Často sa v rôznych ženských magazínoch či časopisoch objavujú články týkajúce sa mužov vo vzťahu k antisociálnej poruche osobnosti, známej ako psychopatii. Možno je to kvôli tomu, že nie je taký veľký problém mať ich v okruhu svojich známych či dokonca rodinných príslušníkov.
Môžete sa s nimi stretnúť naozaj kdekoľvek. A dokonca nemusíte ani vedieť, že ide o človeka s poruchou osobnosti. Takýto ľudia bývajú často na vrcholoch spoločenských rebríčkov. Zväčša sú charizmatickí, presvedčiví, vedia dobre manipulovať a sú bez tzv. chrbtovej kosti. Nič ich nerozhádže, pretože nemajú výčitky svedomia.
Ak aj vy poznáte niekoho vo svojom okolí s podobnými črtami, či ste ich rozpoznali u svojho partnera, čítajte ďalej.
Možno vás zaujíma, či je možné psychopatov vyliečiť. Psychológovia zhodne tvrdia, že nie.
A dôvody sú:
- Psychopatia je porucha osobnosti, nie duševná choroba.
- Neexistuje žiadny "liek" pre psychopatov. Zmena nikdy nie je možná.
- Vo väzení môže byť ich správanie riadené prostredníctvom odmeňovania. Je to skôr prostriedok kontroly ako liečba.
Rovnako ako mnohé osobnostné črty aj psychopatiu možno vnímať v určitom rozmedzí. V populácii sa nachádza približne 1 - 2% mužov a 0,3 - 0,7% žien, ktorých môžeme označiť ako pravých psychopatov. Ostatní sa nachádzajú na nižších priečkach tejto škály.
Typické znaky ľudí s antisociálnou poruchou osobnosti (psychopatiou) sú bezohľadnosť, narcizmus, presvedčivosť a neschopnosť cítiť vinu.
Existujú aj ľudia majúci psychopatické črty, ktorí netrpia poruchou osobnosti. U nich je možné pozorovať niektoré spoločné črty, ako sú bezohľadnosť, charizma, impulzivita a presvedčivosť. Zvyčajne majú tendenciu prežiť svoj život v pokoji a usporiadane. Dokonca plnohodnotní psychopati môžu byť veľmi úspešní. Je to aj tým, že nie sú priemerní, takže vynikajú.
To, čo odlišuje skutočného psychopata od zvyšku populácie je nedostatok empatie. Nie sú schopní súcitiť s pocitmi niekoho iného. Skôr sa zaujímajú o to, či niekto iný trpí, keď sú úspešní. V skutočnosti sa psychopati cítia lepšie, keď spôsobia chaos.
Psychopati nevedia či neuveria tomu, že s nimi niečo nie je v poriadku. To, že nie sú schopní empatie pre nich nie je problémom.
Ľahký test pre vás, ak si chcete vedieť či ste psychopati
Ak máte obavy, či nie ste psychopatom, určite ním nie ste. Tí skutoční by to nikdy neurobili. Svoj stav nepovažujú za problém. Čo znemožňuje ich vyliečenie.
Doktorka psychológie a terapeutka Perpetua Neo, pre Business Insider uviedla, že z vlastnej skúsenosti môže potvrdiť, že sa ľudia s poruchami osobnosti (temná triáda – narcizmus, Machiavellianizmus a psychopatia) nemenia. Často veľmi dobre predstierajú niečo, čo nie sú. Napríklad, ak by boli prinútení k liečbe, mohli by manipulovať s terapeutom.
V dokumente od
Nigela Blackwooda (súdny psychiater na King's College v Londýne) sa uvádza, že psychopati sa neboja sociálnej stigmatizácie či potrestania.
Necítia potrebu prispôsobiť sa sociálnym normám. To, čo od nich spoločnosť očakáva, nemá na nich žiaden vplyv. Zdá sa preto, že ak sú odsúdení za svoje zločiny, trest nemá na nich žiadny vplyv.
Ak sa do väzenia dostanú, najčastejšie sa ich snažia udržať v pokoji a pod kontrolou. Vyliečiť ich totiž nie je možné. Ale to, čo na nich spoľahlivo funguje je systém odmien. Preto často vo väzbe dostávajú obľúbené jedlo či videohry za vzorné správanie.
Treba dodať, že nie všetci psychopati sa stanú zločincami. Mnohí z nich prežijú život bez toho, aby to o nich niekto vedel. Doteraz však neexistuje dôkaz, že by sa podarila ich osobnosť zmeniť a vyliečiť.
Je potrebné poznať správanie takýchto ľudí a byť obozretní. Nie vždy je vzťah s nimi nebezpeční. Možno ste vďaka tomuto článku spoznali niekoho podobného vo vašom okolí. A pomôže vám to pochopiť dôvody, prečo takýto človek nevníma a nedokáže pochopiť vaše pocity, potreby a cítite sa byť ním manipulovaná.
Ilustračné foto: Unsplash.com
Gabriela
Písanie je pre mňa relax a sebarealizácia popri každodennej práci psychológa a matky na plný úväzok. Vtedy sa môžem “skryť” za počítať a nič neriešiť.