Prestaňte už bojovať so životom a konečne sa UVOĽNITE
27. 11. 2018 | Simona

Prestaňte už bojovať so životom a konečne sa UVOĽNITE

Stalo sa vám niekedy, že keď ste po niečom veľmi túžili, nestalo sa to? A možno neostalo len pri prianí, dokonca ste sa do plnenia svojho želania aj pustili a začali robiť nevyhnutné kroky k tomu, aby ste sa dostali k vytúženému výsledku. No...  buď to viedlo úplne inam alebo ste a len zbytočne vyčerpali – túžba zostala nesplnená.

Jedným z paradoxov života je: vzdať sa, aby ste získali. Možno to znie neuveriteľne alebo nelogicky no zamyslite sa nad tým koľko krát sa to stalo aj vám. V poslednej chvíli svojho boja o splnené želanie, kedy vám neostávalo nič iné ako povoliť a veriť, že bude tak ako má, sa odrazu stalo niečo neočakávané. Niečo, čo naplnilo vašu túžbu.

V mnohých knihách o osobnom rozvoji sa píše o tzv. ,,detachment“, čo znamená niečo ako odlúčenie, objektívnosť či nezainteresovanosť. Slovník toto slovo popisuje takto: schopnosť byť povznesený a objektívny. Sama som si lámala hlavu nad tým, čo to má spoločné s plnením prianí, veď je to úplný opak. Mám sa vzdať toho o čom snívam? Akýmsi čarovným spôsobom prestať cítiť, nevšímať si svoje emócie? Nie, nie je úplne tak...

Znamená to len nepripútanosť k výsledku. To znamená, že nebudete sklamaní, keď niečo nevyjde podľa očakávaní, no využijete tú chvíľu na to, aby ste z nej čo najviac dostali. Predstavte si, že ste herec, ktorý sa do svojej role úplne ponorí, dá do toho všetky emócie. No zároveň si je vedomý toho, že zo svojej úlohy môže vystúpiť a byť objektívny. Áno, emócie, ktoré prežívate sú skutočné, rovnako tak ako vaše sny či ciele. Avšak buďte si vedomí, že sa na situáciu môžete pozrieť z nadhľadu – to je ,,detachment“.

Pripútaní môžete byť nie len k cieľom a svojim túžbam, ale aj k ľuďom. ,,Pokiaľ nemám to a to, pokiaľ nedosiahnem to a to, nemôžem byť úplný.“ Je vám to povedomé?  Často sprevádzané strachom, úzkosťou, hnevom, žiarlivosťou či smútkom (že hoci sa snažíte ako najviac viete, stále to nie je ono).

 yoga-2176668-960-720_1543343773.jpg

Predstava o šťastí

Jedna z mylných predstáv o šťastí je tá, že ak máte všetko čo chcete a dosiahli ste všetky svoje ciele, vtedy budete spokojní. Čo ak by sme to však otočili a začali konať z pocitu radosti a šťastia? Hojnosť by do vášho života začala prúdiť s väčšou ľahkosťou a konečne by ste pochopili význam výroku ,,Môžem vlastniť, ale nič nevlastní mňa.“

Ľudia ľpejú na vzťahoch, sociálnom statuse, peniazoch, na povýšení, atď. Vlastne všetko čo ma ,,vystihuje“. Ak ste napríklad spisovateľka, ale táto práca vás prestane napĺňať a stanete sa terapeutkou, už viac nie ste spisovateľka, ale stále ste to vy.

Prvé kroky k odpútaniu

1. Prvým krokom k odpútaniu sa je začať všímať si svoje myšlienky. Tie, ktoré sa opakujú a vytvárajú akýsi autopilot, podľa ktorého dennodenne konáme. S čím sa najviac identifikujete? Prichádzajú aj nejaké emócie? Aké sú to? Odkiaľ pochádzajú?

2. Nepodarilo sa vám dostať prácu vašich snoch. Ste frustrovaní a nahnevaní. Možno si hovoríte, že vaša kariéra týmto končí alebo sa nikam neposúvate. No pozrite sa na to takto: prišli ste o niečo, čo ste vlastne ani nikdy nemali. Nič sa nezmenilo, len vaše myšlienky o potenciálnom zamestnaní.

3. Prijmite neistotu, len to je istota. Deepak Chopra hovorí: ,,tí, ktorí hľadajú istoty vo vonkajšom svete ich budú hľadať večne. No keď prestanete ľpieť na ilúzii o istote, otvorí sa pred vami priestor plný nových možností. Len tam nájdete skutočné šťastie, naplnenie a blahobyt.“

4. Meditujte aspoň niekoľko minút denne. Vedomé ponorenie sa do vlastného vnútra pomáha rozpustiť a identifikovať nevedomé vzorce správania.

Pokiaľ sa rozhodnete podstúpiť tento proces, netrápte sa ak sa z času na čas vrátite do starých koľají a zvykom. V takýchto chvíľach si začnite gratulovať, pretože ste začali rozoznávať, kedy opakujete staré návyky. Postupom času vám takýto prístup pomôže zmeniť nevedomé správanie a otvoria sa vám dvere do sveta, ktorý ste predtým nevideli.

Ilustračné foto: Pixabay.com

Simona

Mať zmysluplný cieľ je pre mňa dôležité rovnako ako spoznávanie ďalekého, ale aj blízkeho sveta. Nové podnety, ,,farby" či kultúry sú pre mňa inšpiráciou nie len v písaní, ale aj v bežnom každodennom živote.

Ďalšie články od autora Simona

Dosť sklamaniam. Prečo sa tak rýchlo zamilujeme?
Nečakané činitele v domácnosti spôsobujúce stres
Neustále studené končatiny? Prezradíme vám, čo je za tým!
Otázky, ktoré posunú váš vzťah ďalej
Sviatočné raňajky bez výčitiek – 3 super recepty, ktoré musíte tento rok vyskúšať aj vy
Dávate si správne novoročné predsavzatia?
Ako prežiť Vianoce v pokoji, aj keď ich nemám rada
Detailný návod ako sa (konečne) MAŤ RADA

Ďalšie články na podobné témy

Syndróm záchranára a túžba pomáhať svetu
Prečo máme tendenciu veriť v hoaxy - nepodložené informácie?
Množstvo peňazí, ktoré máme je odrazom nášho vzťahu k iným ľuďom
Hlboký vnútorný mier ako znamenie rovnováhy, všetko ostatné je trvalo neudržateľné
Bojujete s úzkosťou? Nebojujte
Podvedomé správanie, ktoré vás brzdí v dosiahnutí vysnívaného cieľa
Rozlúčte sa s minulosťou a nadýchnite sa čerstvého vzduchu I.
Závislosť na sociálnych médiách. Ich používanie môže byť aj prospešné