Prečo máme tendenciu veriť v hoaxy - nepodložené informácie?
27. 2. 2019 | Gabriela

Prečo máme tendenciu veriť v hoaxy - nepodložené informácie?

V súčasnosti narastá potreba boja proti dezinformáciám, ktoré sa šíria obrovskou rýchlosťou. Čo umožňujú predovšetkým sociálne siete, t.j. ľahká a rýchla prepojiteľnosť ľudí. A spoločnosť je proti nim takmer bezradná. Hoci sa už podnikli a neustále podnikajú určité kroky k ich kontrole. 

Je vysoko pravdepodobné, že aj vy ste sa stali niekedy obeťou nejakého hoaxu- nepravdivej informácie a nemusíte o tom vedieť. Niekomu sa to mohlo stať dokonca osudným, ak napríklad uveril, že nejaká pochybná, často alternatívna liečba, vylieči jeho nevyliečiteľnú chorobu.

Prečo sú ľudia náchylní a ochotní uveriť vedecky nepodloženým informáciám?

Tejto a podobným otázkam sa venoval Mgr. Jakub Šrol, doktorand na Ústave experimentálnej psychológie Centra spoločenských a psychologických vied Slovenskej akadémie vied. Viedol prednášku, v ktorej sa zameral na nepodložené presvedčenia a zisťoval dôvody, prečo im ľudia veria (viac na vedanadosah.cvtisr.sk).

Uviedol, že na základe minuloročného prieskumu organizácie Globsec, je viera v hoaxy naozaj veľmi vysoká. Dokonca je vyššia, ak sa zameriavali na vysokoškolsky vzdelaných ľudí žijúcich v Bratislave, ktorú údajne často čerpajú z dezinformačných médií. Avšak dodal, že je naozaj veľmi ťažké rozlíšiť konšpiračné teórie a odôvodnené obavy. Najmä v súvislosti s aktuálnou situáciou na Slovensku.

Ako jedným z dôvodov Šrol uvádza, že konšpiračné teórie sú oveľa ľahšie pochopiteľné, lebo zjednodušujú príčiny zložitých udalostí. Ďalej sú formulované obšírne až vágne. Nie je možné ich úplne vyvrátiť a zároveň sú postavené na nejakých dôkazoch (ktorých ale nie je veľa). Ak aj existujú nejaké protichodné tvrdenia, tie v teórii spomenuté nie sú alebo sú nejako do konšpirácie zakomponované. V tomto sa konšpiračné teórie líšia od vedeckých poznatkov a zistení. Ak má niečo príliš ľahké riešenie, v niečom musí byť “háčik”.

Ďalším dôvodom je aj viera v tzv. pseudovedu - informácie, ktoré sa zdajú byť vedecké, ale nemajú oporu v žiadnom vedeckom výskume. Šrol spomínal situácie ako popieranie globálneho otepľovania alebo keď rodičia veria tomu, že očkovanie spôsobuje autizmus.

 social-media-1989152-960-720_1551194711.jpg

Existuje viacero príčin nepodložených presvedčení. Vo všeobecnosti sa verí, že hlavným dôvodom je nižšie vzdelanie alebo inteligencia. Ale to úplne neplatí. Šrol zdôrazňuje, že príčinu je potrebné hľadať skôr v rôznych emocionálnych faktoroch. Napríklad strach funguje najlepšie. Ak sa totiž bojíte o vlastný život, zdravie či deti, ste schopní podniknúť čokoľvek.

Dôležitú úlohu zohráva aj sociálne prostredie, v ktorom sa nachádzate. Ak nejakej teórii veria vaši blízki či dokonca okolie, v ktorom sa pohybujete, je veľmi ťažké nepodľahnúť a udržať si vlastný názor. Šíreniu nepravdivých informácií nahráva aj voľný prístup k obrovskému množstvu informácií. Väčšina ľudí nemá čas, aby si overovali ich správnosť. A keďže ľudia majú tendenciu šetriť svojou mentálnou energiou a myslieť “nevedecky”, je viera v hoaxy taká veľká. A dokonca aj to, ako média komunikujú vedecké zistenia, hrá významnú úlohu v šírení dezinformácií.

Pre všetky uvedené dôvody je naozaj náročné bojovať proti nim. Ostáva len dúfať, že sa nájde nejaký účinnejší spôsob, ako ich šírenie zmierniť a možno úplne odstrániť.

Ilustračné foto: Pixabay,com

Gabriela

Písanie je pre mňa relax a sebarealizácia popri každodennej práci psychológa a matky na plný úväzok. Vtedy sa môžem “skryť” za počítať a nič neriešiť.

Ďalšie články od autorky Gabriela

Aj vy ste naleteli? Superpotraviny vám nezaručia zdravší a dlhší život
Kolagénom vyriešite mnoho problémov
Prečo neplatí jednoduché: Mysli pozitívne?!
8 tipov ako sa zbaviť kíl bez zbytočného trápenia
Ako na strašiaka s názvom strie?
Cvičenie neformuje len telo: TOTO bude bonus navyše!
Skvelé recepty na domácu horúcu čokoládu. A zima nemá šancu!
Novoročné ciele: Ako si ich nastaviť a konečne nezlyhať!

Ďalšie články na podobné témy

Syndróm záchranára a túžba pomáhať svetu
Prestaňte už bojovať so životom a konečne sa UVOĽNITE
Množstvo peňazí, ktoré máme je odrazom nášho vzťahu k iným ľuďom
Hlboký vnútorný mier ako znamenie rovnováhy, všetko ostatné je trvalo neudržateľné
Bojujete s úzkosťou? Nebojujte
Podvedomé správanie, ktoré vás brzdí v dosiahnutí vysnívaného cieľa
Rozlúčte sa s minulosťou a nadýchnite sa čerstvého vzduchu I.
Závislosť na sociálnych médiách. Ich používanie môže byť aj prospešné