Rešpekt, sebaúcta a sebaláska vo vzťahu
11. 5. 2018 | Monika

Rešpekt, sebaúcta a sebaláska vo vzťahu

V poslednom čase na nás odvšadiaľ vyskakujú články, reklamy, workshopy, či videá a obrázky o tom, ako je buď všetko dokonalé alebo čo máme robiť, aby bolo. Veľakrát sa snažím tieto články zachytiť, minimálne si ich prečítať a aj sa z nich poučiť. No napriek všetkému je pre mňa veľmi ťažké preniesť to do reality každodenného života. Preto som sa rozhodla zastaviť a trošku popremýšľať. 

Mám prečítaných už veľa kníh o medziľudských vzťahoch, o partnerskom, či manželskom živote, no nie všetky rady sa dajú aplikovať, pretože každý z nás je originál.

Zadefinujme si, čo je to láska. Je to tažké však? Každý z vás má na ňu iný pohľad, či názor. Pre mňa láska znamená rešpekt, úctu, toleranciu, pochopenie, podporu, empatiu a v neposlednom rade milovanie seba samej a iných. Milovať však môžeme okrem ľudí aj veci, či myšlienky, skutky, náš život, naše hobby, prácu atď.

No čo je láska bez rešpektu a úcty. Podľa mňa len prázdne slová. Pretože keď niekoho milujem, nedovolím aby trpel. Nie preto, že som sebec, ale preto, že chcem seba alebo toho druhého robiť šťastným. Áno, niekedy musíme aj trpieť, aby sme si uvedomili, čo všetko v živote máme, no nie dlho. To potvrdzujú i slová Oprah Winfrey: "Neobetujte všetko vzťahu, v ktorom nemôžete byť sami sebou."

Nedávno som dala do googlu "Čo robiť, aby muž rešpektoval svoju ženu" a vyskočilo mi mnoho názorov a článkov, v ktorých bolo napísané toto:

 pexels-photo-984949_1526050924.jpg

No tým asi najdôležitejším je zostať nad vecou a hlavne si nedomýšľať, keď pocítime, že vo vzťahu nie je patričná úcta a rešpekt. Riešte veci s chladnou hlavou, pretože myšlienky vedia napáchať viac zlého ako skutky. Tak ako hovorí Jaroslav Dušek: ,,Myšlienka je ako výkal na tanieri. Keď ho zbadáš, buď ho vyhodíš alebo začneš rozmýšľať nad tým, kde sa to zobralo a pod. A tak buď bude všetko smrdieť a ty napokon nič nevyriešiš alebo sa ho rýchlo zbavíš a po čase na to zabudneš. " Vyberte si samy. 

Ilustračné foto: Unsplash.com

Ďalšie články na podobné témy

Odborníci na imunológiu to už dávno vedia, naučte sa odpúšťať aj vy.
Chcete niekomu skutočne pomôcť ? Tak ho prestaňte zachraňovať.
Ako dlho budeme čakať?
V dobrom aj v zlom
Single ženy dnešnej doby
Úvod do sveta emocionálnej inteligencie
Neviete ako ďalej a ste s rozumom v koncoch? Nechajte si poradiť od svojho srdca
Gaslighting - nebezpečná forma manipulácie, ktorá dokáže totálne rozložiť vašu psychiku