Chcete začať cvičiť? Pridajte sa k týmto ženám!
Ako nosiť pončo?
Všetky farby dúhy
Niečo nové do šatníka v Novom roku
V Bratislave otvorili nový obchod s kozmetikou z Mŕtveho mora
Septembrová svadba - farebné trendy
3 pravidlá, ktoré by mali dodržiavať všetci s mastným typom pleti

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.