Príbehy opatrovateliek Janky, Danky a ich babky
6. 3. 2020 | Bohumila Vrbovská Ďurišová

Príbehy opatrovateliek Janky, Danky a ich babky

Téme opatrovateliek v Rakúsku bolo doposiaľ na Slovensku venovaných niekoľko kníh. Táto téma je stále veľmi aktuálna, štatistiky z roku 2015 poukazovali na 26 a pol tisíca slovenských opatrovateliek v Rakúsku. Štatistika však uvádza len oficiálne vedené opatrovateľky, koľko ich pracuje na čierno nevedno.

Chcela by som poďakovať novému slovenskému spisovateľovi, ktorého debutom sa stala práve kniha o opatrovateľkách v Rakúsku, Stanislawovi Stratchiackovi za rozhovor pre náš online magazín.

Pán Stratchiack, hneď od prvého momentu ma upútal obal vašej prvotiny s názvom Príbehy opatrovateliek Janky, Danky a ich babky. Je to naozaj krásne. Prezraďte nám, kto vytvoril takýto nádherný obal? 

Zozačiatku som uvažoval, že z časových dôvodov by som si na to najal nejakého grafika, ale potom si hovorím: ,,Bude to moja kniha, neopakovateľný originál, a vytvorím si niečo sám.'' Tak som si najskôr začal predstavovať ako by budúci obal knižky čo najviac vystihol dej knižky. Nakoniec som zobral do ruky tablet, dotykové pero a vytvoril som ho behom pol hodiny. Všetci, ktorí ho vtedy videli ako prví, povedali, že je to úžasné. Tak som ho dal nakoniec do finálnej verzie knižky. 

photo1579982083837_1583481850.jpg

Prečo práve príbehy o opatrovateľkách a v Rakúsku? 

Chcel som zachytiť túto tému, ktorá je na Slovensku veľmi aktuálna už desiatky rokov. Jedna vec je, ako túto tému prezentujú médiá, ako Slovenky po návrate z turnusov a druhá vec je naturalistická realita, s ktorou sa len máloktorá pochváli. 

Máte v knižke okrem už spomínaného obalu aj prekrásne ilustrácie. Kto ich ilustroval? 

Ja sám za pomoci programu. Chcel som aj týmito ilustráciami podčiarknuť dej knižky a spríjemniť čitateľom aj estetické vnímanie počas čítania. 

Hlavnými postavami vašej prvotiny sú slovenské opatrovateľky v Rakúsku Janka a Danka. Prečo práve dve a nie viacero? 

Slovenky pracujúce na turnusy sa vždy striedajú dve. Nechcel som zbytočne komplikovať dej. Myslím, že pri menšom množstve postáv v deji nejakého príbehu má čitateľ lepší zážitok ako by ho mal pri väčšom množstve postáv. Chcel som aj poukázať na spravidla dva typy opatrovateliek v Rakúsku a počas celého deja ich porovnať. 

Aká je Janka a aká je Danka, v čom sú odlišné? 

Janka je vysokoškoláčka, nefajčiarka, privyrába si ako blogerka, chce sa učiť nové veci, má vysokú mieru empatie, snaží sa spravidla veci riešiť tak, aby sa vyriešili. 

Danka je stredoškoláčka, fajčiarka, má občas aj finančné problémy, občas je aj nesebakritická. 

Obe začali opatrovať kvôli peniazom. Janka kvôli nízkemu platu a Danka kvôli nezamestnanosti. 

Inšpirovali ste sa, pán Stratchiack, nejakým spisovateľom pri písaní knižky Príbehy opatrovateliek Janky, Danky a ich babky? 

Nie, jednoducho som cítil, že svoje myšlienky chcem dať do knihy, tieto príbehy sú podľa skutočných udalostí a môžu pomôcť získať prehľad pre Slovenky, ktoré sa chystajú pracovať ako opatrovateľky v Rakúsku. 

Váš obľúbený spisovateľ je? 

Martin Kukučín, zo zahraničných Victor Hugo, Ernest Hemingway. 

A z novodobých? 

Dominik Dán, Jozef Karika.

V knižke spomínate aj fašistov z rozprávania pacientky hlavných postáv. Aký máte názor na túto pálčivú tému?

Ja osobne zastávam názor, že nik na svete nesmie byť utláčaný, prenasledovaný, znevýhodňovaný. Bez ohľadu na národnosť, jazyk, a podobne. Každý má dostať od života, čo si svojím konaním zaslúži. To znamená, že za spáchané zlo musí byť každý primerane potrestaný a za dobro primerane odmenený.

Váš obľúbený výrok?

,,Ak o tom dokážete snívať, dokážete to robiť.'' Povedal to slávny tvorca Walt Disney. A je to naozaj tak. Ak si človek niečo dokáže predstaviť alebo inak povedané seba v nejakých situáciách, rolách, tak to dokáže zvládnuť. Je nám to akoby takto dané.

Chystáte sa ešte niečo vytvoriť v blízkej či vzdialenej budúcnosti?

Áno. Chcel by som napísať ešte nejaké, rozsiahlejšie diela na nejakú tému, ktorá má zaujme.

Ďakujem Vám za rozhovor, pán Stratchiack! To je Váš pseudonym?

Áno.

Chceli by ste niečo odkázať čitateľom?

Nech sa sústredia v živote na veci krásne, nech vytvárajú krajší, lepší svet a nech si zachovajú svoje ja, vnútornú harmóniu a dôstojnosť človeka. Želám im zdravie, šťastie, lásku, spokojnosť a veľa úspechov!

Ďakujem teda ešte raz Stanislawovi Stratchiackovi, autorovi knižky Príbehy opatrovateliek Janky, Danky a ich babky za rozhovor! 

V mene nášho magazínu mu želám veľa úspechov!

Bohumila Vrbovská Ďurišová

Zakladateľka a "mama" portálu. Zaujíma sa o osobný rozvoj, motiváciu, takisto je technologický geek. Miluje kvalitnú kozmetiku a oceňuje úprimný dialóg. Motto: Kde je vôla, tam je cesta. 

Ďalšie články od autorky Bohumila Vrbovská Ďurišová

Prečo sa neopúšťať a nestrácať zo svojej jedinečnosti?
Ako sa správne postarať o pokožku v lete?
Binna: Môj sen je šíriť dobré myšlienky a udržiavať pozitívnu myseľ
Recept na najlepšie moravské koláče, aké ste kedy jedli
Najlepšie tipy pre prácu z domu pre ženy a mamičky
Krásna a štýlová Alexandra vydáva prvú knihu! Na čo sa môžeme tešiť?
Aká je skutočná Pravda o mužoch?
Pripravte sa na zimu!

Ďalšie články na podobné témy

Tara, tantrická masérka
Ako si nájsť dobrú prácu po štyridsiatke
Martina Valachová: Zaujímavé je, že keď sa pevne rozhodnete a veríte si, tak vám aj vesmír pomôže
Inka Nemezis: Som rada, že som a že som práve v tejto dobe.
Katarína Němcová: K čomu sú vám milióny, keď nevidíte v svojej práci hlbší zmysel a nebaví vás
Veronika Bošková: V prvom rade si zadefinuj, čo znamená byť úspešný pre teba
Anna Ďarmati Beňadiková: Učím tai chi, ktoré sa stalo mojím životným štýlom
Žaneta Hrubá: Plním si krok po kroku svoj sen

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií o súboroch cookie nájdete tu.