Rady a tipy, ako sa najlepšie pripraviť na tehotenstvo
28. 7. 2022 | PR Servis

Rady a tipy, ako sa najlepšie pripraviť na tehotenstvo

Ak sa s partnerom snažíte o počatie dieťaťa alebo len o tom uvažujete, nikdy nie je priskoro začať sa na tehotenstvo pripravovať. Samozrejme, nie vždy je možné si všetko dokonale naplánovať. Niekedy sa na ceste k rodičovstvu môžu vyskytnúť rôzne neočakávané zvraty a treba akceptovať aj fakt, že možno všetko nepôjde vždy podľa plánu. Existuje však niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste sa pripravili a dúfame, že nasledujúce tipy vám v tom pomôžu.

Ste pripravené?

Stať sa rodičom je veľká zodpovednosť a môže priniesť významné zmeny v živote.

Možno sa pýtate, či dokážete byť dobrým rodičom:

 

     Môžete si to dovoliť?

     Zvládne to váš vzťah?

     Prečo chcete mať dieťa?

     Ako si myslíte, že bábätko ovplyvní váš vzťah?

     Ako to budete finančne zvládať?

     Ako dieťa ovplyvní vašu prácu a kariéru?

     Ako bábätko ovplyvní váš životný štýl a slobodu teraz aj v budúcnosti?

To je len niekoľko častých obáv, ktoré ľudia majú, keď partneri premýšľajú o rodičovstve. Ak aj vás prenasledujú tieto obavy, začnite tým, že sa otvorene porozprávate so svojím partnerom a zhodnotíte vašu situáciu ako pár.

 Ešte než si začnete študovať komplexný sprievodca pôrodom a ako sa naň pripraviť, sa určite zamyslite aj nad tým, ako sa na toto výnimočné obdobie pripraviť. Čím môžete prispieť a na čo sa zamerať, aby ste prežili zdravé a šťastné tehotenstvo a zároveň znížili akékoľvek rizikové faktory. Plánovanie a cielená starostlivosť, predtým než otehotniete, ale aj počas tehotenstva, bude veľkou pomocou pre vás s aj pre dieťatko.

Prvé kroky

luma-pimentel-1vnb2l7j3by-unsplash_1659006095.jpg

Prvým krokom k tomu, ak chcete otehotnieť, je potrebné ukončiť všetky formy antikoncepcie. Niektoré ženy otehotnejú hneď po vysadení niektorých typov antikoncepcie, iným to však môže trvať niekoľko mesiacov aj rokov.

Či už ste antikoncepciu užívali alebo nie, teraz je čas na to, aby ste si zapisovali váš menštruačný cyklus a kontrolovali si plodné dni. Začnite zaznamenávaním, kedy menštruácia začína a končí, aby ste videli, ako sa mení dĺžka vášho cyklu z mesiaca na mesiac.

Ak poznáte vaše plodné dni, môžete si ich zaznačiť do kalendára a naplánovať si podľa nich romantické chvíľky s partnerom. Šanca na počatie je podstatne vyššia práve počas najplodnejších dní.

Zdravotný stav

Jedným z najdôležitejších predpokladov na tehotenstvo a porodenie zdravého dieťatka je dobrý zdravotný stav - po fyzickej aj psychickej stránke. Ak už máte rozhodovanie s partnerom za sebou, mali by ste navštíviť svojho lekára, aby vám spravil celkové vyšetrenie s prihliadnutím na to, že plánujete otehotnieť, teda vykonať tzv. predtehotenskú prehliadku.

Z čoho pozostáva genetické vyšetrenie a skríning?

 

     Rodinná anamnéza (zameriava sa na výskyt vážnych ochorení u ostatných členov rodiny, ako sú napríklad vysoký krvný tlak, cukrovka, rakovina, ochorenia pečene, obličiek a iné)

     Genetický screening (snaží sa odhaliť prípadný výskyt dedične prenosných porúch a ochorení)

     Osobná anamnéza (je zrhnutie vami prekonaných ochorení a stavov vyžadujúcich si lekársku starostlivosť v minulosti)

 

Prečo lekári potrebujú tak podrobne poznať vašu a rodinnú anamnézu? Podľa výsledkov tak môžu odporučiť určité kroky, ako predísť napríklad preeklampsii, teda vysokému krvnému, v tehotenstve a iným možným komplikáciám.

Očkovania

Taktiež by ste mali mať absolvované všetky povinné očkovania. Ak vám nejaké chýbajú, je dobré ich dohnať. Rozhodovanie dlho neodkladajte, pretože niektoré ochorenia počas tehotenstva môžu viesť k vážnym komplikáciám, potratu, či vývojovým poruchám u dieťatka.

Niektoré očkovania sa odporúčajú pred otehotnením, počas tehotenstva alebo hneď po pôrode. Očkovanie v správnom čase vám môže pomôcť udržať zdravie a ochrániť dieťa pred vážnym ochorením alebo inými zdravotnými problémami.

Lieky

Užívanie niektorých liekov počas tehotenstva môže spôsobiť vrodené chyby. Ak plánujete tehotenstvo, mali by ste sa s lekárom pred otehotnením poradiť a uistiť sa, že užívate iba tie lieky, ktoré sú nevyhnutné.

Strava

Ak chcete otehotnieť, treba dbať na zdravú a vyváženú stravu, bohatú na vitamíny, minerály a vlákninu. Aby sa vaše telo dokázalo pripraviť na tehotenstvo, je potrebné dodržiavať zásady zdravého životného štýlu.

 Vedeli ste o tom, že...

...strava zohráva veľmi dôležitú úlohu aj pri cukrovke? Prečítajte si ako znížiť hladinu cukru v krvi s pomocou stravy.

Veľmi dôležitý je dostatočný príjem folátov (forma kyseliny listovej) pred tehotenstvom a počas prvých troch mesiacov tehotenstva. Folát hrá dôležitú úlohu pri delení buniek, ovplyvňuje vývoj neurálnej trubice (neurálna trubica je embryonálny základ centrálnej nervovej sústavy, z ktorého sa vytvorí mozog a miecha), ktorá sa uzatvára práve na začiatku tehotenstva.

Hladinu folátov nie je možné ovplyvniť, iba ju udržiavať samotnou stravou. Medzi potraviny bohaté na folát patri zelená listová zelenina, cereálie s pridaným folátom, fazuľa a hrach.

Rovnako treba pamätať na zvýšený prísun vápnika, železa, horčíka a zinku.

Nielen vy však musíte dbať na stravovanie. Dôležitú úlohu zohráva aj strava vášho partnera, pretože ovplyvňuje kvalitu jeho spermií.

Pokúste sa vyhýbať hotovým produktom, sladkostiam, jedlám rýchleho občerstvenia. Pozrite si tipy na zdravé raňajky, obedy, aj večere a do vášho aj partnerovho jedálnička zaraďte potraviny ako: celozrnné pečivo, cereálie, mliečne výrobky, cestoviny, ryža, chudé mäso, ryby, strukoviny, orechy, zdravé tuky (avokádo) a samozrejme veľa ovocia a zeleniny.

A nezabúdajte na pitný režim, príjem najmä čistej vody, nesladených čajov, poprípade vitamínových prípravkov s obsahom železa, vápnika a kyseliny listovej.

Pohyb a fyzické zdravie

Cvičenie pred otehotnením môže vášmu telu pomôcť vyrovnať sa so všetkými zmenami, ktorými prejdete počas tehotenstva a pôrodu. Ak máte podváhu, nadváhu alebo obezitu, poraďte sa so svojím lekárom o spôsoboch dosiahnutia a udržania si zdravej hmotnosti.

Kľúčom k dosiahnutiu a udržaniu si zdravej hmotnosti nie sú krátkodobé zmeny stravovania, ale ide o celkový životný štýl, ktorý zahŕňa nielen zdravé stravovanie, ale aj pravidelnú fyzickú aktivitu. Zaraďte do vášho týždňového plánu pohybovú aktivitu ako bicyklovanie, beh, jogu, chôdzu či plávanie.

Množstvo cvičenia, ktoré môžete počas tehotenstva vykonávať, bude závisieť od vášho celkového zdravotného stavu a od toho, ako aktívna ste pred otehotnením.

Pravidelným miernym cvičením si zlepšíte celkovú fyzickú kondíciu, činnosť obehového systému a vaše svaly budú pružné a pevné, čo sa vám určite v tehotenstve aj pri pôrode zíde. Okrem toho môžete pohybom predísť aj najčastejším civilizačným chorobám.

I keď nikde nie je napísané, koľko by ste mali pred tehotenstvom vážiť, ak vám nadbytočné kilá prekážajú v každodenných aktivitách a pohybe, je čas niečo s tým urobiť. Výrazná nadváha v kombinácii s tehotenstvom nie je práve ideálna, niekedy môže dokonca spôsobiť neplodnosť. Ak si s nadváhou neviete rady, navštívte dietológa alebo iného špecialistu.

Duševné zdravie

Pri otehotnení hrá veľkú úlohu aj psychika, na ktorú sa často zabúda, no netreba ju podceňovať. Snažte sa váš život zharmonizovať. Pokiaľ sa budete cítiť v pohode a dobre, potom sa určite naplní aj vaše jedinečné poslanie, stať sa mamou.

Prvým krokom k dobrému mentálnemu zdraviu patrí dostatočný a zdravý spánok a zredukovanie stresu. Ak plánujete otehotnieť a viete, čo vám spôsobuje dlhodobý stres, snažte sa týmto činnostiam vyhýbať alebo ich aspoň obmedziť. Aj pri tehotenstve nezabudnite dodržať všetky vaše nové zdravé návyky.

Každý sa niekedy cíti znepokojený, smutný alebo vystresovaný, no ak nie ste v psychickej pohode a duševná nepohoda zasahuje do vášho každodenného života, vyhľadajte odbornú pomoc.

Partnersky vzťah

john-looy-x3dz1c7mpa4-unsplash_1659006095.jpg

Tehotenstvo je obdobím veľkých zmien a je bežné, že v mnohých vzťahoch môže existovať určité napätie a zmiešané pocity. Otvorená komunikácia je kľúčom k udržiavaniu zdravých vzťahov v tehotenstve. Môže vám pomôcť ujasniť si nedorozumenia, vyhnúť sa sklamaniam a zvládnuť konflikty. Je alfou a omegou na posilnenie vášho vzťahu.

Tu je niekoľko tipov na vzájomnú komunikáciu:

     Porozprávajte sa navzájom o tom, ako sa obaja cítite, o tehotenstve a o tom, čo príde – o pozitívach aj negatívach.

     Hovorte o svojich túžbach a želaniach pre vašu rodinu a o rituáloch a tradíciách, ktoré sú pre vás oboch dôležité.

     Taktiež buďte otvorení a úprimní o svojich sexuálnych potrebách, aby ste sa vyhli nedorozumeniam.

     Počúvajte jeden druhého. Dobré počúvanie je o tom, že necháte svojho partnera, aby dorozprával skôr, ako prehovoríte.

Komunikácia s partnerom je zručnosť, ktorá sa rozvíja časom, trpezlivosťou a praxou. Ak počas tehotenstva zažívate veľa ťažkostí alebo hádok, môže vám pomôcť vzťahový poradca.

Bude vás zaujímať: Dôvody, pre ktoré hľadáme partnerské vzťahy.

Praktické tipy na zvládanie zmien vo vzťahoch:

     Choďte spolu na predpôrodné kurzy. Tieto kurzy vám pomôžu pripraviť sa na pôrod, dojčenie a ranné rodičovstvo.

     Zvážte pomoc pri spravovaní svojich peňazí, ak sa obávate nákladov na dieťa.

     Prijmite alebo požiadajte o pomoc a emocionálnu podporu počas tehotenstva aj po narodení dieťaťa. Ak sa napríklad rodina a priatelia ponúknu, že nakúpia potraviny, prinesú jedlo, pomôžu s upratovaním, je v poriadku povedať „Áno.“

Vaše šance na otehotnenie budú podstatne vyššie, ak spolu s partnerom budete konať ako tím. Na počatie dieťaťa sú potrební vždy dvaja. Na naplnenie spoločného želania je potrebná vzájomná podpora, komunikácia, a preto by obaja partneri mali pochopiť všetko, čo tehotenstvo so sebou prináša.

Čomu sa pred tehotenstvom aj počas neho vyhnúť?

Stres

Stres je prirodzenou reakciou na zmeny a výzvy. Aj dobré alebo vzrušujúce zmeny môžu byť stresujúce. Ale príliš veľa dlhodobého stresu môže ovplyvniť vaše telo, myšlienky aj pocity.

Ak plánujete bábätko, treba spomaliť. Je dobré urobiť si harmonogram dôležitých stretnutí a povinností, aby ste odbúrali akýkoľvek stres a aj v zamestnaní zmiernite vaše pracovné tempo. Doprajte si oddych, uvoľnite telo aj myseľ po namáhavom dni.

Tipy na zvládanie stresu a tehotenstva:

     Doprajte si dostatok pohybu a cvičenie.

     Pokúste sa odpočívať. Je úplne v poriadku ľahnúť si na pohovku, oddýchnuť si a spomaliť.

     Robte činnosti, ktoré vás napĺňajú, ako je čítanie, pozeranie obľúbenej televíznej relácie, pečenie, maľovanie.

     Netrápte sa nad vecami, ktoré nemôžete ovplyvniť.

     Vyskúšajte jogu, meditáciu, počúvanie vašej obľúbenej hudby, dychové a relaxačné cvičenia.

     Trávte čas s ľuďmi, s ktorými sa cítite dobre a pomáhajú vám zbaviť sa stresu.

Zlozvyky

Medzi zlozvyky, ktoré by ste mali pred tehotenstvom zo svojho života vylúčiť, patrí fajčenie, užívanie drog a určitých liekov, konzumácia alkoholu a podľa niektorých odborníkov aj káva. Spomenuté látky môžu:

     sťažiť otehotnenie

     zvýšiť pravdepodobnosť potratu

     poškodiť rastúci plod (a to aj v malých množstvách)

     vystaviť dieťa väčšiemu riziku zdravotných problémov neskôr v živote

Ak máte problém niektorú z týchto činností vylúčiť a/alebo obmedziť, poraďte sa s odborníkom.

Škodlivé chemikálie

Ak plánujete otehotnieť, dávajte si pozor aj na rôzne škodlivé chemikálie, syntetické chemikálie, kovy, hnojivá, postreky proti škodcom, výkaly mačiek alebo hlodavcov a žiarenie. Vystavovanie sa vysokým dávkam niektorých typov žiarenia alebo toxickým látkam môže mať vplyv na reprodukčnú schopnosť mužov aj žien.

Čo so sebou do pôrodnice?

Balenie do pôrodnice pre mamičku

Počas prvých dní po pôrode môže byť krvácanie najintenzívnejšie, preto sa zabezpečte dostatočným množstvom hygienických vložiek a jednorazových nohavičiek.

Extra pozornosť si po pôrode budú vyžadovať vaše prsia. Ak budete bábätko dojčiť, zaobstarajte si podprsenku pre dojčiace mamičky a vložky do podprsenky na zachytenie prebytočného mlieka. Mnoho mamičiek počas prvých dní po pôrode ocení aj odsávačku mlieka a na problémy s boľavými bradavkami si pribaľte mastičku na bradavky.

Pre vaše pohodlie si nezabudnite nočnú košeľu alebo tehotenské pyžamo.

Veci pre bábätko

Po pôrode určite oceníte praktickosť. Najvhodnejšie sú klasické dupačky s dlhým rukávom so zapínaním vpredu. Pripravte si aspoň 2-3 kusy. Pre správne udržiavanie telesnej teploty bábätka nezabudnite na nosenie tenkej bavlnenej čiapočky a ponožiek. A samozrejme si pribaľte aj oblečenie, v ktorom si ho odveziete domov.

Vecí, ktoré sa vám v pôrodnici zídu:

     uterák

     ​​Župan

     Nočné košele (ideálne sú tie so zapínaním vpredu)

     Dojčenské podprsenky

     Ponožky a papuče

     Hygienické potreby (vložky)

     Základná kozmetika (jemné mydlo alebo sprchový gél, šampón, zubná kefka a pasta, kalciová alebo iná masť na popraskané bradavky, krém na tvár, telové mlieko)

     Oblečenie pre bábätko podľa ročného obdobia

     Perinka alebo zavinovačka

     Body s krátkym alebo dlhým rukávom

     Bavlnená čiapočka

     Dupačky

     Bavlnené ponožky

     Plienky

     Krém proti zapareninám

     Vlhčené obrúsky

Zoznam vybavenia pre mamičky aj bábätko

yan-ots-imk99egbgsm-unsplash_1659006094.jpg

Príprava vášho domova môže byť dobrým spôsobom, ako vám, partnerovi, prípadne vašim ďalším deťom pomôcť pripraviť sa na príchod nového bábätka.

Pre mamičky

Nielen v pôrodnici, ale aj doma by vám nemalo chýbať niekoľko základných vecí. Tie je dobré zaobstarať ešte pred samotným pôrodom.

     Kojaca podprsenka

     Vložky do podprsenky

     Krém na bradavky a proti striám

     Vankúš na spanie/dojčenie

Pre bábätká

Samozrejme nesmie chýbať ani výbava pre vaše novonarodené bábätko. Aj tú odporúčame zaobstarať ešte pred jeho narodením. Aspoň to základné.

Oblečenie (podľa ročného obdobia):

     Zavinovačka, overal na spanie

     Body (často veľkosť 56 až 62)

     Dupačky, polodupačky

     Tenká a teplá čapica, rukavičky

     Ponožky, pančušky na zimu

     Teplejšia tepláková súprava, svetrík na vychádzky

     Overal na zimu

     Košieľky

Kúpanie

     Vanička alebo vedierko na kúpanie

     Prebaľovacia podložka/pult

     Teplomer do vody

     Osušky froté a plienkové

     Lehátko do vaničky

     Župánik

Na kúpanie môžete využiť detské vaničky, ale aj umývadlo. Dôležitá je čistota a teplota vody, ktorú si taktiež môžete skontrolovať detským teplomerom vody.

Hygiena

     Jednorazové, látkové plienky

     Hrebienok, kefka na vlasy

     Nožničky

     Vlhčené obrúsky

     Podložky na prebaľovanie

     Teplomer – digitálny

     Odsávačka do nosa

     Masť na zadoček

     Prací prášok pre deti

     Mydlo a šampón pre deti

     Krém na tvár do zimy

     Vatové tyčinky do uší

     Kôš na plienky

Mnohí rodičia kupujú na prebaľovanie prebaľovacie pulty, no prebaľovať novorodenca môžete aj na podložke na podlahe alebo v postieľke, aby nemohlo spadnúť.

Spinkanie

     Detská postieľka a matrac

     Paplón a vankúš

     Obliečky a plachta

     Podložka do postieľky proti pocikaniu

     Deka, spací vak

     Závesná hračka

     Monitor dychu

     Elektronický babysitter

Ak nemáte priestor na vytvorenie novej izbičky, môžete postieľku umiestniť aj do vašej izby. To môže byť veľkou výhodou, pretože budete mať bábätko vždy pod kontrolou, najmä počas prvých mesiacov.

Na udržanie príjemnej teploty v miestnosti možno budete potrebovať ventilátor, resp. ohrievač a samozrejme teplomer, aby ste vedeli, koľko stupňov aktuálne v miestnosti je.

Kŕmenie

Pre správny vývoj bábätka je dôležité dojčenie. Tu sú len doplnky a pomocníci:

     odsávačka mlieka

     ohrievač na fľaše

     dojčenské fľaše + cumlíky

     podbradník

     lyžičky

     stolička na kŕmenie

     termoska

Niektoré z týchto vecí nie je nutné kupovať hneď po pôrode. Napríklad do stoličky na kŕmenie musí váš drobček ešte povyrásť, a tak s jej robením nie je kam sa ponáhľať.

Kŕmiť môžete novorodenca prakticky kdekoľvek, kde sa môžete uvoľniť a pohodlne ho držať. Vankúše vám môžu poskytnúť podporu, ak ju potrebujete. Nočné jemné svetlo môže byť užitočné pri večernom a nočnom kŕmení.

Tip: Viete, ako ukončiť kojenie?

Na cesty

Už pri ceste z pôrodnice pravdepodobne budete potrebovať nejaké vybavenie na cesty:

     Kočík

     Autosedačka

     Detský vak, ergonomický nosič, šatka

     Fusak do kočíka

Ako ušetriť na detskej výbave?

Jednou z možností, ako nejaké peniaze ušetriť za hračky, oblečenie a nábytok, je nákup v second handoch alebo v rôznych rodičovských skupinách na sociálnych sieťach.

Medzi ďalšie spôsoby, ako ušetriť, patrí nákup len toho, čo skutočne potrebujete. Niektoré nové detské produkty sú založené iba na marketingových trikoch, tu je určite vhodné porozprávať sa s inými rodičmi o tom, čo považujú za užitočné.

Taktiež sledujte výpredaje a špeciálne ponuky na položky a zásobujte sa vtedy, keď sú ceny nižšie. Využiť môžete aj výbavu po deťoch kamarátok či príbuzných, ktoré z neho už vyrástli.

Tip: Pri výbere postieľky, matracu, detskej autosedačky si však vždy dávajte pozor. Tu sa oplatí naozaj zainvestovať a vyberať si položky, ktoré sú bezpečné a označené certifikátom.

Nečakajte príliš dlho

S neplodnosťou bohužiaľ bojuje každá tretia rodina na svete. Problémy s otehotnením môžu prísť aj vtedy, ak žena oddiali tehotenstvo na neskôr a s pribúdajúcimi rokmi klesá jej reprodukčná schopnosť. Vo vyššom veku tiež stúpa riziko spontánnych potratov, vrodených vývojových vád a komplikácií počas tehotenstva a pôrodu.

Ak ste na tehotenstvo pripravené, určite nečakajte pridlho.

Viete, aké príznaky má tehotenská cukrovka a ako sa jej brániť?

Kedy začať diskutovať o neplodnosti?

V dnešnej dobe pribúda čoraz viac párov, ktoré majú problém s otehotnením. Problémy môžu súvisieť aj so životným štýlom. Za najčastejšie faktory, ktoré sa podieľajú na problémoch s otehotnením sa považuje stres, nadváha, pohlavné choroby, nadmerné užívanie alkoholu a pokles plodnosti nastáva aj u žien vo veku 35 rokov.

Môže byť frustrujúce pokúšať sa otehotnieť a vidieť, že sa na tehotenských testoch nič nedeje. Ak sa o počatie potomka pokúšate už niekoľko mesiacov alebo dokonca rokov a bez úspechu, možno je čas navštíviť lekára.

Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk

PR Servis

Radi umiestnime aj Vaše články, kontaktujte nás

Ďalšie články od autorky PR Servis

Ako na starostlivosť o pleť na jeseň?
Naozaj ženy nevedia grilovať alebo sa len muži predvádzajú?
Ako zapôsobiť: Prvé rande pod holým nebom
Dámske čižmy- symbol topánkovej jesene
Jesenné trendy kabeliek v roku 2023
Bielenie zubov: Urob si sám alebo navštíviť odborníka?
Outfity na pláž: čo si obliecť a ako zažiariť
Spirulina a jej efektívne účinky na organizmus

Ďalšie články na podobné témy

Preeklampsia v tehotenstve: Čo by ste o nej mali vedieť
Keď koža Vášho bábätka volá o pomoc
Tipy pre prvorodičky, ako zvládnuť starostlivosť o novorodenca
Jesenné tipy na posilnenie imunity
Chcete začať cvičiť? Pridajte sa k týmto ženám!
Seriál psychosomatika, keď dušu niečo trápi, tak telo ochorie VII
Ste po tridsiatke a bez frajera?
Tehotenstvo a spánok: Tieto tipy vám doprajú kvalitný odpočinok