Prevencia proti problémom s chrbticou je dôležitá v práci aj v posteli
25. 11. 2021 | PR Servis

Prevencia proti problémom s chrbticou je dôležitá v práci aj v posteli

Problémy s chrbticou, prípadne iné, ktorých pôvod súvisí práve s chrbticou, sú „výdobytkom“ modernej doby. V minulosti totižto choroby z povolania vznikali hlavne pri fyzicky namáhavých prácach, či prácach v škodlivom prostredí, ale v posledných rokoch sa hovorí hlavne o dlhodobých zdravotných problémoch zo sedavého zamestnania.

V práci trávime veľa času. Ergonómia na pracovisku je tak veľmi dôležitá

Celkom účinnou zbraňou proti takýmto problémom sú ergonomické kancelárske kreslá. Tie by mali byť špeciálne tvarované a čo najviac prispôsobiteľné, aby komukoľvek poskytovali dostatočnú oporu pre chrbticu, ale napríklad aj pre lakte.

Dôležité však je aj správne sedenie. Môžete mať to najergonomickejšie a „najzdravšie“ kancelárske kreslo, ale ak na ňom sedíte „s nohami za ušami“ alebo v nejakej inej krkolomnej polohe, ktorá má ďaleko od správneho sedenia, moc vám to nepomôže.

Užitočnou pomôckou môže byť aj výškovo nastaviteľný kancelársky stôl. Môžete si tak počas dlhého dňa za počítačom zdvihnúť výšku stola a na chvíľu pracovať postojačky. Pre vaše telo to bude príjemná zmena.

Spánok slúži na regeneráciu, nemal by preto škodiť nášmu telu

Zdravá chrbtica a zvyšok tela však nie je len o ergonómii na pracovisku. Veľkú časť života trávime aj spánkom. A nejedna z nás určite aspoň raz zažila matrac, s ktorým sa každé ráno budila ako dolámaná. Čo sa matracov týka, výber toho správneho je možno ešte väčšia „veda“ ako výber dobrej kancelárskej stoličky.

A okrem iných vlastností, akou je napríklad tvrdosť matraca, je dôležitý aj jeho rozmer. Moment, ten sa predsa vyberá podľa postele, no nie? My však máme na mysli to, či si na manželskú posteľ dáte jeden veľký matrac, alebo dva samostatné matrace 90x200.

Rozhodne odporúčame druhú možnosť. Pravdepodobne totiž máte vy a váš manžel rozdielne názory na to, čo je to ideálny matrac. A ešte pravdepodobnejšie aj rozdielne vážite. To znamená, že najvhodnejší matrac pre vás môže byť diametrálne odlišný od najvhodnejšieho matraca pre vášho manžela. S dvomi samostatnými matracmi si tak budete môcť každý vybrať matrac podľa svojich predstáv.

Zdroj obrázka: Autor: My Ocean Production / Shutterstock.com

 

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autorky PR Servis

Ideálne sukne na letné dni: Ľahké tkaniny a materiály
Runy sú špeciálnou energiou vesmíru!
Chcete zaujať svadobným oznámením? Skúste tieto prevedenia
Vypnite „online mode“ hodinu pred spaním
Sedem tipov, ako zachrániť váš vzťah
Pánske šľapky môžu byť aj štýlové! Toto by ste o nich mali vedieť
Zabráňte vzniku vrások
Pociťujete únavu? Berte ju ako impulz k životnej zmene!

Ďalšie články na podobné témy

Chcete začať cvičiť? Pridajte sa k týmto ženám!
Ako začať cvičiť?
Jesenné tipy na posilnenie imunity
Ako sa cvičí jóga v Malackách
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie VII
Tehotenstvo a spánok: Tieto tipy vám doprajú kvalitný odpočinok
Môžu vám uškodiť bielkovinové diéty a ako sa starať o obličky?
Ako chrániť svoju domácnosť pred vírusmi a baktériami?