Našou obrovskou výhodou ale zároveň prekliatím je schopnosť myslieť, uvažovať a vzájomne sa o všetkom informovať. A to nielen tvárou v tvár prostredníctvom reči. V súčasnosti nie je problém preniesť myšlienky do celého sveta. Aj zo zabudnutého kúska zeme. A tak sa stáva to, že naraz máme milióny článkov, názorov, blog postov... Samozrejme, informácie sú sila. Ale čo ak nás ich veľké množstvo nejako brzdí, pretože ich náš mozog nevie adekvátne spracovať? A následne strácame schopnosť rozhodovať sa?
Dennodenne si každý jeden produkt, spoločnosť či len obyčajný človek snaží získať našu pozornosť. Ale tá nie je na rozdávanie. Ako ľudské bytosti nie sme schopní spracovať všetko, na čo počas dňa narazíme. A preto zabúdame. To nás chráni pred zahltením a zaplavením množstvom informácií.
Ale napriek tomu to už nestačí. Lebo hľadáme ďalej, aj keď zabudneme. Je to pre nás akési prirodzené. Túžime dostať odpovede na mnohé otázky a dokonca aj na také, na ktoré neexistuje v súčasnosti odpoveď. A kto nám ich zodpovie najlepšie?
Existuje na to jednoduché vysvetlenie. Psychológovia z Univerzity v Princetone a v Stanforde si kládli podobnú otázku. A zistili, že sme fascinovaní vyplnením medzery v informáciách. Táto “posadnutosť” nás často dokáže dokonca odlákať z cesty. Najmä dnes, keď sa zníženie neistoty stalo príliš jednoduché. Stačí si zapnúť mobil alebo počítač. Naša myseľ ju jednoducho neznáša. A tak nadhodnocuje význam toho, že nemáme dostatočne veľa informácií a začíname sa na to fixovať. Neurčitosť je pre mozog signálom ohrozenia, nebezpečenstva.
Navyše z neurologického hľadiska sú informácie návykové. Pri učení sa uvoľňuje dopamín - neuroprenášač, ktorý vplýva na centrá odmien a potešenia v mozgu. Čo u nás vedie k uspokojeniu. To je dôvodom aj našej zraniteľnosti voči internetu, ktorý väčšinou ukradne našu pozornosť.
Každé kliknutie sľubuje objav a všetci sme tak vystavení riziku vzniku závislosti. Preto je potrebné uvedomovať si spôsob fungovania našej mysle, aby sme sa mohli vedome našim inštinktom vzďaľovať. Hoci to môže byť neuveriteľne ťažké.
Problematike vplyvu veľkých spoločností na naše konanie a myslenie sa venoval aj Scott Galloway, ktorý svoje postrehy predniesol prostredníctvom populárneho Ted Talku. Kládol si otázku, ako jednotlivé spoločnosti (Amazon, Apple, Facebook a Google) manipulujú našimi emóciami.
Tvrdí, že sa internetový vyhľadávač stal akýmsi naším “bohom”. A veríme mu často viac ako rodičom, učiteľom, doktorom alebo svojej vlastnej skúsenosti. Snáď čiastočne aj preto, že v reálnom svete je ťažké dostať uspokojivé odpovede. Dokonca v priemere jedna zo šiestich otázok zadaná do Google nebola doposiaľ vo svete zodpovedaná. Niet sa čo čudovať, že neexistujú dostačujúce odpovede. Naša myseľ je hladná po informáciách, a preto má internet takú veľkú moc.
A možno aj to je dôvodom, prečo narastá dopyt po relaxácii, oddychu či meditácii. Schopnosť vypnúť je v tomto smere naozaj umenie. A vyžaduje na začiatku množstvo energie. Ale stojí to za to. Hoci naša myseľ chce vedieť viac, doprajme jej oddych a čas, kedy nemusí myslieť na “nič”.
Ilustračné fotografie: unsplash.com
Aj vy ste naleteli? Superpotraviny vám nezaručia zdravší a dlhší život
Kolagénom vyriešite mnoho problémov
Prečo neplatí jednoduché: Mysli pozitívne?!
8 tipov ako sa zbaviť kíl bez zbytočného trápenia
Ako na strašiaka s názvom strie?
Cvičenie neformuje len telo: TOTO bude bonus navyše!
Skvelé recepty na domácu horúcu čokoládu. A zima nemá šancu!
Novoročné ciele: Ako si ich nastaviť a konečne nezlyhať!
Ako sa rozhodujeme a ako premýšľame? Odhaľte tajomstvo mysle!
Prečo je také ťažké nájsť DOBRÝCH priateľov?
Opýtaj sa mamy... objavíš samú seba!
Nenápadné signály, ktoré zahubia vzťah
Jarná očista mysle: Ako zmeniť myslenie a tým celý svoj život?
Úprimnosť? Nie ďakujem, neprosím
Závisí vaše sebahodnotenie od druhých? Takto to zmeníte!
Pomoc! Ako opustiť toxický vzťah?